TEDARİK ZİNCİRİNDE YAPAY ZEKA UYGULAMALARI ELE ALINDI

Slimstock ve LODER iş birliğiyle gerçekleştirilen SCP Club etkinliğinde tedarik zincirinde başarılı yapay zeka uygulamaları konuşuldu.

TEDARİK ZİNCİRİNDE YAPAY ZEKA UYGULAMALARI ELE ALINDI
Enerji Zirvesi

Slimstock ve LODER iş birliğinde düzenlenen SCP Club Golf etkinliğinde  tedarik zincirinde yapay zeka uygulamaları masaya yatırıldı.

 Uzun bir aranın ardından sonra sektör temsilcilerine bir araya getiren etkinliğin moderatörlüğünü LODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tanyaş üstlenirken, etkinliğe LODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülçin Büyüközkan ve Slimstock Global Veri Bilimci ve Araştırmacısı Steven Pauly konuşmacı olarak katıldı.

Konuşmacılardan Prof. Dr. Büyüközkan konuşmasında yapay zekanın endüstri ihtiyaçlarına çözümleri hakkında bilgiler verirken, Veri Bilimci Pauly ise dünya üzerinde birçok şirketin makina öğrenimi uygulamalarının neden başarıyla uygulanamadığını anlattı.

MAKİNA ÖĞRENİMİNİN ENVANTER KONTROLÜNDE UYGULANMASI 

Slimstock Global Veri Bilimci ve Araştırmacısı Pauly, makina öğreniminin envanter yönetiminde nasıl kullanılabileceği ve günümüzde bazı şirketlerin neden uygulamada zorlandığı hakkındaki araştırmalarını paylaştı.

Pauly  araştırma sonucunu şu şekilde yorumladı:

"Şirketlerin en çok zorlandıkları konuların başında yeni ürünlerin lansmanı, promosyon ve ürün-müşteri profilleri yaratabilmektir. Biz de şirket olarak uzun süredir bu konulara ağırlık veriyoruz ve makina öğrenimi uygulamalarını kullanıyoruz. Bu alanda uyguladığımız deneylerde, makina öğreniminin var olan envanter optimizasyon yazılımlarındaki öngörülerin doğruluğunu yüzde 40 oranında iyileştirebileceğini kaydettik. Envanter optimizasyonu yazılımımız ile envanter kontrolündeki tüm görevlerin yüzde 95'ini halledebilmekteyiz, ancak geri kalan yüzde 5’lik kısım için ihtiyacımız olan şey makina öğrenimi. Şirketlerin bu alanda başarısız olmasındaki en önemli sebepleri nitelikli verinin yeterli seviyede depolanamaması ve bu tür uygulamaların tek seferde başarıya ulaşmasını beklemelerinden kaynaklanıyor’’ dedi. Pauly son olarak katılımcılara şu tavsiyeyi verdi “günümüzde şirketler günlük oluşan veriyi toplamak, merkezileştirmek ve yapılandırmak için kaynaklarını hızlı oluşturmalı."

ENDÜSTRİNİN İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA UYARLANIYOR

Prof. Dr. Büyüközkan yaptığı konuşmada, "Günümüzde yaşanılan dijital dönüşümde oyunu değiştiren en önemli teknoloji yapay zekadır. En genel tanımıyla yapay zeka, 'bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir'. Bugün söz konusu uygulamalar endüstri dünyasının ihtiyaçlarına cevap verebilmek için uyarlanmakta, ekonomik olarak daha uygun yazılımlar, gelişen teknoloji ve işlemci gücü sayesinde çok geniş kullanım alanları ortaya çıkmaktadır." dedi.

Şirketlerin sürdürülebilir gelişimine karşı en önemli üç bariyerin, geleneksel tedarik zinciri yaklaşımı, organizasyonel uyumun eksikliği ve işlevsel mükemmelliğe gereğinden fazla odaklanmak olduğunu dile getiren Büyüközkan, “Gelecekte lider olmak, bir işletmenin nasıl çalıştığı hakkında temel varsayımların yeniden düşünülmesini ve insanlar ile teknoloji arasındaki kesişimin yeniden tanımlanmasını gerektirecektir” sözleriyle çıkarımlarda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2021, 15:16
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını