banner1322
x

DİJİTAL DÖNÜŞÜM FUTBOL GİBİDİR…

Halıcı Group CEO’su Dr. Hüseyin Halıcı, dijital dönüşümün disiplinlerini futbol takımlarındaki oyunculara benzeterek Endüstri 4.0’a geçebilmek için tesislerdeki her bileşenin aynı seviyede olması gerektiğine dikkat çekti.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM FUTBOL GİBİDİR…
Enerji Zirvesi

Dijital dönüşüm konusunda değerlendirmelerini aldığımız Halıcı Group CEO’su Dr. Hüseyin Halıcı, dijital dönüşümün disiplinlerini futbol takımlarındaki oyunculara benzeterek Endüstri 4.0’a geçebilmek için tesislerdeki her bileşenin aynı seviyede olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Dr. Hüseyin Halıcı bu benzerliği; “İkinci ligdeki bir takıma Şampiyonlar Liginden bir forvet ya da bir kaleci getirirseniz, o takım Şampiyonlar Ligi takımı olur mu? Olmaz, çünkü 11 tane oyuncu var. Hatta 11 oyuncunun yerine sakatlanma, yorulma vb. durumunda oyuna girebilecek 6-7 tane de yedekte bekleyen oyuncu var. Onların da benzer kalitede olması lazım. Ayrıca onları yönetebilecek kaliteli bir teknik direktörün de yani yapay zekanın da olması lazım ki o zaman Şampiyonlar Ligi takımı olabilsinler.” diyerek açıkladı.

Yapay zekanın, Endüstri 4.0’da kilit bir unsur olduğuna dikkat çeken Dr. Halıcı, yapay zekanın teknik direktör ve her birleşenin bir oyuncu olduğu takımı oluşturacak oyuncuları ise şöyle sıraladı: Siber fiziksel sistemler, endüstriyel yazılım ve yatay/dikey entegrasyon, büyük veri ve analitik, robotlar/otonom robotlar, akıllı sensörler, ileri otomasyon sistemleri, bulut teknolojileri, IoT, artırılmış gerçeklik, eklemeli imalat ve siber güvenlik.

“TEMELİNDE İNSAN VAR”

Günümüz dünyasında, Endüstri 4.0’a yönelik doğru bir çözüm için kamu, özel sektör, akademi ve STK’ların iş birliğinin kaçınılmaz olduğunu kaydeden Dr. Halıcı, dijital dönüşümün temelinde insan olduğunu dile getirdi.

Dr. Halıcı, söz konusu iş birliğiyle ilgili de “Kamu, özel sektör, akademi ve STK’ların ortaklaşa ve aynı anda baştan sona yürütecekleri bir strateji ve icraat olmalı” dedi.

“PANİK HAVASINDAN UZAKLAŞMAK GEREK”

Şirketlerin konuya başlangıç yaparak olumlu yaklaşmalarının önemini de belirten Dr. Halıcı, gelişen dünyada bunun bir seçenek değil, bir zorunluluk olduğunun kavranması gerektiğini vurguladı. 

Şirketlerin geç kaldığını düşünerek endişe ve panik havasına kapılmamalarını öneren Dr. Halıcı, günümüzde, dünyada Endüstri 4.0’ı tam anlamıyla, bütün teknolojileriyle uygulayabilen bir fabrikanın olmadığını da sözlerine ekledi.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2020, 20:21
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını