5G ve İleri Teknolojilerle Geleceğe Bakış Paneli yapıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı olan Ömer Fatih Sayan, GSM operatörlerinin Türkiye'deki sürpriz noktalarda vatandaşlara 5G deneyimi sunacağını söyleyerek, "2020'de farklı alanlarda 5G deneyimlenecek."  şeklinde konuştu.

5G ve İleri Teknolojilerle Geleceğe Bakış Paneli yapıldı
EndüstrideAra - Haber Detay

İSTANBUL (AA) - Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı olan Ömer Fatih Sayan, GSM operatörlerinin Türkiye'deki sürpriz noktalarda vatandaşlara 5G deneyimi sunacağını söyleyerek, "2020'de farklı alanlarda 5G deneyimlenecek."  şeklinde konuştu.

Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde yapılan mobil uygulama fuarı "Mobilefest İstanbul"un ikinci gününde gerçekleştirilen "5G ve İleri Teknolojilerle Geleceğe Bakış Paneli"nin moderatörlüğünü yapan Sayan, mobil uygulamaların; maliyet ve zamandan tasarruf, kaliteli hizmet, ödeme kolaylığı ve müşteri memnuniyetine kadar pek çok beklentiyi yerine getirecek kapasiteye sahip olduğunu belirtti.

Sayan, Avrupa'da teknolojiyi kullanan bir traktör üreticisinin geliştirdiği mobil uygulamadan bahsederek, "Üretici traktör lastiğine yerleştirdiği sensörün yardımıyla topraktan aldığı veriyi hava durumu tahminiyle birleştiriyor ve o toprak için en doğru tohumlama dizilişini direksiyonun başında anlık olarak görebiliyor. Böylece çiftçinin işi kolaylaşıyor, hızlanıyor, ürün ise daha verimli hale geliyor." işekilnde konuştu.

Mobil aplikasyonların hayatın akışını değiştireceğini belirten Sayan, şöyle devam etti:

"5G'nin ticari olarak kullanılmasıyla ilgili çok kısa vadeli plan yapmıyoruz. Önceliğimiz mümkün olduğunca ortak yatırımın önünü açacak şekilde operatörlerimizin ortak yatırım yapmalarını sağlamak. Operatörlerimizin önümüzdeki süreçte ticari olarak Türkiye'nin her yerinde kullanılmadan önce bazı sürprizleri olabileceğini tahmin ediyorum. Bu noktada bizden deneme izni alarak sürpriz yerlerde 5G'yi sizle tanıştıracağını düşünüyorum. Vakti gelince onlar açıklayacaktır."

Sayan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçtikten sonra bürokrasideki hantallığın geride kaldığına işaret ederek, "2020 yılında farklı alanlarda 5G deneyimlenecek." şekilnde bilgi paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 14:23
YORUM EKLE

Radyo

Halıcı

Dergiler