BÜYÜK VERİ MERKEZLERİNE 472 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPILACAK

O ülkede büyük veri merkezlerine 472 milyar dolar yatırım yapacağı duyuruldu.

BÜYÜK VERİ MERKEZLERİNE 472 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPILACAK
Endüstri 40 Zirvesi

Çin, büyük veri merkezlerine 472 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirecek. Yapay zeka platformları, bulut hesaplama, geniş bant şebeke ağları, yeni nesil süper bilgisayarların inşa edildiği ülkede, 10 ulusal veri merkezi kümesi çerçevesinde, 190 milyar yuanlık (yaklaşık 28 milyar dolar) yatırımla 25 yeni proje başlatıldı.

BİLGİ ÜRETİCİLERİNİN DEĞERİ YÜZDE 12'DEN FAZLA BÜYÜDÜ

"14. Beş Yıllık Plan" döneminde, büyük veri merkezlerine gerçekleştirilen yatırımın yılda yüzde 20’den fazla artması ve toplam yatırımın 3 trilyon yuanı (yaklaşık 472 milyar dolar) geçmesi öngörülüyor. Diğer yandan Endüstri ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı tarafından açıklanan veriler, ülkenin elektronik bilgi üretim ve işleme sektörünün, yılın ilk çeyreğinde istikrarlı bir büyüme sağladığını işaret ediyor.

Senelik minimum 20 milyon yuanlık (yaklaşık 3 milyon dolarlık) işletme gelirine sahip elektronik bilgi üreticilerinin değeri, yılın ilk üç aylık döneminde geçen yılın benzer dönemine göre yüzde 12,7 oranında büyüme gösterdi.

SABİT VARLIK YATIRIMLARI YÜZDE 28 ARTIŞ GÖSTERDİ

Sektörün belli başlı girişimlerinin dış satıma yönelik sevkiyatı ilk üç ay içinde bir yıl öncesinin aynı dönemiyle mukayese edildiğinde yüzde 11,4 oranında artarken, sektörün sabit varlık yatırımları da aynı dönemler kıyaslandığında yüzde 27,8'lik bir artış kaydedildi.

Bakanlığın verilerine göre elektronik bilgi üretim ve işleme sektörünün, yılın ilk üç aylık döneminde bir önceki yıla kıyasla yüzde 2,8 fazlalaşan bir tutarla toplam 143,3 milyar yuan kar ettiği belirlendi. Sektörün işletme geliri ise, 2022'nin ilk üç ayında 2021'in ilk üç ayına göre yüzde 9,5 oranında artarak 3,38 trilyon yuana ulaştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2022, 08:50
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını