ERİCSSON'DAN GERÇEK ZAMANLI 5G İÇİN YENİ ÇÖZÜM

Ericsson, gerçek zamanlı 5G deneyimi için yeni bir çözüm geliştirdiğini açıkladı.

ERİCSSON'DAN GERÇEK ZAMANLI 5G İÇİN YENİ ÇÖZÜM
Endüstrideara

Ericsson, tüketiciler, işletmeler ve kamu sektörü için sürenin önemli olduğu uygulamalar ve hizmetlerin gerektirdiği gereksinimleri sağlayan yeni uçtan uca çözümü "Time-Critical Communication" ile gerçek zamanlı 5G özelliklerini geliştiriyor. 

ENDÜSTRİYEL KULLANIMDA YENİ FIRSATLARA OLANAK TANIYACAK

Ericsson, herhangi bir 5G frekans bandında hem geniş hem de yerel alanlarda, genel ve özel 5G ağlarda yazılım yükseltmesi olarak kolayca kullanıma alınabilen yeni çözümüyle süre açısından kritik iletişimleri mümkün kılıyor.

Yeni çözüm, gelişmiş mobil geniş bant ve "Sabit Kablosuz Erişim" hizmetleriyle beraber dünya genelinde başarıyla hayata geçirilen 5G ağlarında, iletişim servis sağlayıcıların bulut üzerinden oynanan oyunlar ve AR/VR gibi gerçek zamanlı medya kullanım alanlarında deneyimleri daha da geliştirmelerine ve uzaktan kontrol, mobilite otomasyonu ve endüstriyel kullanım alanlarında yeni fırsatlar elde etmelerine imkan verecek.

Çözüm, tüm dünyada gecikmesiz oyun deneyiminin keyfini çıkaracak yaklaşık 2,5 milyar mobil oyuncu başta olmak üzere, sürükleyici XR deneyimi arayışındaki tüm 5G kullanıcılarını heyecanlandıracak. Ek olarak, üretim süreçlerinin ve kritik hizmetlerin büyük ölçüde yüksek performanslı, güvenilir bağlantıyla yürütüldüğü işletmelere, sektörlere ve kamu kuruluşlarına önemli yararlar sağlayacak.

GECİKMELERİN VE KESİNTİLERİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Ericsson Ürün Alan Ağları Başkanı Per Narvinger, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; "Ericsson olarak, 5G'nin dünya genelinde kullanımını teşvik eden yenilikçi 5G çözümleri sunmaya devam ediyoruz. Müşterilerimize tüketici, işletme ve kamuya yönelik tekliflerini genişletme ve 5G'den daha iyi kazanç elde etmelerini sağlayacak bir çözüm olan “Time-Critical Communication” ile 5G alanındaki çalışmalarımızı bir sonraki seviyeye taşıyoruz." şeklinde konuştu.

Firmanın çözümü, mobil ağlarda yaşanan gecikmeleri ve kesintileri çözmeye yönelik araçlardan oluşan bir yazılım seti olarak öne çıkıyor. Başlıca gecikme nedenlerini minimize etmek amacıyla 3GPP tarafından belirtilen ultra güvenilir, düşük gecikmeli iletişim (URLLC) standardını markanın inovasyonlarıyla bir araya getiriyor. Ericsson'ın RAN Radyo Erişim Şebekesi (Radio Access Network), Aktarım, 5G Çekirdek, Yönetilen Hizmetler, BSS ve destek hizmetleri üzerine inşa edilen çözüm, belirli garanti düzeyinde (yüzde 99,9 ila 99,999) düşük gecikme (50 ms ila 1 ms) süresini uçtan uca ölçeklenebilir bir şekilde sunuyor.

