banner1322
x

DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE ÖNEMLİ İŞ BİRLİĞİ

TÜBİTAK ve Boğaziçi Üniversitesi, KOBİ'lere dijital dönüşümde yol haritası sunmak üzere iş birliği protokolü imzaladı.

DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE ÖNEMLİ İŞ BİRLİĞİ
Endüstrideara

TÜBİTAK ve Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye sanayisinin yüzde 99'unu oluşturan KOBİ'lerin dijital dönüşüm yolculuğunda detaylı bir yol haritası sunmak üzere iş birliği anlaşmasına vardı.

TÜSSİDE ve Boğaziçi Üniversitesi arasındaki iş birliği protokolü 23 Ekim'de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın katılımıyla gerçekleştirilirken, iş birliğiyle Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu tarafından geliştirilen "D3A Dijital Dönüşüm Değerlendirme Aracı", TÜBİTAK TÜSSİDE (Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü) aracılığıyla KOBİ'lere uygulanmaya başlanacak.

KOBİ'lere dijital dönüşümde ayrıntılı yol haritası sunacak anlaşma kapsamında organizasyon, müşteri, ürün geliştirme, tedarik zinciri ve üretim yönetimi olmak üzere beş boyuta odaklanan D3A ile KOBİ'ler ihtiyaçlarını belirleyip dijital dönüşüm süreçlerini sorunsuz yürütebilecek. 

"DÖNÜŞÜMÜ TÜRKİYE SANAYİSİNE YAYMAK İSTİYORUZ"

İş birliği protokolü imza töreninde konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, günümüzde dijital dönüşümün daha da önemli hale geldiğinin altını çizdi ve söz konusu iş birliğinin iki kurumun yıllara dayalı birikiminin bir araya gelmesinin bir sonucu olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Özkan, yıllardır akademisyenlerin öncülüğünde gerek TÜBİTAK ile gerekse diğer sanayi ve teknoloji kuruluşlarıyla yürütükleri çalışmaların getirdiği bir olgunluğa sahip olduklarını ve bu olgunluğu tüm Türkiye sanayisine yaymak istediklerini söyledi.

Dijital dönüşümün küçük kurumlardan başlayıp Türkiye'nin tamamına yayılacak, mikrodan makroya büyümesi gereken bir süreç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özkan, "Teknolojiden sosyolojiye birçok alanın yer aldığı bu süreç ülkenin tüm endüstri ekosistemini etkileyecek dönüşümün bir parçası. İş birliğimizin bu yönde hayırlı olmasını diliyorum ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

"ÖĞRENCİLERİMİZİN GERÇEK SORUNLARLA KARŞILAŞMALARINA İMKAN VERECEK"

Boğaziçi Üniversitesi ile gerçekleştirdikleri iş birliğinden duydukları memnuniyeti dile getiren TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise, şöyle konuştu:

"Dijitalleşme çok geniş bir alan ancak Boğaziçi Üniversitesi akademik yetkinliğiyle bu konuda kendi özgün modelini oluşturmuş bir üniversite. Ülkenin ihtiyaçlarına odaklanarak özel sektörün ve KOBİ'lerin dijital dönüşümünü ön plana koyan Boğaziçi Üniversitesi ile bu sürecin uygulama boyutunda önemli bir rolü olan TÜSSİDE'nin bir araya gelmesi, yeni bilgi üretim yönteminin en güzel örneklerinden biri. Bunun yanında geleceğin insan kaynaklarının yani öğrencilerimizin projelerimizin içinde yer alacak olmaları gerçek sorunlarla karşılaşmalarına olanak tanıyacak. Bu süreç, birbirini tanıyan ve birbirine güven duyan iki kurumun bir araya gelmesi sayesinde gerçekleşti. Süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz." (AA)


 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2020, 10:09
YORUM EKLE

Huawei

Proven

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını