banner1322
x

“Dijital turizme hazırlanmalıyız“

Antalya Dijital Veri Yönetim Merkezi kurulmasını öneren, ATSO Başkanı Davut Çetin, turizmde akıllı destinasyon stratejisi, yapay zeka ile küresel tanıtım, akıllı kart ve mobil uygulamalar ile dijital turizme hazırlanmak zorunda olduğumuzu söyledi

“Dijital turizme hazırlanmalıyız“
Endüstrideara

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, "Turizmde akıllı destinasyon stratejisi, yapay zeka ile küresel tanıtım, akıllı kart ve mobil uygulamalar ile dijital turizme hazırlanmalıyız." dedi.

Çetin, ATSO'nun ekim ayı meclis toplantısında, ATSO İnovasyon Merkezi çalışmalarına ilişkin, merkez için 1 milyon liraya yakın bir yatırım yapacaklarını, elektrik-elektronik, mekanik, yazılım ve tasarım merkezi olmasını hedeflediklerini söyledi.

Dijital dönemin yaşandığını ve dijital uygulamaların kentte tarımdan, turizme her sektöre sokulması gerektiğini ifade eden Çetin, şöyle konuştu:

"En önemli önerimiz Antalya Dijital Veri Yönetim Merkezi kurulmasıdır. Turizmde akıllı destinasyon stratejisi, yapay zeka ile küresel tanıtım, akıllı kart ve mobil uygulamalar ile dijital turizme hazırlanmalıyız. Tarımda akıllı seracılık, akıllı örgütlenme modelleri, dijital tarım birimiyle büyük veri analizi altyapısını kurmalıyız. Ticarette dijital cadde, akıllı alışveriş kartı, akıllı kiosklar gibi projelere başlamalıyız. Teknoloji sektörlerinde kümelenme modellerine geçmeliyiz. Antalya bilişim ve tasarım gibi yüksek katma değer alanlarına yönelmelidir. Akıllı kent teknolojilerini, akıllı ve yeşil ekonomiyi desteklemek için kullanmalıyız. 2023'te Antalya toplu taşıma sistemi değişmiş olmalı, metro ağı yapılmalıdır. Antalya'nın yeşil alan hedefleri revize edilmelidir. Antalya'nın karbon emisyon azaltımı, akıllı ve yeşil bina hedefleri olmalıdır. Oda olarak bizim de üyemize öncülük etmemiz, yol göstermemiz hatta dijital dönüşümde desteklememiz gerekiyor."

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 18:10
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını