Enerji kaynaklarının kontrolsüz tüketimi nedeniyle artan sera gazı emisyonları, ekosistemi tehdit ediyor. Küresel ısınma, geleceğin en büyük sorunu olarak görülüyor. Buna paralel olarak dünya genelinde enerjinin verimli kullanılmasına yönelik önlemler giderek önem kazanıyor. Paris Anlaşması'na taraf olan ve 2053 yılı için ‘Net Sıfır’ emisyon hedefi açıklayan Türkiye'de düşük karbonlu ve sürdürülebilir bir ekonomiye geçmek için önlemler alıyor.

Binalarda, endüstride, altyapı uygulamalarında, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinde suya hayat veren pompa sistemleri de iklim kriziyle mücadele kapsamında değerlendirilen konular arasında ilk sıralarda yer alıyor. Çünkü dünyada sarf edilen elektriğin yüzde 20’sini, endüstriyel enerjinin ise ortalama yüzde 30’unu pompalar tüketiyor.

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, eski pompaların enerji sarfiyatının yüzde 40'ını artırdığına dikkat çekti.

Yırtmaç, "Enerji kaynaklarını akıllı ve verimli kullanan çevreci pompa teknolojileri ile; endüstriyel tesislerde, binalarda, altyapı uygulamalarında, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinde elektrik tüketimini azaltarak, karbon emisyonlarının düşürülmesine ve böylece iklim zararsız bir ekonominin gelişmesine katkı sağlamak mümkün" diye konuştu.

Albayrak Beton, Kentsel Dönüşüm Projesinin İnşaatına Başladı Albayrak Beton, Kentsel Dönüşüm Projesinin İnşaatına Başladı

Eski pompaların yüzde 20 daha fazla karbondioksit ürettiğinin altını çizen Yırtmaç, "Özellikle ideal verimlilik seviyesinin yüzde 20 altında çalışan eski ve yıpranmış pompaları, yenilemek oldukça önemli. Çünkü eski ve yıpranmış bir pompa, aynı hacimde su pompalamak için yüzde 40 daha fazla enerji tüketip, yüzde 20 daha fazla karbondioksit üretiyor. Bu nedenle eski pompaları, yüksek verimli ve elektronik olarak kontrol edilen yeni pompalarla değiştirmek gerekiyor. Ancak ne yazık ki dünyadaki pompaların yüzde 90’ı düşük verimlilikte çalışıyor ve her yıl milyonlarca dolar enerji harcıyor. Bu durum aynı zamanda milyonlarca ton karbon salınımı anlamına geliyor. Bu nedenle yıpranmış pompa sistemlerinin çevresel etkilerini önlemek için pompa değişimi öneriyoruz.  Ayrıca pompa seçiminin ihtiyaca uygun yapılması gerektiğini ve bu işlemin ciddi bir mühendislik çalışması gerektirdiğini de unutmamak gerekiyor. Çünkü kapasitesi ihtiyacın üzerinde seçilen bir pompa, enerji sarfiyatını yüzde 50’lere varan oranlarda artırabiliyor" diyerek konuşmasını tamamladı.

Editör: Merve Kaya