AYAKKABI FUARINDA METAVERSE İLE TANITIM

İzmir'de gerçekleştirilen ayakkabı ve çanta fuarında bir firmanın metaverse evreninde açtığı teşhir salonu büyük ilgi gördü.

AYAKKABI FUARINDA METAVERSE İLE TANITIM
Endüstrideara

Fuarİzmir'de toplam 26 ülkeden 200’e yakın markanın ürünlerini sergilediği İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı'na (Shoexpo İzmir) katılan bir ayakkabı üreticisi, metaverse evreninde açtığı teşhir salonunda sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileriyle 650 modelini sergiledi.

Stantta ayakkabı modellerini inceleyen ziyaretçiler, VR gözlük takarak metaverse ortamındaki salonda sergilenen modellere ilişkin de bilgi alma şansı elde etti.

SEKTÖR HAREKETLENDİ

Şirket ortağı olanAli Yağcı, basın mensuplarına, 30 senedir ayakkabı sektöründe faaliyet gösterdiklerini, 11 senedir  ihracata yoğunlaştıklarını belirtti.

Satışlarının tamamına yakınının yurt dışına yönelik olduğu bilgisini paylaşan Yağcı, Avrupa ve Afrika ülkelerine 15 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını söyledi.

Yağcı, Kovid-19 salgınının olumsuz etkilerinin azalmasıyla birlikte ayakkabı talebinin artmaya başladığını, salgın sürecinde fuar ve iş ziyaretleri yapamadıklarını, yurt dışındaki müşterilere ulaşmakta çok zorlandıklarını belirtti.

Ulaşım ve zaman probleminin ticareti kısıtlaması sebebiyle sanal seçeneklerin ön plana çıktığının altını çizen, şöyle devam etti:

"Ayakkabı üreticisi olarak bizim de bu dünyada bir şeyler yapmamız gerekiyordu. O yüzden metaverse evrenine girmek istedik. Şu an showroomumuzu oluşturduk. Fuarda ilk tanıtımımızı yaptık. Ürünleri görebilmek için sanal gerçeklik gözlüklerine ihtiyaç var. Uygulama üzerinde metaverse evrendeki showroomumuzda her ürünü inceleyebiliyorsunuz. Mağazamız 300 metrekare. Asıl işimiz toptan olduğu için showroom olarak tasarladık, perakende satış şimdilik yok. Burada 650 ürünümüz var. VR gözlüğü takıp mağazaya girdiğinizde satış temsilcisi de orada oluyor. Müşteri ve temsilcinin konuşmasını, hareketlerini izleyebiliyoruz. Gerçek görünüşümüzü oraya yükleyip gerçekliği artırabiliyoruz. Orada ürünü seçip inceleyebiliyorsunuz."

Metaverse evrendeki teşhir salonuna gösterilen ilgiden memnun olduklarını, markalarını dünya çapında duyurmaya odaklandıklarını dile getiren Yağcı, "Bildiğimiz kadarıyla metaverse evrende Türkiye'den ayakkabı firması olarak ilkiz." 

TÜRK TASARIMCILAR ÖVGÜ TOPLADI

Diğer taraftan, İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı, ABD'li ünlü şarkıcılar Lady Gaga ve Fergie'ye ayakkabı tasarlayan Kobi Levi'yi de ağırladı.

Türk ayakkabı firmaları ve tasarımcılarıyla buluşturan Levi, AA muhabirine, Kovid-19 salgınının tasarımlara da yansıdığını, günlerini evde geçiren insanların artık evlerindeki rahatlığı öne çıkardıklarını belirtti.

Bu dönemde mağaza yerine internet satışlarının ağırlık kazandığını söyleyen Levi, "Tasarım hayattır. Hayatımız pandemi oldu, tasarımlar da bu yönde oldu. Pandemide hayatımıza maskeler girdi. Hem ayakkabı hem de çanta olarak maskeden ilham aldığım tasarımlar yaptım." dedi.

Türk ayakkabı ve ayakkabı tasarımlarının dünyada önemli bir yere sahip olduğu bilgisini paylaşan Levi, şöyle devam etti:

"ABD'de çok önemli bir ayakkabı fuarında hangi ilgi çeken ayakkabının altına baksam Türkiye'de yapıldığı ve tasarımcısının da Türk olduğunu gördüm. Türkiye ve Türk tasarımcılar sanat ve tasarım konusunda çok öndeler." (AA)
.

YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını