BORUSAN LİMANI IOT İLE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI SUNUYOR

İş sağlığı ve güvenliği konusunda öncü çalışmalara imza atan Borusan Limanı, dijital dönüşümün yardımıyla çalışma alanlarını daha güvenli hale getiriyor.

BORUSAN LİMANI IOT İLE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI SUNUYOR
Endüstrideara

Borusan Grup çatısı altında bulunan Borusan Limanı, iş sağlığı ve güvenliği konusunu kapsamlı olarak ele alıyor. İşletme geçen yıl IoT teknolojileri kullanarak hayata geçirdiği Borusan Port SafeCard ile çalışanlarına daha güvenli bir çalışma ortamı sunuyor.

ANLIK UYARILARLA GÜVENLİĞİ ÜST DÜZEYE ÇIKARIYOR

Borusan Port SafeCard ile çalışanların ve ekipmanların birbirleriyle güvenli mesafelerde çalışmaları hedeflenirken uygulama üzerinden çalışanların ve ekipmanların birbirlerine yaklaşabilecekleri maksimum mesafeler tanımlanıyor. Bu tanımlamalar sayesinde belirlenmiş mesafe limitlerinin aşılması durumunda sistem titreşim yoluyla uyarı veriyor.

Çalışanlar arası sosyal mesafenin kontrolünü de sağlayan uygulama, pandemi döneminde daha güvenli bir iş ortamı yaratıyor. Aynı zamanda acil durumlarda toplanma alanlarında bulunan çalışanların belirlenmesi, çalışanların hareketsiz kalma veya düşme gibi acil durumlarda kontrol noktalarına uyarıların anlık olarak iletilmesi sağlanarak müdahale süresinin minimuma indirilmesi hedefleniyor. 

8 BİN 385 SAAT EĞİTİM VERİLDİ, SEKTÖREL GELİŞİM OLDU

Borusan Limanı, iş kazalarının önüne geçilebilmesinde kilit önem taşıyan iş güvenliği kurallarını “10 Temel Kuralımız” başlığı altında çalışanlarla paylaşırken iş kazalarının en büyük sebeplerinden olan güvensiz davranışları en aza indirmek için operasyon yöneticileri ile saha turlarını da devreye aldı. Tedarikçileri için daha sağlıklı ve güvenli bir iş alanı yaratmak amacıyla Liman İSG ve Çevre Yönetim Kılavuzu’nu hazırlayan Borusan Limanı, 2021 yılında toplam 8 bin 385 saat İSG eğitimi vererek yasal gereklilikleri sağlarken çalışan farkındalığını artırarak, sektörde önemli bir gelişim ortaya koydu.

İSG konusunda örnek davranışlarda bulunan tedarikçilerini de ödüllendiren işletme, kaza sayısı, uygunsuzluk tutanağı, yasalara ve Borusan Limanı standartlarına uyum gibi KPI’lar belirledi ve geçtiğimiz sene söz konusu kriterler ışığında değerlendirerek tüm parametrelere eksiksiz bir şekilde uyan tedarikçi firmaları Securitas ve Eksen Makine'ye teşekkürlerini sundu. Markalara plaketleri Liman Operasyonları Direktörü Kazım Keskin tarafından verildi.

“SAFECARD UYGULAMASININ KULLANIMI GENİŞLEYECEK”

Önümüzdeki dönemlerde SafeCard uygulamasını yaygınlaştıracaklarını belirten Borusan Limanı Genel Müdürü Hamdi Erçelik, 2022 yılı sonlarına doğru limana kısa süreli giriş – çıkış yapan tedarikçilerin de SafeCard kullanımına olanak sağlayacak bir şekilde uygulamayı genişleteceklerini dile getirdi.

Erçelik, "Çalışanlarımızın, tedarikçilerimizin ve limana giriş yapan kişilerin güvenliği bizi yakından ilgilendiriyor. Dijital dönüşüm ve teknoloji desteği ile İSG konularında öncü adımlar atmaya, sektörümüzde fark yaratmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu. 

FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN MANİFESTO YAYINLADI

İş sağlığı ve güvenliği gerekliliklerini tüm şirketlerinde ve tesislerinde titizlikle uygulayan Borusan Holding hem farkındalık yaratmak hem de bu konuya verdiği önemi vurgulamak amacıyla “İş Sağlığı ve Güvenliği” manifestosu yayınladı.

Sağlık ve güvenlik düzeyi bakımından Türkiye’nin en iyisi ve sektörün öncüsü olmak için çalışmalarını sürdüren Borusan Limanı da SafeCard uygulamasını, manifestonun çıkış noktası olan “İşte Sağlık ve Güvenlik Budur” sloganını baz alarak hayata geçirdi.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2022, 14:15
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını