BLC GROUP YAPAY ZEKA İLE BÜYÜYOR

BLC Group, iki global tedarikçisiyle birlikte geliştirdiği yapay zeka temelli otomasyon sistemiyle önemli kazanımlar elde etti.

BLC GROUP YAPAY ZEKA İLE BÜYÜYOR
Endüstrideara

Türkiye’de tekstil sektörünün Ar-Ge yatırımlarıyla öne çıkan firması BLC Group, son olarak iki global tedarikçisiyle birlikte geliştirdiği yapay zeka temelli otomasyon sistemiyle iş planlamalarını ve müşteri memnuniyetini optimize etmeye başladı.

Konuya ilişkin konuşan BLC Group Yönetim Kurulu Üyesi Emre Can Balcıoğlu, iki global firmayla beraber geliştirdikleri yapay zeka tabanlı teknolojileri sayesinde üretim tesisinde oluşturulan iş emirlerini maksimum verimlilikle tamamlayabildiklerinin altını çizdi.

İŞ SÜREÇLERİNİN TAKİBİNİ ROBOTLARLA YAPACAK

Sistemin ürün kalitesinde de müşteri bazlı kişiselleştirmeler yapmaya olanak tanıdığını belirten Balcıoğlu, "Yapay zeka sistemleri ile üretimin her safhasına entegre olduk. Üretim sürecinin planlanmasından başlayan yapay zeka süreci, ürünlerimizi üretirken yaptığımız laboratuvar simülasyonlarıyla sürüyor. Bu simülasyonlar daha sonra büyük çapta üretim süreçlerine aktarılıp üretimin hata payını sıfıra indirgemeyi ve sürekliliğini sağlamayı amaçlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Halihazırda devreye aldıkları robotik bazlı uygulamalarla kimyasal dağıtım ve üretim kontrol süreçlerini izlediklerini kaydeden Balcıoğlu, "Ayrıca ürün kalite kontrollerinin bir kısmını da yine otomatik uygulamalar sürdürmekte. Yeni planlarımızda ise robotik depolama, iş süreçlerinin takibini robotlarla yapmak ve karanlık fabrika bölgeleri oluşturmak var." dedi.

ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ 3’E KATLADI

Firma Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen yapay zeka temelli sistem, üretimin standardizasyonu ve doğa dostu olma konusunda da önemli bir fark oluşturuyor.

Balcıoğlu, "Enerji tasarrufu konusunda geliştirdiğimiz verimli yakma sistemlerimizle, kullandığımız enerji kaynaklarının verimliliğini yüzde 200’ün üzerinde yani 3 kat artırarak, hem çevreye zararımızı azalttık hem doğal kaynakları koruma yolunda önemli adımlar attık." şeklinde konuştu.

SİMÜLASYON HATAYI SIFIRA YAKLAŞTIRDI

Şirketin üretimde otomasyona atfettiği önem üretim simülasyonu teknolojisinin ortaya çıkmasında kilit bir rol üstlendi. 

Üretim öncesi simülasyon gerçekleştirerek ürünlerinin son istasyonda nasıl olacağını ve düzeltmeleri gereken prosesleri önceden takip edebildiklerini söyleyen Balcıoğlu, böylece hata paylarını sıfıra yakın seviyelere indirebildiklerini ve söz konusu teknolojiler sayesinde pek çok kararsızlık işaret eden aşamayı da ortadan kaldırarak üretim planlarının sürekliliğini sağladıklarını dile getirdi.

HEDEFİNDE KARANLIK FABRİKA VAR

Bugün ürettiği pek çok teknolojiyle tekstildeki gücünü üretim teknolojilerine de taşıyan BLC Group, yeni prosesler geliştirme ve farklı üretim ekipmanları üretme konusunda da yoluna devam ediyor.

Firmanın bugüne kadar Türk sanayisine kazandırdığı yeni teknolojiler arasında karbon ayak izi sıfır olan makinalar, verimliliği ve üretim kapasitesi yüksek ekipmanlar, izlenebilirliği şeffaf hale getiren teknolojiler bulunuyor.

BLC Group Yönetim Kurulu Üyesi Balcıoğlu, Ar-Ge ekiplerinin hayata geçirdiği yeni teknolojiye sahip üretim araçlarının proje aşamalarından çıkarak her geçen gün hayata geçtiğini kaydetti. Balcıoğlu, karanlık fabrika alanları yaratma planlarıyla ilgili olarak da şöyle konuştu:

"Karanlık fabrika kavramı bir üretim metodolojisidir. Temsil ettiği kavram bakımından, üretimin minimal insan müdahalesi veya insana bağlı hataların en az seviyede olmasıyla ilişkilidir. Bu süreç, üretimlerde insan hatasından kaynaklanan birçok gideri azaltmak, yine aynı kaynaktan gelen karbon ayak izini düşürmek ve üretimde insandan kaynaklanan hataları ve bunlardan kaynaklanan sarfiyatı sonlandırmak amacıyla otomasyon ve robotik teknolojilere dayanır. Böylelikle üretim tesislerinde verimlilik en üst düzeye taşınırken, iş kazaları gibi problemli durumlar da ortadan kalkacaktır. Biz de şirket olarak karanlık fabrika alanları yaratmak için çalışıyoruz."
 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2022, 02:25
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını