E-ticarette yıl boyunca en yüksek ciroya ulaşılan çeyrek dilime girildi. Ekim ayından başlayarak yıl sonuna kadar devam eden 3 aylık süreç, e-ticaret sektörünün kampanya ve indirim çılgınlığı dönemi olarak kabul ediliyor. Okul dönemi kampanyaları, 11 Kasım Bekarlar Günü, “Efsane Cuma”, “Şahane Cuma” olarak isimlendirilen Black Friday, hemen ardından gelen Siber Pazartesi kampanyaları ve yılbaşı indirimleri ile beraber adeta bir alışveriş sezonuna dönüşen son çeyrekten bu yıl sektörün beklentisi hayli yüksek.

SON ÇEYREKTEN 650 MİLYAR TL BEKLENTİ

2022 yılı toplamı 800 milyar TL’ye ulaşan e-ticaret hacminin 270 milyara TL’ye yakın kısmının son çeyrekte gerçekleştiğine dikkat çeken TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi ve Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucu CEO’su Cenk Çiğdemli, “Bu yıl e-ticaret sektörünün toplam son çeyrek ciro rakamının en az 650 milyar TL olmasını bekliyoruz. Sipariş adedinin de geçen yıldan yola çıkarak bir kıyas yaptığımızda en az 1,5 milyar adet olacağını söyleyebiliriz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, e-ticaret sektörü 2023 yılında 2 milyon yeni müşteri daha kazandı. Bu durumda işlem adetlerinin 1,5 milyardan da fazla olabileceğini tahmin ediyorum” dedi.

TÜRKİYE E-TİCARET BÜYÜME HIZINDA 3. SIRADA

İTO'nun e-ticaret raporuna da değinen Çiğdemli sözlerini şu şekilde tamamladı: “İstanbul Ticaret Odası'nın yayımladığı e-ticaret raporuna göre Türkiye dünyada e-ticaret büyüme hızında 3. sırada yer alıyor. Zorlaşan ekonomik koşullar büyüme hızını daraltıyor olsa da haftada en az bir kez e-ticaret alışverişi yapan internet kullanıcılarının oranına göre Türkiye, yüzde 64,6 ile dünyada Tayland (yüzde 66,8) ve Güney Kore'den (yüzde 65,6) sonra üçüncü sırada geliyor. Öte yandan bu yıl yaşadığımız deprem felaketinin ardından uzun bir süre alışveriş durgunluk yaşadı, birçok e-ticaret sitesi ve satıcısının stokları elinde kaldı. Son çeyrekte bu stokları eritmek için benzeri görülmemiş indirim kampanyaları yapılacak. Bu da ciro ve adetsel bazda e-ticaret sektörü son çeyrek rakamlarını yukarı yönlü olarak etkileyecektir.”

Taşımacılık Sektörünü Karbondan Arındıracak Yeni Çalışma Taşımacılık Sektörünü Karbondan Arındıracak Yeni Çalışma
Editör: Haber Merkezi