5G İLE ÇALIŞAN 30 FABRİKA KURACAK

Çin, 2023 yılına kadar 5G bağlantısıyla çalışan 30 fabrika kurmayı hedefliyor.

5G İLE ÇALIŞAN 30 FABRİKA KURACAK
Endüstri 40 Zirvesi

5G teknolojileriyle endüstriyel internetin gelişimine hız kazandırmayı amaçlayan Çin, 2023 yılına kadar tamamen 5G bağlantılı 30 fabrika kurma hedefiyle harekete geçti.

MEGAVERİ MERKEZİ KURULACAK

Endüstri ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı tarafından gelecek üç yıl için açıklanan endüstriyel internet geliştirme planı doğrultusunda, uluslararası bir açılım ve etkiyle donanmış üç ila beş endüstriyel internet platformu ve endüstriyel internete yönelik bir ‘megaveri’ merkezi 2023 yılına değin kurulacak.  

Söz konusu plan, 2021-2023 yıllarını kapsayan üç yıllık sürenin ülkede endüstriyel internetin hızlı bir büyüme dönemi olmasını öngörüyor.

400 BİNDEN FAZLA İŞLETMEYLE BAĞLANTILI 70 PLATFORM

Eylem planına göre bu süreçte, yükselmekte olan ticari boyutlar, akıllı üretimin ve şebekeye ve kendine özgü koşullara dayalı iş birliğinin yönlendirici faktörü olacak. 
 
Aslında nesnelerin interneti olarak da bilinen endüstriyel internet, yeni jenerasyon kablosuz şebekeler, megaveriler, yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi en son ve ileri teknolojilerin daha geniş ölçekte benimsenmesine yöneliyor.

Bakanlığın verileri, Çin’in şimdiden 60 milyon civarındaki endüstriyel ekipmanla ve 400 bini aşkın sayıdaki endüstriyel işletmeyle bağlantılı olan toplam 70 adet endüstriyel internet platformu işlettiğini ortaya koyuyor.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2021, 10:19
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını