banner1322
x

Bizel: 'KOBİ’lerin Sanayi 4.0’a dahil edilmeleri çok önemli'

CLPA (CC-Link Partner Association) Ülke Müdürü Tolga Bizel, büyük işletmelerin Sanayi 4.0’a adaptasyonu konusundaki çalışmalara KOBİ’lerin de eklenmesinin çok faydalı olacağını söyledi.

Bizel: 'KOBİ’lerin Sanayi 4.0’a dahil edilmeleri çok önemli'
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen 1. İzmir KOBİ’ler ve Bilişim Kongresi ile 5. Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı etkinliklerinde CLPA (CC-Link Partner Association) Ülke Müdürü Tolga Bizel konuşmacı olarak yer aldı. 

“Dijital Dönüşümde Yeni Fırsatlar ve KOBİ’ler” ile “Yapay Zeka ve Robot Hukuku” panellerinde konuşma gerçekleştiren Bizel, Sanayi 4.0’ın gerekliliklerini yerine getirmek için kamu, özel sektör ve kamuoyunun ortak bir uygulama ve geliştirme planı üzerinde çalışma gerçekleştirmelerinin çok önemli olduğuna değindi. 

Bizel, şöyle devam etti: “Bu yeni sanayi evresinde mevcut üretim gücümüzün güvenli bir şekilde korunması ve geliştirilmesi için destek ve teşvikler oluşturulmasının faydalı olacağına inanıyoruz. Türkiye’nin çok güçlü bir üretim kapasitesine sahip olduğu gerçeğinden hareketle yüksek potansiyelinin doğru kullanılabilmesi için hem insan gücüne hem de özel sektör ve yeni pazarlara yönelik yeni kamusal planların yapılmasını çok değerli buluyoruz. Ayrıca uzun yıllardır kamu tarafından desteklenerek bugünkü gelişim seviyesine ulaşan KOBİ yapılanmalarının korunmasının yanı sıra büyük işletmelerin Sanayi 4.0’a adaptasyonu konusunda planlanan çalışmalara KOBİ’lerin de eklenmesi çok faydalı olacaktır. Türkiye ekonomisinin itici gücü KOBİ’lerin, gelecekte daha da önem kazanacak küçük, verimli ve dinamik üretim merkezlerine dönüştürülmesi ve global dijital üretim zincirine bağlanmaları konusunda gerekli adımların atılmasının yoğun rekabet ortamında ülkemiz için olumlu sonuçlar yaratacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

FABRİKALARDA CC-LİNK İLE 10 KAT DAHA HIZLI HABERLEŞME
Verimli fabrika otomasyonu için kontrol ve bilgi amaçlı verileri yüksek hızlı olarak işleyen yeni nesil kontrol ve iletişim teknolojisi CC-Link’e dikkat çeken Bizel, Sanayi 4.0’ın gereklerini hayata geçirmek için fabrikalarda robotlar dahil tüm makina ve sistemlerin birbiriyle haberleşmesinin önemini vurguladı. 

Bizel, şu bilgileri aktardı: “Sanayi 4.0 sürecindeki en önemli unsurlardan biri büyük verinin toplanması, paylaşılması ve işlenmesi. Makinaların birbiriyle iletişim kurabildiği akıllı fabrikalarda, iletişim verilerinin güvenilir bir şekilde yönetilmesi son derece önemli. Dijital fabrikalarda pek çok veri, çok sayıda cihaz tarafından gerçek zamanlı olarak oluşturularak süreçlerin şeffaf bir şekilde görüntülenmesine imkan tanıyor. Bu sürecin başarısında bant genişliği büyük önem taşıyor ve bu noktada devreye CC-Link IE giriyor. CC Link uyumlu ürün üreticileri ve CC Link teknolojisi kullanıcılarından oluşan CLPA’nın dünya genelinde yaygınlaştırmaya çalıştığı CC-Link IE, şu anda fiilen en büyük bant genişliğine sahip ve gigabit hızlarında çalışan tek açık endüstriyel ethernet ağı olarak öne çıkıyor. Genel olarak saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kata kadar daha hızlı olan CC-Link IE, saniyede bir gigabit ile haberleşme imkanı sunuyor. Dolayısıyla bu teknoloji, şimdi ve gelecekte Sanayi 4.0’ın ihtiyaçlarının desteklenmesi için büyük potansiyele sahip.”

Yapılacak yatırımların ağırlıklı olarak robotlar, makinalar ve tüm bu sistemler arasında kesintisiz haberleşme sağlayan açık ağlar üzerine olacağını kaydeden Bizel, sözlerini şöyle tamamladı: “Dünya ekonomisi üzerinde söz sahibi olan güçlerin gelecek vizyonlarına baktığımızda; bilim ve teknolojiye hakim, yeni teknolojiler üretebilen ve bilinçli kullanabilen, teknolojik gelişmeleri toplumsal ve ekonomik faydaya dönüştürme yeteneği kazanmış olduklarını görüyoruz.” 


 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 14:00
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını