Yalıtım konusunda kamuoyu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaç edinen İZODER, 15 Ekim Cumartesi günü İstanbul Fikirtepe’de 24 katlı bir rezidansta meydana gelen yangın ile ilgili bir açıklama yaptı. İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, “Binaların dış cephelerinde yangının hızla yayılmasının nedeninin, havalandırılan cephe detayında yönetmeliklere aykırı bir şekilde yanıcı dış cephe kaplamaları kullanılmasıdır” dedi. 

ÜRÜNLERİN YANGIN DURUMUNDAKİ PERFORMANS VE DAVRANIŞLARI DİKKATE ALINMALI

Son yıllarda rezidans, hastane ve otel gibi binaların dış cephelerinde yaşanan, son olarak Fikirtepe’de bir rezidansta meydana gelen dış cephe yangınının ardından, İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) tarafından bir açıklama yapıldı. İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, “Son yıllarda ticari yapılar ve prestijli binalarda, estetik görünüme sahip dış cephe kaplamalarının, dış duvar ile arasında havalandırma boşluğu kalacak şekilde cepheye yerleştirildiği detaylar tercih ediliyor. Yangın güvenliği açısından bakacak olursak, bu havalandırma boşluğunun, yangınlarda baca etkisi yaparak alevlerin cephede hızlıca yayılmasına neden oluyor. Dolayısıyla bu detaylarda kullanılacak olan dış cephe kaplaması ve diğer tüm bileşenlerin seçiminde ürünlerin yangın durumundaki performans ve davranışlarının dikkate alınması gerekiyor” diye konuştu.

HAVALANDIRILAN CEPHE DETAYLARINDA YANICI ÜRÜNLER KULLANILMAMALI

Son yıllarda kamuoyunda ses getiren tüm dış cephe yangınlarının, giydirme cepheli prestij yapılarında olduğuna dikkati çeken Emrullah Eruslu, şöyle konuştu: “Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik 2015 yılında dış cephelerde meydana gelen yangınlardaki tecrübeler dikkate elınarak revize edildi. Yapılan değişikilik ile havalandırmalı cephe detaylarında hiçbir malzemenin yanmaması gerektiğini ifade ediyor. Son dönemde çıkan cephe yangınlarına bakıldığında bilgi eksikliği ve ekonomik gerekçeler ile yanıcı dış cephe kaplamalarının tercih edildiğini görüyoruz. Estetik kaygılar ile birlikte değerlendirilmesi gereken yangın güvenliği önlemlerinin aksatıldığı giydirme cephe uygulamalarında kötü sonuçlar ile karşılaşmamak adına doğru detay ve malzeme seçimi üzerindeki denetimler artırılmalı.” 
Yangının binanın içerisindeki yaşam alanlarına yayılmadan cephede sınırlı bir alanda kalması ve herhangi bir can kaybının yaşanmaması ile teselli olunabileceğini belirten İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, Yangından Korunma Haftası’ndan sadece 2 hafta sonra gerçekleşen bu yangının ardından binalarda alınması gereken yangın güvenliği tedbirlerinin tekrar gündeme getirmesini umduğunu ifade etti. Eruslu “ Binalarda alınacak en önemli tedbirlerden birisi de Yangın Yalıtımıdır. Yangınlarda açığa çıkan ısı ve dumanın binadaki yayılımının sınırlandırılmasını ve binanın en hızlı ve güvenli şekilde terk edilmesini yangın yalıtımı uygulamaları sağlıyor. Dolayısıyla yangın yalıtımını, tüm bina tasarım ve uygulamalarının vazgeçilmez bir bileşeni olarak görmeliyiz" dedi.

ODE YALITIM'IN ANA HEDEFİ: "KÜRESEL PAZARLARDA DAHA FAZLA VARLIK GÖSTERMEK" ODE YALITIM'IN ANA HEDEFİ: "KÜRESEL PAZARLARDA DAHA FAZLA VARLIK GÖSTERMEK"

YAŞADIĞIMIZ YAPILARDA YANGIN İHTİMALİ DÜŞÜK DEĞİL

Ülkemizde her yıl çok sayıda yangın vakası meydana geliyor. Bu durum can kayıpları ve yaralanmaların yanı sıra maddi kayıplara da neden oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nca yayımlanan son 10 yıllık veriler değerlendirildiğinde sadece İstanbul’da her yıl ortalama 5 bin 345 bina yangının meydana geldiği görülüyor. Yanıcı olan eşyalarımızın ve oksijenin hayatın vazgeçilmez birer parçası olduğu ve yanıcı maddeleri tutuşturabilecek teknolojik cihazların çevremizi sardığı da göz önüne alındığında bu istatistikler, aslında yaşadığımız mekanlarda yangın çıkma ihtimalinin sanıldığı gibi düşük olmadığını gösteriyor. 
Yangın yalıtımının yaygınlaştırılması, yangınlarda açığa çıkan ısı ve dumanın yayılımını sınırlandırarak can ve mal kayıplarını önemli ölçüde azaltacaktır. Yangının zararlı etkilerinin sınırlandırılması ve güvenli kaçış bölgelerinin oluşturulması amacı ile oluşturulan bölümlerin duvar, tavan ve döşemelerine, duvar veya döşemelerde tesisat geçişlerinin olduğu bölgelere, havalandırma sistemlerine ve yapısal olarak tüm gerekli noktalara yangın yalıtımı yapılmalıdır. 
Yangın yalıtımıyla yapı elemanlarında belirli süreler yangına dayanıklı olması, bu sürelerde yangının ve zararlı etkilerinin bir başka mekana yayılması engellenir. Böylelikle Yangın yalıtımı ile bina içerisindeki kişilerin yangın mahallinin emniyetli bir şekilde tahliye edilmesine, can ve mal kayıplarının en aza indirilmesine olanak sağlanır. Yangın güvenli yapı tasarımında; yapısal olarak alınması gereken yangın yalıtım önlemleri ile yangın söndürme, algılama, uyarı gibi yangın anında devreye giren aktif önlemler birlikte düşünülmeli ve uygulanmalıdır.