Doğaları gereği, süre açısından kritik olan birçok yeni kullanım alanı, mevcut 4G ve 5G ağlarında şu an için sunulamayan düşük gecikme süresi ve son derece güvenilir performans garantisine gereksinim duyuyor. Çözüm, söz konusu ihtiyacı karşılamak ve bahsi geçen teknolojinin potansiyelinden tam manasıyla faydalanılabilmesini sağlamak için tasarlandı.

NELER SÖYLEDİLER?

Konuyla ilgili açıklama yapan Rockwell Automation İleri Teknolojiler Direktörü Dave Vasko, "5G ağlarında Time-Critical Communication çözümü, 5G ağlarında kabloları azaltıp, esnekliği, çevikliği ve görünürlüğü artıracak. Bu çözüm, mobilite ile yeni dijital uygulamaları mümkün kılarak endüstriyel otomasyon sektörünü değiştirebilme potansiyeline sahip. Yüksek güvenilirlik ve düşük gecikme süresi sağlama yeteneği, XR'yi, sensörleri, kontrolörleri ve aktüatörleri kablosuz olarak bağlamada büyük önem taşıyacak ve endüstriyel operasyonların üretkenliğini ve verimliliğini artıracak." dedi.

Görüşlerini paylaşan SoftBank Genel Müdürü ve Ağ Yöneticisi Tomohiro Sekiwa, "5G'nin tüm potansiyelinin kullanılması açısından ‘Time-Critical Communication’ çözümünün büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu çözümün dönüştürücü bir rol oynayacağı sektörlerden biri de otomotiv ve ulaşım. Güvenilir ve tutarlı düşük gecikmeye sahip bağlantı sayesinde; 5G, halk sağlığı ve güvenliğini, trafik verimliliğini büyük ölçüde iyileştirerek ulaşımı daha sürdürülebilir bir hale getirebilir." şeklinde konuştu.

MediaTek Kablosuz İletişim Sistemleri ve İş Ortaklıkları Genel Müdürü JS Pan, şöyle konuştu: "Ericsson ile birlikte 5G'nin hem downlink hem de uplink bağlantıda düşük gecikme süresi ve yüksek güvenilirlik açısından neler sunabileceğini gösterdik. Bu önemli kilometre taşı, 5G'nin endüstriyel otomasyon sistemlerinin gerçek zamanlı kontrolü gibi en zorlu, süre açısından kritik uygulamaları mümkün kılabileceğini kanıtladı."

Konuyla ilgili IDC IoT ve Telekom Ağ Altyapısı Araştırma Yöneticisi Patrick Filkins ise, "Ericsson'ın bu 5G inovasyonu, hem kamu hem de özel 5G ağ girişimlerine çok ihtiyaç duyulan bir destek sağlayacak. Bu çözüm, kurumsal ve endüstriyel kullanım için büyük çaba gerektiren kablosuz ağ oluşturmanın ötesine geçerken Hizmet Seviyesi Anlaşmalar ve Hizmet Kalitesine daha geniş ve özel bir yaklaşım getirerek düşük ila çok düşük gecikme süreleriyle ultra güvenilirlik sağlıyor. Ericsson, tüm bantlarda şu ana kadar sağlanan en gelişmiş 5G özellikleriyle sektörü güçlendiriyor ve çeşitli dağıtım senaryoları için süre açısından kritik iletişim hizmetleri sunuyor." ifadelerini kullandı.

Telstra Teknolojiden Sorumlu İş Geliştirme ve Çözüm Yöneticisi Channa Seneviratne de söz konusu gelişmeyi şöyle değerlendirdi: "Müşteri deneyimini sürekli iyileştirmek için Ericsson'la birlikte çalışıyoruz. ‘Time-Critical Communication’ çözümü dahilindeki L4S gibi araçlar, gerçek zamanlı video, AR/VR ve bulut üzerinden oynanan oyunlar gibi uygulamalar açısından çok büyük önem taşıyan düşük gecikme süresini kullanıcılara sunmamızı sağlayacak." 

Son olarak

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2021, 16:21
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını