Festo, 3D Cocooner ile fikirlere hayat veriyor

FESTO'nun biyonik alanındaki çözümü, 3D Cocooner; serbest, hızlı ve bireysel hareket ederek, tasarımdan, direkt olarak gerçek bir ürünü yaratıyor. 

Festo, 3D Cocooner ile fikirlere hayat veriyor
EndüstrideAra - Haber Detay

Doğa, zorlu görevler için neredeyse sınırsız akıllı çözüm kaynağına sahipken, biyonik, bu çözümleri insanlar için yararlı teknik uygulamalara dönüştürüyor. Üretimin geleceğini tanımlamak için kurulan bu alan, özelleştirilmiş ürünlerin boyutunu olabildiğince küçük olarak üretme imkânı sunuyor. 3D yazıcılar, şimdiden bu alanda büyük ilerlemeler sağlıyor. Ancak, tek seferde bir katmanda çalışabilmeleri gerçeği onların başlıca dezavantajını oluşturuyor.  Yeni 3D Cocooner ile birlikte, Festo bir adım ileriye gidiyor. Kelebek tırtılların yarattığı etkileyici şekillerden esinlenerek, havada serbest kompleks yapılar yaratıyor. 3D Cocooner tıpkı bir tırtıl gibi, narin şekiller örüyor ve güçlü cam elyaf iplikten hafif yapılar yaratıyor. Hassas işleme sistemi tam olarak iplik borusunu işliyor ve aynı zamanda onları UV-kürleme reçinesi ile katmanlara lamine ederken cam elyafları birbirine yapıştırıyor.

YUMUŞAK İPLİK, YUMUŞAK ÖRGÜ

Üç kollu, dikey olarak monteli paralel kinematik sistem EXPT-45, 3D Cocooner için özelleşmiş işleme ünitesi olarak kullanılıyor. Kusursuz, hızlı ve olağanüstü manevra kabiliyeti ile kontrol edilebiliyor. Yumuşak ipliği sert bir yumuşak örgüye çevirmek için, iplik borusu içine bir rulo çifti üzerinden ileriye doğru hareket ettiriliyor ve viskoz reçine ile kaplanıyor. Dışarı çıkar çıkmaz, UV ışık reçineye bulanmış elyafı  tam doğrulukla sertleştiriyor ve onu sağlam küçük bir çubuk olarak katılaştırıyor. Bir küçük kesme diski ipliği kesiyor ve bu sayede iplik borusu farklı bir yerde tekrar başlayabiliyor. UV ışığın miktarını tam olarak ayarlayarak, reçine geçici olarak sıvı halde de saklanabiliyor. Bu sayede yeni bir kısım mevcut yapılara yapıştırılabiliyor. Paralel kinematik sistem gerekli konumlandırma verisini ve kontrol sinyallerini direkt olarak animasyon yazılım programından alıyor. Bu animasyon yazılım programı, normal olarak 3D modelleri, bilgisayar grafiklerini ve simülasyonları yaratmak için kullanılıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 09:27
YORUM EKLE

Radyo

Halıcı

Dergiler