"BÜYÜK VERİNİN İŞLENEREK DEĞER ÜRETİLMESİ SAĞLANACAK"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Ulusal Yapay Zeka Stratejisi Yönlendirme Kurulu toplantısında "Oluşturduğumuz büyük verinin işlenerek değer üretilmesi sağlanacak" dedi.

"BÜYÜK VERİNİN İŞLENEREK DEĞER ÜRETİLMESİ SAĞLANACAK"
Robot Zirvesi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Ulusal Yapay Zeka Stratejisi Yönlendirme Kurulu'nun ikinci toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Türkiye'de oluşturduğumuz büyük verinin işlenerek değer üretilmesi sağlanacaktır." diye konuştu.

Stratejinin üst seviye koordinasyonunu sağlamak için oluşturdukları Kurulun ilk toplantısını 13 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirdiklerini hatırlatan Oktay, o günkü toplantıda stratejinin uygulama ayrıntılarını ortaya koyacak eylemlerin hazırlanmasını karara bağladıklarını aktaradı. Oktay, konu hakkında şu bilgileri verdi:

"120 EYLEM VE 451 UYGULAMAYI İÇEREN TASLAK TAMAMLANDI"

"Bugünkü toplantımızda ise, ilk toplantıdan bu yana yapay zeka alanında kaydettiğimiz mesafeyi tüm kurul üyelerimizle birlikte değerlendirecek, Kurul üyesi kurum ve kuruluşlarımızın güncel araştırmalarına ve çalışmalarına ilişkin bilgi alacağız. 2021-2025 yıllarını kapsayan Ulusal Yapay Zeka Stratejimiz ulusal yapay zeka ekosistemimizin olgunluğunu geliştirme amacı etrafında şekillenmiştir. Türkiye'de oluşturduğumuz büyük verinin işlenerek değer üretilmesi sağlanacaktır."

Stratejiye ilişkin eylemlerin Kurulun ilk toplantısından bu yana ilgili kurumlarla istişare edilerek tasarlandığının altını çizen Oktay, "İlgili kurumlarımızın yanı sıra 15 sivil toplum kuruluşu ile de temas edilerek görüşleri alınmış ve katılımcı bir eylem tasarım süreci işletilmiştir. Bu kapsamda, toplam 120 eylem ve 451 uygulama adımını içeren Eylem Planı taslağı tamamlanmıştır." dedi.

"TÜRKİYE YAPAY ZEKA PORTALI OLUŞTURULACAK"

Oktay, Ulusal Yapay Zeka Stratejisi Eylemleri arasında öne çıkanları, "Kaliteli veri ve teknik alt yapıya erişim imkanlarını geliştirmek üzere 'veri yönetişimi rehberi' hazırlanacak, rehber pek çok sektörde yapay zeka teknolojilerinin kullanımı için hızlandırıcı olacak. Kamuda veriden değer üretmek üzere, AB'nin de benimsediği 'veri alanları' (data spaces) konsepti doğrultusunda, Kamu Veri Alanı kurulacak. Kamu Veri Alanı, kamu kurumlarının elindeki verilerin diğer kamu kurumlarınca da işlenebilmesine imkan sağlayacak şekilde, kontrollü bir ortamda veri analitiği çalışmalarının yürütülmesini ve yapay zeka uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştıracak." diyerek sıraladı.

Özel sektördeki firmaların da birbirleriyle veri paylaşımını kolaylaştırıp yapay zekaya dayalı katma değerli uygulamaların geliştirmesini hızlandıracak sektörel bulut platformlarının oluşturulacağına işaret eden Oktay, "BTK Akademi ve Milli Teknoloji Akademisi tarafından, dijital yetkinliklerin artırılması ve iş gücünün dönüşümü için eğitim ve sertifika programları geliştirilecek. Ulusal yapay zeka ekosisteminin gelişmesine yardımcı olmak üzere 'Türkiye Yapay Zeka Portalı' oluşturulacak. Yapay zekada Türkçe doğal dil işleme alanında girişimlerin önceliklendirilmesi ve küresel pazara açılacak yerli milli markalar çıkarılması teşvik edilecek." şeklinde konuştu.

"YAPAY ZEKA EKOSİSTEMİ DANIŞMA GRUBU OLUŞTURACAĞIZ"

Stratejinin uygulama sürecinde etkinliği artırmak üzere oldukça katılımcı bir yönetişim mekanizmasını da tasarladıklarını vurgu yapan Oktay, şöyle devam etti:

"Bu çerçevede, STK temsilcilerinin de katılacağı Yapay Zeka Ekosistemi Danışma Grubu oluşturacağız. Danışma Grubunun teşkiline yönelik kararları bu toplantımızda değerlendireceğiz. Ayrıca, teknik ve idari seviyedeki çalışmaları koordine etmek üzere 'teknik altyapı ve platformlar', 'veri yönetişimi', 'insan kaynakları', 'hukuk ve etik' ile 'güvenilir ve sorumlu yapay zeka' konularında geniş katılımlı Çalışma Grupları oluşturulacak. Yönetişim mekanizmasının işleyişine yönelik esas ve usulleri belirlemek üzere Yönlendirme Kurulu Çalışma Esas ve Usulleri Yönergesini de ilgili tüm kurumların görüşleri doğrultusunda hazırladık ve bu toplantıda yönergeyi de karara bağlayacağız."

"TÜM PAYDAŞLARA ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Ulusal Yapay Zeka Stratejisi Eylem Planı'nın etkin bir şekilde uygulanması için sorumlu kurumlara ve sivil toplum kuruluşları da dahil olmak üzere tüm paydaşlara önemli görevler düştüğüne dikkati çekerek konuşmasını şöyle tamamladı:

"Ülkemizin, yapay zeka teknolojilerinin getirdiği fırsatlardan en üst seviyede yararlanabilmesi için bu eylem planının hassasiyetle uygulanması elzemdir. Tüm kurumlarımızın ve paydaşlarımızın Yapay Zeka Eylem Planı'mızın uygulama sürecinde üzerlerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getireceğine yürekten inanıyorum. Eylem planı hazırlıkları kapsamında, sekretarya görevini yürüten Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza teşekkür ediyorum." (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2022, 06:29
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını