"Dijital Dönüşüm ve Ekonomik Etkileri" konferansı yapıldı

Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı olan Prof. Dr. Hasan Kazdağlı, dijital dönüşüm devrinde fiziksel gücün önemini yitirdiğini, bilişsel güç, yetenek ve yapay zekanın önem arz ettiğini belirtti. 

"Dijital Dönüşüm ve Ekonomik Etkileri" konferansı yapıldı
EndüstrideAra - Haber Detay

SAMSUN (AA) - Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı olan Prof. Dr. Hasan Kazdağlı, dijital dönüşüm devrinde fiziksel gücün önemini yitirdiğini, bilişsel güç, yetenek ve yapay zekanın önem arz ettiğini belirtti. 

Kazdağlı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ekonomi Araştırmaları Topluluğu tarafından gerçekleştirilen "Dijital Dönüşüm ve Ekonomik Etkileri" konferansında, dijital dönüşümün toplumun her kesimini ilgilendirdiğini, ekonomistlerin de dijital dönüşümden uzak kalmasının düşünülemeyeceğini söyledi.

Uzmanların dijital dönüşümün faydalı ya da zararlı olduğu ile ilgili değişik görüşler dile getirdiğini aktaran Kazdağlı, "İnternetle birlikte yeni bir değişim dönemine girdik. Bu da dijital dönüşüm. Bu dönüşüm hayatımızı, çalışma şeklimizi, birbirimizle ilişkimizi, hatta kim olduğumuzu bile etkilemeye başladı." şeklinde konuştu.

Geleneksel iş modellerinin değiştiğini, sanayi ve toplumun yeniden yapılandığına dikkat çeken Kazdağlı, kitlesel üretimin yanında bireysel üretimin de başladığını belirtti.

Kazdağlı, "Dijital dönüşüm çağında fiziksel güç önemini yitirdi, bilişsel güç, yetenek ve yapay zeka önem kazandı. Her değişim döneminde ortaya çıkan teknoloji, ekonomide karakteristik değişiklilere sebep oluyor. Bu dönemde de sanal ekonominin ortaya çıktığını görüyoruz. 2010'dan sonra akıllı sensör uygulamasının dijital ortama eklenmesi, hayatı derinden etkileyen ciddi bir değişime neden oldu." şeklinde konuştu.

Kazdağlı, dijital dönüşümün, global gelir seviyesini artırması, yaşam kalitesini iyileşmesinin artıları, eşitsizlik yaratması, robotların insan gücünün yerini almasıyla işsizliğin artması, aşırı ideolojinin yayılma imkanı bulması, insan ilişkilerinin zayıflamasının da eksileri olduğunu anlattı.

Dijital evrende hemen hemen her bilginin depolanabildiğine dikkat çeken Kazdağlı, şöyle devam etti:

"Bazı ekonomistlerin dijital dönüşümün yeni iş alanları doğuracağına dair iyimser bakışı var. Yaratıcı etkinin yıkıcı etkiden daha büyük olacağını savunuyorlar. Kötümserler ise işsizliğin artacağını, gelir dağılımının çalışanların aleyhine bozulacağını savunuyor. Bir geçiş döneminde olduğumuz, bazı iş alanlarının yok olup yenilerinin ortaya çıkacağı açık. Toplumların buna hazır olması, buna uygun eğitim politikalarının geliştirilmesi lazım. Bu değişim iyi mi olacak kötü mü net bir fikir yok ama maliyetli olacağı konusunda herkes hemfikir."

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 15:15
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler