banner1322
x

100 milyarlık enerjiyi israf ediyoruz

Prüftechnik Türkiye Müdürü Çakıtlı, Türkiye’deki sanayinin yüzde 50’sinin, 40 bin TL’lik lazerli hizalama cihazını kullanmadığını belirterek, “30 megavatlik bir tesis bu nedenle 800 bin TL fazla enerji kullanıyor” dedi

100 milyarlık enerjiyi israf ediyoruz
Robot Zirvesi
Türkiye, mevcut yapı içerisinde, her alanda tasarruf kampanyaları yürütüyor. İşte böyle bir süreçte, Türkiye'nin net ithalatçı olduğu enerjide, yapılan israflardan kaynaklanan, kabaca yıllık 100 milyarlık enerji kaybı hesaplanıyor.

Prüftechnik Proaktif Bakım Teknolojileri Türkiye ve Bulgaristan Ülke Müdürü Ozan Çakıtlı, İngiltere’de yapılan çalışmada, sanayi kurumlarının, lazerli hizalamayı hassas olarak yapmamaktan dolayı, yüzde 0,75 enerji sarfiyatının arttığının hesaplandığını kaydederek, Türkiye'deki sanayicinin yüzde 50'sinin bu cihazı kullanmadığına dikkat çekiyor. 

40 BİN TL'LİK CİHAZI ALMAMAK İÇİN ENERJİYE FAZLADAN 800 BİN TL VERİYORUZ

Türkiye’de elektrik fiyatını 40 kuruş baz alarak, lazerli hizalama cihazı kullanmayan 30 megavatlik bir tesisin, fazladan, yıllık 800 bin TL enerji maliyetine girdiğini hesaplayan Çakıtlı, “Oysa, lazerli hizalama cihazı 40 bin TL. Endüstri 4.0'a geçerek, Türkiye'de alınacak ciddi bir yol var” diyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 15:50
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını