banner1013
x

"ADVANTECH, TÜRKİYE’DEKİ DİJİTAL DÖNÜŞÜM SÜRECİNİ TEŞVİK ETTİ"

Advantech Türkiye Genel Müdürü Vincent Chang, "Salgın karşısında performans artışını zorlayan çeşitlendirilmiş bir iş modelinin sağladığı kaldıraçla 2020’de yüzde 36 büyüme elde ettik" dedi.

"ADVANTECH, TÜRKİYE’DEKİ DİJİTAL DÖNÜŞÜM SÜRECİNİ TEŞVİK ETTİ"
EndüstrideAra - Haber Detay

Advantech olarak Türkiye’deki dijital dönüşüm sürecini teşvik ettiklerini belirten Advantech Türkiye Genel Müdürü Vincent Chang, Covid-19'un dijital dönüşümü hızlandırdığını, pazar talebindeki düşüşe rağmen markalaşma adına önemli adımlar attıklarını ifade etti.

"Salgın karşısında performans artışını zorlayan çeşitlendirilmiş bir iş modelinin sağladığı kaldıraçla 2020’de yüzde 36 büyüme elde ettik" diyen Bay Chang, sorularımızı yanıtladı.

Uzun yıllardır Advantech bünyesinde kritik görevlerde rol almaktasınız. Bununla birlikte AIntercon (Asya ve Ortadoğu) ülkelerindeki Advantech şubelerinde karar verici konumundasınız. Endüstriyel alandaki global bilgi ve tecrübeniz şüphesiz ki Advantech Türkiye için büyük bir fırsat. Advantech Türkiye Genel Müdürü olduğunuzda ilk olarak kendinize nasıl bir gündem belirlediniz?

Advantech, uzun yıllardır Türkiye’de yerel iş ortaklıkları ile faaliyet göstermekteydi. İş hacmindeki olumlu büyüme nedeniyle, 2019’dan itibaren yerel ortağımız ile ortak teşebbüs (JV) olarak Advantech Türkiye şubesini kurduk. Advantech Türkiye şu anda geliştirme aşamasında ve benim görevim ATR’nin Genel Müdürü olarak ATR’nin kısa, orta ve uzun vadeli kalkınma planlarına öncelik vermek oldu. Şubemiz için, Türkiye genelindeki gelişmelerinin yanı sıra komşu bölgeler arası ticari girişimlerini içeren beş yıllık bir kalkınma planı hazırladık.

Bu geliştirme planlarını üç bölüme ayırdık:

1. Kısa vadeli planlarımızda yerel altyapı geliştirmeye odaklandık. Türkiye’de Depo & Lojistik, Bakım & Onarım (RMA), ve Sipariş Yapılandırma Servisi (CTOS) kurmanın yanı sıra marka bilinirliğini güçlendirmeye yardımcı olan kurumsal iş stratejilerine odaklandık. Ayrıca, yerel pazar koşullarına göre potansiyel olarak gördüğümüz “Akıllı Fabrika”, “Endüstriyel Makina İmalatı”, “Ulaşım” gibi pek çok farklı dikey sektöre değer katmaya odaklandık.
2. Orta vadeli planlarımızı bölgesel iş genişlemesi (kademeli olarak İstanbul’dan Bursa’ya ve Ankara’ya genişleme) üzerine yaptık.
3. Uzun vadeli planlarımız da ise Advantech Türkiye’yi, Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika pazarları için önemli bir merkez haline getirmek, genişletmek ve güçlendirmek bulunuyor. Buna ek olarak, Türkiye pazarının gelişimini desteklemek için üniversiteler ile iş birlikleri yapıyoruz. Advantech’in kurumsal vizyonu ve hedefi (Akıllı Bir Gezegeni Mümkün Kılmak) ile Advantech’in güçlü küresel iş altyapısı aracılığıyla yerel yetenekler için kariyer geliştirme fırsatları sunabileceğimize inanıyoruz.

“PANDEMİ DÖNEMİNDE YÜZDE 36 BÜYÜDÜK”

Zor, belirsiz ve hızlı bir değişimin yaşandığı pandemi sürecinde bu konuma geldiniz. Bu dönemi nasıl değerlendiriyorsunuz?

2020 yılı çok zor bir dönemdi. Pandeminin küresel ekonomi üzerinde büyük bir etkisi oldu. Advantech için yeni pazar talepleri ve iş fırsatları getirdi. COVID-19 dijital dönüşümü hızlandırdı ve pazarların kalıcı olarak değiştiğini görebiliyoruz. Bu çok zor bir dönemdi, ancak genel olarak küresel pazar talebinde bir düşüş olmasına rağmen, Advantech Türkiye için markalaşma adına önemli adımlar atıldı. Advantech, Türkiye’deki dijital dönüşüm sürecini teşvik etti. Ayrıca, AOnline Departmanımız ve pazarlama becerilerimizle hedef odaklı birçok çalışma yaptık. Salgın karşısında performans artışını zorlayan, çeşitlendirilmiş bir iş modelinin sağladığı kaldıraçla 2020’de yüzde 36 büyüme elde ettik.

Türkiye’nin dijital dönüşümünden bahsedecek olursak, en büyük fırsatları nerede görüyorsunuz? Advantech olarak hangi sektörlere odaklanıyorsunuz?

Türkiye’nin imalat sanayi çok gelişmiş durumda. Dijital dönüşümün öncesinde ve sonrasında Akıllı Fabrikalar/Endüstri 4.0 alanında potansiyel fırsatları belirledik. Yaptığımız çalışmalardan bir örnek paylaşmak gerekirse; Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), ülke sanayisini Endüstri 4.0’a doğru dijital dönüşüm yolculuğunda desteklemek için, dünya çapında tanınan yerli ve global 100’den fazla teknoloji sağlayıcısı, üniversiteden ve kurumdan oluşan bir ekosistem oluşturdu. WEF Türkiye Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi ve MESS Teknoloji Merkezi MEXT’te (MESS tarafından WEF ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte tasarlanan ve lanse edilen), Advantech olarak Endüstriyel IoT (Nesnelerin İnterneti) teknolojilerimiz ve küresel deneyimimiz ile yer alarak uygulamalarımızı WEF Türkiye Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi ve MESS’in yerel bağlantılarına sunduk. Ayrıca Türkiye’de yerel üretim fabrikalarını ziyaret ederek dijital dönüşümde odaklanacağımız alanları saptadık. Akıllı fabrikalar, akıllı ekipman üretimi, ulaşım, Yapay Zeka (AI), 5G gibi pek çok alan ileriye dönük daha birçok fırsatı gözlemlediğimiz alanlardandır.

Türkiye’de endüstrinin gelişimi için üzerinde durulan konuların başında IoT geliyor. 2025 yılına kadar yaklaşık 1 trilyon sensörün internete bağlı olacağı tahmin ediliyor. Buradan yola çıkacak olursak, bizi neler bekliyor?

İlginçtir ki, “The Next Big Thing” kitabının, bahsettiğiniz efsaneye göre, gerçek gelişimin aslında orijinal tahminin sadece yüzde 25’i olduğunu ortaya koyması. İlerleme beklendiği kadar hızlı olmamasına rağmen, tüm piyasa eğiliminin hala bu yönde olduğuna ve bunun sadece bir zaman meselesi olduğuna inanıyoruz, buna inancımız tam. IoT’nin geliştirme süreci, ekipman bağlantısından başlar, veri toplamaya, veri görselleştirmeye ve son olarak AI / büyük veri analizine kadar ulaşır. Yıllar süren Ar-Ge çalışmalarının ardından Advantech olarak 2018’de büyük veri yönetimi için IO bağlantısı, kenar bilgi işlem ve endüstriyel iletişimi içeren ilk Hazır Çözüm Paketimizi (SRP), bir IoT SRP çözümü olarak piyasaya sunduk. O zamandan bu yana, sektör odaklı çözüm entegratörü (DFSI) ortaklarıyla birlikte SRP çözümlerini oluşturduk ve bunları farklı dikey pazarlarda uygulamak için birlikte çalıştık. Advantech’in birlikte oluşturma modeli üç aşamaya bölünmüştür:
1. İlk aşama, IoT çerçevesi altında ağ ve sensör teknolojilerinin entegrasyonunu içerir, sistem entegratörlerinin (SI) uzaktaki operasyonel ekipmanı hızla bağlamasını ve ilgili verileri almasını sağlar.
2. İkinci aşama, Advantech WISE-PaaS endüstriyel bulut platformunu oluşturmak için BT, OT, bulut ve yapay zeka teknolojilerinin birleştirilmesinden oluşur ve SI’nın endüstriyel uygulamaları hızla oluşturmasına olanak tanır.
3. Üçüncü aşamada, küresel bir birlikte oluşturma modeli SI’nın kendilerini DFSI’ya dönüştürmesine yardımcı olacaktır. AIoT WISE-PaaS gelişimi ile birlikte, müşterilerimize gerçek bir IoT ortamı oluşturmak için ekipmanın durumunu uzaktan izleyebilen basit bir uygulama arayüzü sağlıyoruz.

Sizce yapay zekadan en çok yararlanacak endüstriyel IoT uygulamaları hangileri? Advantech bu alanda nasıl çözümler sunuyor? Bu çözümlerin insan hayatına katkısı ne olacak?

Son 2 yılda dünyanın dört bir yanından 400’ün üzerinde talep ve proje aldık. Bunlar yüzde 60’lık payla akıllı şehir ve yüzde 40’lık payla akıllı fabrika olmak üzere iki pazara ayrılabilir. Ulaşım, denetim ve akıllı üretim sektörlerinde odaklandığımız ilk üç AI uygulamasını şöyle sıralayabilirim: İlk olarak, akıllı şehir ve ulaşım projeleri hükümetlerin büyük ilgisini çekti. İkincisi, güvenlik amaçlı gözetim uygulamalarında video analitiğinin popülaritesi hızla artıyor ve son olarak hem geleneksel üretimde hem de yarı iletken üretiminde otomatik optik denetim (AOI) giderek daha fazla kullanılıyor. Advantech, bir donanım tedarikçisi olarak, akıllı şehir ve akıllı fabrika müşterilerinin taleplerini karşılamayı amaçlamaktadır. AI’nın uygulanmasını hızlandırmaya ve deneyimleri ya da kaynakları olmayan müşterilere AI çözümleri sunmaya çalışıyoruz. Bu amaçla Advantech, gelişmiş yapay zeka çözümleri arayan müşterilere, paket yazılım ve tak-çalıştır uç yapay zeka sistemleri içeren önceden oluşturulmuş yapay zeka modelleri sunar. Advantech, akıllı şehir trafiği izleme uygulamaları için farklı araçları tanımlayabilen önceden eğitilmiş 6 AI modeli sağlar. Bunu mümkün kılabilmek için, NVIDIA ve NVIDIA Metropolis SDK’nın müşterilerin yapay zekayı bir uygulama gibi kullanmasına olanak tanıdığı Jetson platform serileriyle ortaklık kurduk. Böylelikle, DeepSteam SDK ile müşteriler videoya erişebilir, AI modellerini çalıştırabilir ve AI uygulamaları için gerekli olan ardışık düzenleri oluşturabilir. Advantech MIC-730AI ve MIC-730IVA Edge AI Sistem BSP çözümleri, entegrasyonu kolaylaştırmak için NVIDIA Metropolis SDK’ya sahiptir. AINavi / SDK kullanan müşterilere kapsamlı AI işlevselliği ve algoritmalar sağlar. Bu SDK, önceden eğitilmiş yapay zeka modelleri içerir ve görüntü işlemeyi, video kodlayıcılarını ve IP akış protokollerini destekler. Bu arada, gözetim uygulamaları açısından, önceden inşa edilmiş AINavi/CMS teknolojisi, 8 x IP kameradan 8 kanallı yapay zekanın izlenmesini sağlar. Her bir kanal, aynı anda AI çıkarımı gerçekleştirirken kaydedilebilir, kodu deşifre edebilir, canlı olarak izlenebilir ve oynatılabilir. Son olarak, AI AOI, akıllı üretim ortamlarında uygulanabilir ve üretim kalitesini artırmak için kullanılabilir. AINavi/AOI, üretim hatlarına zahmetsizce dahil ediliyor ve yapay zekanın hızlı kullanımını sağlıyor. AINavi/AOI kullanmak, mevcut ekipmanla entegrasyonu kolaylaştırır ve kusurlu ürünleri belirlemek için önceden eğitilmiş AI modellerinden ve kullanıcı dostu UI’den (Kullanıcı Arayüzü) yararlanır. İç ve dış mekan tesis güvenliğini güçlendirmek için Advantech’in iş ortağı SEAGATE ile birlikte oluşturduğu bir uygulamayı kullanıcılara sunduk. Bu çözüm lojistik merkezlerinde, depolarda ve şantiyelerde kullanılabilen ve çalışan yaralanmalarını azaltabilen bir yapay zeka çözümüdür. Böylece bir çalışan hareket eden makinalara dikkatsizce yaklaşırsa, potansiyel tehlike ve/veya kazalara karşı insanları uyarmak için gerçek zamanlı uyarılar gönderilir. Diğer bir örnek, İsrail’de uygulanan ve normal kameralardan gelen video akışlarının ağ ucunda gerçek zamanlı olarak analiz edilebildiği ve kritik güvenlik kararları vermek için kullanılabileceği bir Edge AI güvenlik sistemidir. Bu uygulamada; tetiklenen olayın gerçekleşen izinsiz bir giriş mi ya da yalnızca yanlış alarm mı olduğunu tespit ederek tepki verebiliyorlar, kayıtlı video ve resimlerle doğrudan bir cep telefonuna anında bildirim gönderebiliyorlar. iFactory senaryolarında, IEM ortağımız SMASOFT ile birlikte oluşturulan tekstil üretimi için hata denetimi uygulamalarımız da mevcut. Robotik kolları yapay zeka özelliğiyle birleştirdiğimizde, tekstil üretim süreçleri haftalardan günlere ve hatta saatlere kadar önemli ölçüde kısaltılabilir. Kusurlar fark edildiğinde, uygulama yönetim sistemi kusurlu malzemeleri tanımlayıp ve düzeltmek için robotik kolları kontrol edebilmektir.

“5G İLE DEĞİŞİM HIZLANACAK”

Peki, 5G ile endüstriyel dünyada neler değişecek?

5G teknolojisi sıfır gecikme süresine ve 4G’den 100 kat daha fazla kapasiteye sahiptir. Bu, işletmeler için daha düşük giriş engelleri anlamına gelir ve tüm cihazları ağına bağlanabilir yapmak için açık bir işarettir. 5G, değişimi hızlandıracak, endüstri ve tüketiciler için yeni iş modelleri ve faydalar yaratacak. Advantech, 5G’nin IoT endüstrisi üzerindeki etkisini olumlu olarak değerlendirmektedir. 5G teknolojisi daha olgun hale gelirse, işletmelerin ve endüstrinin dijital dönüşümünü hızlandıracaktır. Veri hacimleri katlanarak artmaya devam edeceğinden, AI ve 5G, AIoT ve akıllı IoT uygulamalarının en önemli unsurları olacaktır. Yerelde, uçtan buluta uygulamalarda veri işleme miktarı, 5G ve AIoT birleştirildikten sonra büyük ölçüde artacaktır. Advantech tarafından lanse edilen yeni platformlar, üstün altyapı performansı içerecek, sunucular ve uygulama cihazları yüksek verimli ve güvenilir olacaktır. İş yüküne göre optimize edilmiş bu mimarilerle, lokalde ve veri merkezlerinde yüksek düzeyde sanallaştırılmış ortamlarda sürekli performans sağlanabilecektir. Advantech, ultra ince kablosuz erişim cihazları, IoT uç sunucuları, yüksek hızlı iletim ağı güvenlik uygulama platformları ve çok daha fazlasını içeren çok düğümlü hiper birleşik altyapı çözümlerini içeren bir dizi yeni 5G ürününü piyasaya sürecek. Advantech’in derin entegrasyon kapasitesi ve üretim deneyimi, esnek bir hizmet modeli ve IoT çözümleri geliştirme kabiliyeti ile yeni ürünlerimiz, endüstriyel uç uygulamalar, internet güvenliği ve bulut altyapıları için başarının temel taşlarından biri olacaktır.

Genel olarak baktığımızda 2020 nasıl geçti? Hedeflerinize ulaştınız mı? 2021’e hangi hedeflerle girdiniz?

COVID-19 nedeniyle karantinadan etkilenen birçok bölge vardı ve Türkiye bir istisna değildi. Ayrıca Türkiye’deki döviz kurundaki değişimin de iş dünyası üzerinde büyük etkisi oldu. Ancak, geçtiğimiz yıllarda sürdürdüğümüz pazarlama ve marka yönetimi çalışmaları, Türk ekibimizin mükemmel yetenekleri ve doğru pazar geliştirme stratejileri sayesinde Advantech Türkiye, istikrarlı bir hızla ilerlemeyi başardı. Advantech Türkiye, 2020’de yüzde 36’lık bir gelir artışı sağladı ve iş ekiplerinin tamamında en az yüzde 15’lik bir büyüme gerçekleşti. Bu yıl da yüzde 30’luk bir büyüme öngörüyoruz. Buna ek olarak, şu anda Ankara’daki kamu sektörü gelişimi için ilgili kamu kuruluşlarıyla birlikte çalışıyoruz. Bulut tabanlı çözümler sunabilen bir iş modeli (buluta veri toplama) geliştirmek istiyoruz; MEXT, TRAI ve bazı potansiyel yeni müşterilerle yakın bir şekilde çalışarak otomotiv, yapay zeka ve 5G endüstrilerinin dikey pazarlarına daha fazla açılmayı hedefliyoruz.

https://www.advantech.com.tr/
 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2021, 21:06
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler