banner1322
x

DİJİTALLEŞME VE TEKNOLOJİ İLE BÜYÜME SAĞLANACAK

- Yeni Ekonomi Programı kapsamında, verimliliğin ve rekabet gücünün artırılması, yenilikçi teknolojilerle imalat sanayisinin bütünleşmesinin sağlanması amacıyla sanayide dijital dönüşüm desteklenecek- Türkiye'nin küresel rekabet gücünün artırılması ve dışa bağımlılığın azaltılması için stratejik öneme sahip aşı, ilaç, tıbbi cihaz ve tanı kitleri geliştirilerek üretimi yapılacak- Küresel boyutta bilinirliğe ve yüksek ekonomik değerlemeye ulaşan teknoloji girişimlerinin sayısı ihtiyaç özelinde finanse edilerek artırılacak

DİJİTALLEŞME VE TEKNOLOJİ İLE BÜYÜME  SAĞLANACAK
Robot Zirvesi

ANKARA (AA) - Yeni Ekonomi Programı'nın (YEP) kapsadığı 3 senelik dönemde, dijital dönüşüm ve teknolojinin başı çektiği politikalarla verimlilik ve küresel rekabet gücü artırılarak büyüme hedeflerine varacak.

Basın mensuplarının edindiği bilgilere göre, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 2021-2023 dönemine ilişkin YEP'te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkili olduğu bu yıl için büyüme oranı yüzde 0,3 olarak tahmin edilirken, yılın ikinci yarısında ekonomik aktivitede toparlanma eğiliminin devam etmesiyle 2021'de yüzde 5,8, 2022 ve 2023'te yüzde 5 büyüme hedeflendi.

Programda, büyüme ve verimliliğe yönelik teknolojiden girişimciliğe, uluslararası doğrudan yatırımlardan e-ticarete, lojistikten il bazlı kalkınmaya kadar birçok alanda belirlenen politika ve tedbirler dikkatleri çekti.

Bu bağlamda, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı, belirlenen tüm odak sektörlerde geliştirilerek uygulanması sürdürülecek. Sanayileşme İcra Komitesi kurularak kamu alımları ve politikaları yoluyla üretimin ve teknolojik kabiliyetlerin geliştirilmesi sağlanacak.

Bilişim, biyoteknoloji, nanoteknoloji gibi Ar-Ge yoğun ve yüksek teknoloji içeren sektörlere yönelik ihtisas serbest bölge uygulaması yaygınlaştırılacak.

Büyük veri kaynaklarından ekonomik fayda sağlanmasına yönelik uygulamaların hayata geçirilmesi amacıyla Yapay Zeka Enstitüsü kurulmasına yönelik çalışmalar tamamlanacak.

STRATEJİK ÜRÜNLER GELİYOR

Türkiye'nin küresel rekabet gücünün artırılması ve dışa bağımlılığın azaltılması için stratejik öneme sahip aşı ile ilaç, tıbbi cihaz ve tanı kitleri geliştirilerek üretimi yapılacak. Biyoteknolojik veya biyobenzer ilaçların üretiminde kamu hastanelerinin klinik araştırma potansiyelleri artırılacak.

Dışa bağımlılığın yüksek olduğu, kritik öneme sahip sektörlerde yerli ürün ve teknolojiler geliştirilmesine yönelik araştırmaları destekleyecek ve koordine edecek "Yüksek Teknoloji Platformları Çağrısı" faliyete geçirilecek.

KOBİ'lerin markalaşması, kurumsallaşması, verimlilik artışı ve uluslararası piyasalara erişim sağlamaları gayesiyle  eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilecek, dijital dönüşümlerini tamamlamalarına ve yenilikçi iş modelleri geliştirmelerine katkı sağlayacak projeler uygulamaya alınacak.

Verimliliğin ve rekabet gücünün artırılması, yenilikçi teknolojilerle imalat sanayinin bütünleşmesinin sağlanması amacıyla sanayide dijital dönüşüm desteklenecek.

- Girişimcilik ekosisteminin etkinliği artırılacak

Türkiye'de girişimciliğin gelişimini engelleyen sorunlar tespit edilerek girişimcilik ekosisteminin etkinliğinin artırılmasına yönelik çözüm odaklı bütüncül yaklaşımlar geliştirilecek.

Küresel boyutta bilinirliğe ve yüksek ekonomik değerlemeye ulaşan teknoloji girişimlerinin sayısı ihtiyaç özelinde finanse edilerek artırılacak.

Organize sanayi bölgelerinin kurumsal yapıları güçlendirilecek, doluluk oranlarının yükseltilmesine dönük çalışmalar yapılacak, altyapı ihtiyaçları ve ulaşıma yönelik sorunları hızla çözülecek.

Sanayicilerin uygun şartlarda yeni yatırım alanlarına ulaşabilmesi için altyapısı uygun, ulaşım imkanları kolay yeni sanayi alanları oluşturulacak ve planlı sanayi alanları dışında kalıp yeni yatırım yapmak isteyen sanayicilerin sorunlarının hızla çözümü sağlanacak ve yatırımları desteklenecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2020, 15:11
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını