İki yeni ürün grubu için çalışmaları sürüyor

Enerji sektörüne sundukları ürünlerle dikkat çeken Kardeş Elektrik, 1974 yılından beri üretim faaliyetlerine devam ediyor. Gerçekleştirdikleri yeni fabrika yatırımıyla üretim kapasitesini artıran Kardeş Elektrik, 2019 yılında iki yeni ürün grubuna yönelik çalışmalarına devam ediyor.

İki yeni ürün grubu için çalışmaları sürüyor

Enerji, savunma sanayi, endüstri, beyaz eşya, otomotiv, makine imalatı gibi sektörlere hitap eden ürünleriyle dikkat çeken Kardeş Elektrik, 2018 yılının ilk çeyreğine kadar yeni bina, makine ve otomasyon yatırımlarını tamamladı. Yeni yatırımların verimliliğe yapacağı katkı ile Kardeş Elektrik yüzde 40, Acel Elektrik yüzde 80 büyümeyi hedefliyor. Yeni dönem hedeflerini konuşmak amacıyla bir araya geldiğimiz Kardeş Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Sırrı Kardeş, “2019 yılı içerisinde planladığımız iki yeni ürün gurubuna yönelik çalışmalarımız devam ediyor, bu yeni yatırımlarımızla, Türkiye’ye ve müşterilerimize katma değerli ürünler sağlamaya devam edeceğiz.” dedi. 

Kardeş Elektrik’in son dönemde hayata geçirdiği yeni fabrika yatırımı hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu yatırımla birlikte üretim kapasitenizde ne kadarlık bir artış olmasını hedefliyorsunuz?
1974 yılından beri Sefaköy-İstanbul’daki fabrikamızda faaliyetlerimizi sürdürmekteydik.  Ancak gerek bölgenin konut ve ticari alan olarak gelişimi, gerekse de artan iş hacmi nedeni ile Temmuz 2016’da başlattığımız yeni fabrika binamızı 13 ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamlayarak, Ağustos 2017’de Yassıören-Arnavutköy’de 11 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikamıza taşındık. Üçüncü havalimanın hemen güneyindeki konumu ve üçüncü köprüye yakınlığı ile ulaşım ve müşterilere sevk açısından iyi bir konumda yeni binamız. Bu yatırım sayesinde şirketlerimizi uzun zamandır planladığımız ancak yetersiz alan nedeni ile gerçekleştiremediğimiz makine ve depolama yatırımlarını da tamamlamak sureti ile daha verimli ve rekabetçi bir noktaya taşıdık. 2014 yılında firma yönetimi olarak önümüzdeki beş yılı kapsayan bir stratejik plan hazırladık ve büyük oranda hedeflerimizi gerçekleştirdik.  Bu yıl ise altyapı çalışmalarını tamamlayıp, ciro ve verimlilik hedeflerimize ulaşırken odağımıza müşterilerimizin sürekli memnuniyetini koyacağımız, üretimde otomasyon yatırımlarımızla, toplam kalite yönetimi ile verimliliğimizi sürekli arttıracağımız bir yıl geçirmeyi hedeflemekteyiz.  Bir sonraki adımda 2023 hedefleri gündemde olacak ki, bundan sonra giderek artan şekilde üniversiteler ile iş birliği, Ar-Ge çalışmaları ve sanayi 4.0’a yoğunlaşmayı hedefliyoruz. Bir diğer hedefimiz de ciromuz içerisinde toplam ihracat oranımızı arttırmak olacaktır. Özellikle MEGA Oto kömür ve yuvalarında Avrupa pazarında ürünlerimizin önemli bir potansiyele sahip olduğunu gözlemledik. Avrupa’daki hatırı sayılır imalatçı firmalar ile uzun süredir gerçekleşen çalışmaların bu yıl içerisinde geri dönüşlerini alacağımıza inanmaktayız. Bu projeleri gerçekleştirdiğimizde kısa vadede ihracatımızın ciromuza oranını yüzde 30 mertebesine çıkaracağız.

Yeni fabrikanızın üretim hattında kullandığınız teknolojilerden bahsedebilir misiniz? Bu teknolojilerin ürünlerin kalitesine nasıl yansıması oldu?
Yeni fabrikamızda ağırlıklı olarak plastik enjeksiyon, metal işleme ve şekillendirme, montaj, grafit işleme, sinterleme gibi üretim teknolojilerini yoğun bir şekilde kullanmaktayız. Sanayici geçmişimizden gelen bilgi birikimimiz ile yeni fabrikamızda makine otomasyon yatırımlarına son derece hız verdik. Bu sayede verimliliğimizi arttırabildiğimiz gibi, standart sürdürülebilirlik sayesinde kalite problemlerini minimuma indiren çıktılar elde edebiliyoruz.  Hazır teknolojileri satın almak yerine, bizzat Kardeş Elektrik Ar-Ge personelimizin katkısı ile tamamıyla kendimize özel makineler tasarlama yoluna gidiyoruz. Örneklemek gerekirse, yeni fabrikamıza taşındıktan sonra satın almış olduğumuz yeni teknoloji plastik enjeksiyon makineleri üzerinde, kendi geliştirdiğimiz otomatik yolluk ayırma ve geri kazanım sistemi ile parça imalat birimimizin verimliliğine çok ciddi katkı sağladık. Yine şalter imalatımızda bu yıl içerisinde devreye aldığımız kontak makineleri ile imalatta son derece yüksek bir hıza ulaştık ve el işçiliğinin getirebileceği hata oranlarını minimuma indirebildik. Oto kömürü imalatımızda tamamı ile kendimizin tasarladığı pres ile entegre çalışan imalat hattı yaşadığımız darboğazı aşmamızı sağladı. Kablo pabucu imalatımızda tamamı ile kendi tasarımımız olan yeni kalıp ve imalat teknolojisi ile üretim toleranslarımızı minimal seviyelere indirebildik. Çok yoğun bir şekilde kalıp imal eden bir bünye olarak, yeni CNC Freze ve dalma erozyon makinelerimiz ile yeni kalıphanemizin verimliliğini arttırabildik.

Haberin devamı ST Elektrik-Enerji Dergisi'nin Eylül 2018 Sayısında
 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 14:57

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

Robot Yatırımları

Endüstri 4.0 Zirvesi

Dergiler
Partnerler