banner1322
x

DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE “MODEL ŞİRKET” OLDU

Farplas, hazırladığı SAP S/4HANA projesiyle dijital dönüşümde “Model Şirket” oldu. Otomotiv sektörünün en iyi örnekleri Endüstri 4.0 teknolojileri kullanılarak FarPlas’ın iş süreçlerine entegre edildi.

DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE “MODEL ŞİRKET” OLDU
Endüstrideara

DERYA KUMTEPE - Türkiye’nin otomotiv sektöründe ilk kez “SAP Model Şirket” uygulaması hayata geçirildi. Dünyanın dört bir yanından otomotiv sektöründeki en iyi örneklerden yola çıkılarak elde edilen deneyimler, Endüstri 4.0 teknolojileri kullanılarak Farplas’ın iş süreçlerine entegre edildi. 50 yılı aşkın süredir otomotiv yan sanayi şirketi olarak otomotiv sektöründe bulunan binek – ticari araç üreticilerinin tümüne tedarikçi olan ve bugün globalleşme yolunda 2 bini aşkın çalışanıyla Fark Holding çatısı altında çalışmalarını yürüten Farplas Otomotiv, küresel bir başarı hikayesine imza atarak, akıllı işletmelerin bugünkü ve yarınki ihtiyaçlarını hazır hale getiren SAP S/4HANA projesiyle Model Şirket oldu.

“ÜRETKENLİĞİ ARTIRAN BİR ARAÇ”

SAP S/4HANA uygulamasının üretkenliği artırıcı bir araç olduğuna değinen Fark Holding Başkanı Ahu Büyükkuşoğlu Serter, projeyle ilgili görüşlerini şöyle aktardı: “SAP S/4HANA projesiyle tüm iş süreçlerimizin dijitalleşmesi; bugün pek çok bileşeniyle birlikte iyi kullanıldığında, bizim dönüşümümüze etki edecek bir araç. SAP Model Şirket yaklaşımını kullanmış olmak, yaşadığımız gururun yanı sıra işin sadece yazılımdan ibaret olmayıp, yetenek yönetiminden dijitalleşmeye kadar bütün süreçleri birbirine bağlamamızı ifade ediyor. Bizi daha üretken yapan ve verimizi ölçtüren, başka platformlarla anında bağlantıyı sağlayan bir çözüm modeli. Bu çözüm modeliyle hangi fırsatlara sahip olduğumuzu ve o fırsatları nereye yönlendireceğimizi düşünmemizi sağlayan ve bize ek zaman bırakan büyük bir lüks, müthiş bir fırsat. Aslında dünya bir platform olma yoluna doğru gidiyor.  SAP ve Detaysoft ile olan bu çalışmamız üretim verimliliği ve IoT konusunda kendi platformumuzu yaratma arayışımızda bir mihenk taşı oldu.” dedi. 

“DİJİTALLEŞME İLE ÖNEMLİ AVANTAJLAR SAĞLADIK”

Fark Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Ömer Burhanoğlu ise, 2020 yılını, “dönüşüm ve dönüştürme senesi” olarak ilan ettiklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Endüstri 4.0, dolayısıyla dijitalleşmenin; üretim endüstrisine girmesinin en büyük nedeni, uçtan uca entegrasyon, iş gücünü ve hataları minimize etmek, kalite ve üretimde standardizasyonu sağlamaktır. Bu yıl SAP S/4HANA projemizi devreye alarak, yenilikçi teknolojiler ile otomotiv alanındaki ilk “model şirket” yaklaşımını uygulamış oluyoruz. Son iki yıldır Endüstri 4.0 çalışmalarımızı destekleyecek büyük çaplı projeleri başlattık. SAP’nin MES (Üretim Uygulama Sistemi) modüllerini devreye alıyoruz. Fabrikamızda kurduğumuz büyük veri mimarisi ile işletmemizdeki ve makinalardaki hareketi, anlık olarak görüyoruz. 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2020, 15:00
YORUM EKLE

Huawei

Proven

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını