banner1322
x

"DİJİTALLEŞMEYİ TÜM SÜREÇLERİMİZDE ELE ALIYORUZ"

Yünsa Genel Müdürü Mustafa Sürmegöz, dijitalleşme çalışmalarını hammadde girişinden üretilen ürünün sevkiyatına kadar olan tüm süreçlerinde ele aldıklarını belirtti.

"DİJİTALLEŞMEYİ TÜM SÜREÇLERİMİZDE ELE ALIYORUZ"
Endüstrideara

Dijital dönüşüm çalışmalarını anlatan Yünsa Genel Müdürü Mustafa Sürmegöz, "Dijitalleşme çalışmalarını sadece ürün üzerinde değil, baştan sona hammadde girişinden üretilen ürünün sevkiyatına kadar olan tüm süreçlerimizde ele alıyoruz." dedi.

"ÜRETİM HATTIMIZDAKİ 650 MAKİNAYI ONLİNE İZLİYORUZ"

Özellikle son 3 yıldır Endüstri 4.0, IoT, RFID, akıllı giyilebilir teknolojiler ve dijitalleşme konularında yatırım projeleri ve iyileştirme çalışmalarına devam ediyoruz. Dijitalleşme çalışmalarını sadece ürün üzerinde değil, baştan sona hammadde girişinden üretilen ürünün sevkiyatına kadar olan tüm süreçlerimizde ele alıyoruz. Bugün 650 adet makinamızı tüm mühendis ve yöneticilerimiz bulundukları herhangi bir ortamdan online olarak izleyebiliyor. Bu sayede anlamlı veriler biriktirerek büyük veri çalışmaları ile süreçlerimizi de iyileştirme fırsatı yaratmış oluyoruz. Eskiden manuel ya da Office uygulamaları ile hazırlanan birçok rapor ve sunum bugün tüm verilerin dijital ortamlara taşınması ile otomatik, hızlı ve verimli bir şekilde oluşturuluyor. Otomasyon ve robotların kullanımının mümkün olduğu alanlarda da yaptığımız fizibilite çalışmaları ile yeni yatırımlara karar vermeye çalışıyoruz. Özellikle sektörümüzde çıkan ve farklılık yaratacak, bize rekabet üstünlüğü sağlayabilecek teknolojilerin takip edilmesi en önemli önceliklerimizden biri. Sadece bu konu için kurduğumuz özel bir ekibimiz var.

"RFID İLE KUMAŞLA MAKİNAYI HABERLEŞTİRECEĞİZ"

RFID çipler ile kumaş izlenebilirliği ve proses şartlarını çalışılan kumaşa uygun olarak makinanın kendi kendine ayarlaması üzerinde yoğun olarak çalışmalarımız devam ediyor. Bu sistemi kademeli bir şekilde devreye alarak yılsonuna kadar tüm apre makinalarında RFID teknolojisi ile izlenebilirliği bir üst seviyeye çıkarmayı, kayıplarımızı azaltmayı ve kaliteyi yükseltmeyi hedefliyoruz.

"AKILLI SAATLERLE KOPUŞLARIN TESPİTİNE ÇALIŞIYORUZ"

Bunun yanı sıra dokuma işletmesinde akıllı saatler ile operatörlerin kopuşları görmesi üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışma ile dokuma operatörlerinin sorumlu oldukları makinalara daha hızlı ve etkin müdahalesi sayesinde duruşları kısaltmayı, kaliteyi artırmayı hedefliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2021, 13:30
YORUM EKLE

Huawei

Proven

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını