EPLAN: Uygulamalarımızla firmalar dijitale dönüyor

Endüstri 4.0 Zirve ve Sergisi'nin ikinci günü panelleri başladı. Beyaz eşya ana ve yan sanayi, elektrik, elektronik, telekomünikasyon ve enerjide Endüstri 4.0 uygulamalarının konuşulduğu ilk panel dakikalar önce başladı. EPLAN'dan Caner Emirlioğlu akıllı pdf'lere ve dijitalizasyona dikkat çekti.

EPLAN: Uygulamalarımızla firmalar dijitale dönüyor
Endüstrideara

Panelde konuşma yapan EPLAN firmasından Caner Emirlioğlu konuşmasına EPLAN’ı anlatarak başladı: “Bu panel benim için değişik bir deneyim oldu…. Öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. EPLAN, elektrik sektöründe yazılım çözümleri sunan mühendislik firmasıdır. 34 yıldır bir mazimiz var ve Alman firmasıyız. Tüm sektörlere hitap edebilen çözümlerimiz bulunuyor. Üretimin olduğu her yerdeyiz. Çok kapsamlı bir makinanın olduğu yerde de, bebek bezinin olduğu yerde de varız. Ailemizin içerisinde çok farklı yazılım türü var. Bunun en önemli avantajı, kullanıcılarımız tek bir platform üzerinden tüm platformları bir arada kullanabiliyorlar.” 

“AKILLI PDF’LERLE PROBLEMLER HALLEDEBİLİYOR”
Konuşmasında özellikle dijitalizasyona vurgu yapan Caner Emirlioğlu “Endüstri 4.0 için birçok tabir yapılıyor ama EPLAN açısından bu durum, verilerin dijitalleşmesidir. Son noktasına ise karanlık fabrikalar diyoruz. Bu doğrultuda verinin doğruluğu, kesinliği çok önemlidir. Bir insan faktörü işin içine girdiğinde, esneklik söz konusudur. Globalde bizim sunucularımızda bulunan 900 bine yakın komponentin bilgilerinin bulunduğu bir kütüphanemiz var. Tüm kullanıcılarımız, yüksek doğruluk payının olduğu bu datalara erişebiliyorlar. Bir diğer saha uygulamamız ise özellikle beyaz eşya tarafını ilgilendiren elektrik panolarının olduğu noktalardaki çözümlerimizdir. Türkiye’deki bütün büyük üreticiler bizim müşterilerimizdir. Hız çok önemli... Özellikle arızaya müdahale edebilmekte... Her geçen saniye, o fabrika için üretim kaybı, para kaybıdır. Bizim uygulamamızla tamamen dijitale döndüler. Bakınca arıza olduğunda akıllı pdf’ler üzerinden projesini açabiliyor ve tüm komponentlere buradan ulaşabiliyorlar. Bir kontaktörün arızası olduğunu düşünüyorsa tıklayarak kontrol edebiliyor. Revizyon yapılması gerekiyorsa, pdf dokümanının üzerine not alıp bunu gerçekleştirebiliyorlar. Akıllı pdf’lerle bu problemleri halledebiliyor. Arıza müdahalelerinde tespit süresinin oranını çok ciddi şekilde kurtarıyor.” dedi.

YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını