banner1322
x

ÇÖZÜMÜYLE ÇİMENTO TESİSLERİNİ DİJİTALLEŞTİRİYOR

SabancıDx, Endüstri 4.0 örneği CDx ile değirmenlerde yüzde 7'ye, fırınlarda ise yüzde 8'e varan enerji verimliliği sunuyor ve operasyonel verimliliği artırıyor.  

ÇÖZÜMÜYLE ÇİMENTO TESİSLERİNİ DİJİTALLEŞTİRİYOR
Enerji Zirvesi

SabancıDx, çimento sektöründe üretim maliyetlerini azaltan ve sağladığı enerji tasarrufuyla firmaların karbon salınımı stratejilerini destekleyen Endüstri 4.0 çözümü CDx yazılımı ile değirmenlerde yüzde 7'ye, fırınlarda ise yüzde 8'e varan enerji verimliliği sunuyor ve operasyonel verimliliği artırıyor.

MİCROSOFT İŞ BİRLİĞİYLE GLOBALE AÇILACAK

Türkiye'nin enerji tüketiminde yüzde 6'lık payı bulunan çimento üretimini dijitalleştirecek çözüm, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin mevcut otomasyon sistemlerine bir yapay zeka operatörü yerleştirerek enerji optimizasyonu sağlıyor.

Şirketin öz kaynaklarıyla geliştirdiği ve geliştirme sürecinde veri mühendisleri, çözüm mimarları, yazılım mühendisleri ve ürün yöneticilerinden oluşan 40 kişilik bir ekibin çalıştığı çözüm, Microsoft işbirliğiyle yurt dışı pazarlara da açılacak.

"YAPTIĞIMIZ YATIRIMLARIN EN ÖNEMLİ SONUÇLARINDAN"

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan SabancıDx Genel Müdürü Burak Aydın, pandemiyle beraber dünyada sürdürülebilirlik ve dijitalleşmenin birlikte şekillendiği bir döneme girildiğini, bütün sektörlerdeki gibi çimento sektöründe de maliyetleri azaltmanın, enerji verimliliğini artırmanın ve çevresel etkileri minimum seviyeye indirmenin öncelikler arasında olduğunu söyledi.

Çimento sektörünün Türkiye'nin ikinci büyük enerji tüketicisi olduğuna dikkat çeken Aydın, enerji maliyetlerinin sektördeki önemli sorunlardan biri olduğunu ifade ederek, "Sektörün üretim maliyetlerinde elektrik tüketiminin payı yüzde 25'ler seviyesinde. Yakıt ve hammadde bileşenleriyle birlikte enerji maliyetleri yüzde 65'ler seviyelerine ulaşabiliyor. SabancıDx olarak yapay zeka teknolojisine yaptığımız yatırımların en önemli sonuçlarından biri, çimento ve enerji sektörlerindeki dijitalleşme deneyimlerimize dayanan CDx oldu. Sektörün Sanayi 4.0 örneği olan CDx, değirmenlerde yüzde 7'ye, fırınlarda ise yüzde 8'e varan enerji verimliliği sunarken operasyon süreçlerinde en doğru parametreleri sağlayarak operasyonel verimliliği artırıyor" dedi.

Aydın, farklı sektörlerde de uygulamayı amaçladıkları çözümlerinin, sanayi sektörüne yönelik çözümlerinin ilk halkası olarak gördüklerini söyleyerek "Hem sanayi sektörü hem de farklı sektörlere yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzde finans, perakende ve üretim sektörlerinde kullanılabilecek yeni verimlilik, optimizasyon ve gelir güvence projelerinden doğacak ürünler var." ifadelerini kullandı.

"YAPAY ZEKANIN, OTOMASYONU İLERİ TAŞIYACAĞINI GÖSTERİYOR" 

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin ise, SabancıDx ile gerçekleştirdikleri iş birliğinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Microsoft Azure'un teknolojik altyapısı kullanılarak geliştirilen ve Azure IoT ile analitik servislerinden faydalanan ileri veri analitiği ürünü CDx, yapay zekanın otomasyon sistemlerini nasıl ileriye taşıyabileceğini başarıyla ortaya koyuyor. Bugün global çimento endüstrisinin karşı karşıya olduğu başlıca zorluklar arasında maliyet indirimleri, çevre koruma, enerji tasarrufu ve sermaye verimliliği yer almaktadır. Bu zorluklarla yüzleşmenin ve operasyonel mükemmelliği geliştirmenin en iyi yolu, endüstrinin teknolojik gelişmeleri ve yenilikleri benimsemesidir." şeklinde konuştu.

Özbilgin, söz konusu çözümlerinin global pazarlarda örnek gösterilip, bir başarı hikayesi olacağına inandıklarını, Türkiye'de bu tür örneklerin sayısını çoğaltmak adına başta bulut olmak üzere tüm teknolojilerini seferber ettiklerinin altını çizdi.

1 AYLIK KAZANÇ SAĞLIYOR 

Mevcut otomasyon sistemleri üzerinde çalışabilmesiyle ek donanım maliyeti gerektirmeyen ve teknolojilerdeki farklılıklara kolayca uyum sağlayabilen çözüm, hemen hemen insan müdahalesine ihtiyaç duymadan çalışıyor. 

İçerdiği makina öğrenmesi algoritması ile kurulduğu sistemlerdeki enerji verimliliğini izleyerek; değirmen, fırın ve kalsinasyon süreçlerinde operasyonel verimlilik artışı ve enerji sarfiyatında ciddi oranlarda tasarrufa imkan veriyor.

Manuel hataların azalmasını, makinaların daha optimum şartlarda çalışmasını sağlayarak makina ömrüne olumlu katkı sağlarken, firmaların 13 ayda elde ettikleri verimliliğe 1 yıl içerisinde ulaşmalarına olanak tanıyor ve yıl içerisinde operasyonel olarak 1 aylık kazanç elde etmelerini mümkün kılıyor.

Ayrıca çözüm, makina ömrünün uzamasının yanı sıra ürün kalitesinden operatör verimliliğine ve stabilizasyona kadar önemli avantajlar da kazandırıyor.


 

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 16:10
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını