banner1322
x

BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ'NDEN OTONOM SERVİS ARACI

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde faaliyet gösteren Otonom Araç Geliştirme Grubu, otonom servis aracı hizmeti verecek bir proje geliştirdi.

BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ'NDEN OTONOM SERVİS ARACI
Endüstrideara

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde faaliyet gösteren Otonom Araç Geliştirme Grubu (OTAGG) tarafından "OTAGG-01 Otonom Araç Projesi" geliştirildi. Geliştirilen araç ile üniversite kampüsü içerisinde otonom servis hizmeti sunulması planlanıyor.

YAKLAŞIK 60 OTOMOTİV VE MÜHENDİSLİK FİRMASI KATILDI

Bu kapsamda OTAGG ekibi, ULUTEK Teknopark ev sahipliğinde Bursa’nın önde gelen 60'a yakın otomotiv ve mühendislik firma temsilcisi ile bir araya geldi. 

ULUTEK Teknopark Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen, yurt içi ve yurt dışından birçok katılımcının çevrimiçi takip ettiği sunuma, Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Burak Etemoğlu, ULUTEK Teknopark Genel Müdür Yardımcısı Hakan Gedikli, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Emir Dirik, Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Karpat, OYAÇ MYO Öğretim Görevlisi Koray Aki, OTAGG Danışma Kurulu Üyesi; Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği öğretim üyeleri, BMSC GLOBAL Ülke Direktörü Bayram Ali Özdemir ve Bursa/Nilüfer-Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile yapılan protokol kapsamında destek veren Okul Müdürü Metin Sezer ve çok sayıda öğrenci katılım sağladı.

"SANAYİDE ELİNİ KİRLETEN ÖĞRENCİYE VE MEZUNA İHTİYAÇ VAR"

Sunumda konuşan Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Burak Etemoğlu, şehrin değerlerine sahip, iş birliği yaptıkları ULUTEK Teknopark'ın bünyesinde bulunmanın öneminden bahsetti, öğrencilere örnek oldukları ve projelerde kendilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti.

Mühendislik Fakültesi’nin 200 öğretim elemanı ve 5 bin 500 öğrencisiyle Bursa’nın Ar-Ge ve araştırma ekosistemine önemli katkılarda bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Etemoğlu, "Deneyimlerimiz şunu gösteriyor ki; sanayide elini kirletme becerisi olan öğrenciye ve mezuna çok ihtiyaç var. Bugüne kadar elde etmiş olduğumuz başarılar, bu tür öğrencilerin sayılarının artmasıyla mümkün oluyor. Dolayısıyla otonom araç geliştirme becerisi gösteren öğrencilerimiz ve onlara yol gösteren tüm akademisyenlerimizin emeği çok kıymetli." diye konuştu.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ DESTEK VERECECEK

Sektör temsilcileri projeye ve araca destek vermeye gönüllü olduklarını belirtirken, OTAGG üyeleri de yoğun ilgi karşısında memnuniyetlerini dile getirdi.

 

Ayrıca üyeler, yakında yapılması planlanan çalıştayda, sektör ile çalışma yapılması noktasında da fırsat bulacak.

OTAGG NEDEN KURULDU? NEYİ HEDEFLİYOR?

Bursa Uludağ Üniversitesi bünyesinde çalışmalar yapan OTAGG, otomotiv şehri olan Bursa’da, geleceğin önemli bir parçası olacak otonom araçlarla ilgili Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirmeyi, otonom alanda ihtiyaç duyulan insan kaynağının yetiştirilmesine hız katmayı, söz konusu araçların üretimi ve ihtiyaç duyduğu ortamın hazırlanması adına üniversitede, şehirde ve Türkiye'de bir ekosistem oluşturulmasını sağlamayı hedefliyor.

Mühendislik fakültesi akademisyen ve öğrencilerinin yanı sıra otomotiv lisesinden de öğrenci ve öğretmenlerin desteklediği grubun yönetiminde; alanında uzman akademisyenlerle birlikte 5 otomotiv lisesi öğrencisi, 33 lisans, 7 yüksek lisans, 4 doktora öğrencisi ve mezunlar bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2022, 14:32
YORUM EKLE

Huawei

Proven

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını