banner1322
x

8,9 MİLYON YENİ İŞ ORTAYA ÇIKACAK

MESS Genel Sekreteri Fatih Ay, 2030 yılına kadar yüzde 20-25 otomasyon seviyesine ulaşıldığı takdirde, 8,9 milyon yeni işin ortaya çıkacağına dikkat çekti.

8,9 MİLYON YENİ İŞ ORTAYA ÇIKACAK
Endüstri 40 Zirvesi

Online olarak gerçekleştirilen Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ve SAP Genç Profesyoneller Programı açılış töreninde konuşan MESS Genel Sekreteri Fatih Ay, "Araştırmalara göre, 2030 yılına kadar yüzde 20-25 otomasyon seviyesine ulaşırsak yaklaşık 7,6 milyon iş ortadan kalkacak. 8,9 milyon yeni iş ortaya çıkacak. Bununla beraber aslında daha hiç olmayan 1,8 milyon iş beraberinde gelecek." dedi.

Programın açılış töreni, Ay'ın yanı sıra SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan'ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

"GELECEĞİN LİDER ADAYLARINI YETİŞTİRİYOR"

Ay,  SAP'ın kurumsal uygulamalarıyla yazılımda dünya alanında lider bir kurum, dünyanın işleyişini, insanların yaşam standartlarını geliştirmeye katkı sağlamayı misyon edinmiş bir şirket olduğunu söyleyerek, "Bu misyon doğrultusunda yürütülen Genç Profesyoneller Programı, hem iş hayatında bir adım öne geçmeniz için size katkı sağlıyor hem de sizler gibi donanımlı geleceğin lider adaylarını dünyanın daha iyi bir geleceğe sahip olması için yetiştiriyor. Son 2 yılda 5 kez düzenlenen programa 120'den fazla gencimiz katıldı ve güzel iş fırsatları yakaladı. SAP, aynı zamanda MESS'in çok kıymetli bir iş ortağı. MESS olarak üye veritabanımızın yönetiminde CRM çözümlerinden faydalanıyoruz. Aynı zamanda araştırma, analiz ve raporlarımızı SAP Bulut Çözümleri ile yapıyoruz. Sosyal mesafeyi korumak adına kendi kaynaklarımızla geliştirdiğimiz mesafe uygulamamız da mevcut." şeklinde konuştu.

"YENİ BECERİ VE YETKİNLİKLER KAZANMAMIZ GEREKİYOR"

Türkiye'de yapılan bir araştırmanın sonuçlarını paylaşan Ay, 2030'a kadar yüzde 20-25 otomasyon seviyesine ulaşıldığı takdirde yaklaşık 7,6 milyon işi ortadan kaldıracağını, buna karşılık 8,9 milyon yeni işin ve beraberinde 1,8 milyon daha önce hiç olmayan işin geleceğine vurgu yaptı.

Ay ayrıca, yeniden şekillenen iş süreçlerinde bireylerin yanı sıra kurumlar ve toplumsal anlamda yen beceri ve yetkinliklerin edinilmesinin şart olduğunu söyledi.

Problem çözme yetkinliğinin programın ana omurgasını oluşturduğunu kaydeden SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan ise, "20 yıl önceki mühendislerin bu programlarda ürünü, ürünün nasıl kullanılacağını öğreniyor fakat problem çözme ile ilgili metodolojiyi çok fazla öğrenme şansına sahip değiller. Yaptığımız işte 3 farklı bileşen var. İlki platform, ikincisi insan ve üçüncü de süreç. Süreçte insanı giydirmeden bir platform üzerinde var edebilmek bugünün dünyasında mümkün değil, geçmişte de mümkün değildi. Hiçbir zaman da mümkün olmayacak." dedi. 

Candan, büyük veri algoritmaları ve yapay zeka denilse de sürecin, insan ve platformla çözüldüğünü ekleyerek sözlerini noktaladı. (AA)

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2020, 13:53
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını