banner1322
x

OPLOG, TARQAN İLE DÜNYAYA AÇILACAK

Dünyanın en ince fulfillment robotu TARQAN’ı geliştiren OPLOG, yüksek katma değerli teknoloji ihraç etmeye hazırlanıyor.

OPLOG, TARQAN İLE DÜNYAYA AÇILACAK
Endüstri 40 Zirvesi

Yazılım ve robotik destekli fulfillment (e-ticaret lojistiği) hizmeti sağlayan teknoloji firması OPLOG, kendi geliştirdiği fulfillment robotu TARQAN ile dünyaya açılarak yüksek katma değerli teknoloji ihraç edecek.

OPERASYONLARIN HIZLI YÖNETİLMESİNE OLANAK TANIYOR

Dünya genelinde 5 trilyon dolara ulaşan e-ticaret hacmi, Türkiye’de ise son bir yılda yüzde 69 artışla 381,5 milyar TL’ye yükseldi. E-ticaret sektöründeki firmalar, giderek büyüyen operasyonlarını yönetebilmek amacıyla teknoloji desteğine gereksinim duyuyor. 

Bu kapsamda OPLOG da fulfillment robotu ile hizmet sunduğu e-ticaret şirketlerinin operasyonlarını daha hızlı ve verimli yönetmesini sağlayıp, söz konusu şirketlerin büyümelerine katkı sağlıyor.

"DÜNYADA AZ FİRMANIN CESARET ETTİĞİ BİR ALANA GİRDİK"

TARQAN hakkında bilgiler veren OPLOG CEO’su Halit Develioğlu, dünyada bir fulfillment şirketi tarafından üretilen ilk ve tek aynı zamanda, dünyanın en ince ve karbon fiber kaplı tek fulfillment robotu olduğunu belirtti.

Develioğlu, Yalnızca 194 mm olan yüksekliği sayesinde endüstriyel standartta raflara sahip bir deponun depolama kapasitesini de artırdığını bildirdi.

Sektörde yalnızca bir lojistik firması hizmeti vermenin yeterli olmadığını, firmaların kendi bünyelerinde yazılım ekipleri oluşturarak bir dönüşüm içerisine girdiğini ifade eden Develioğlu, "İlk günden bir teknoloji firması olarak kurulan OPLOG olarak vizyonumuzda sadece yazılım değil robotik teknolojiler de geliştirmek yer alıyor. Biz de bu kapsamda dünyada çok az firmanın cesaret ettiği bir alana girerek tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilen TARQAN’ı ürettik." şeklinde konuştu.

"TOPLAM VERİMLİLİK YÜZDE 300 ARTIYOR, MALİYET AVANTAJI SAĞLIYOR" 

Faaliyetlerine 2013 senesinden beri devam eden bir e-ticaret lojistiği firması olan OPLOG olarak sektördeki şirketlerin ihtiyaçlarını yakından bildiklerini, deneyimleri ve becerileriyle bu robotu geliştirdiklerini dile getiren Develioğlu, çalışanların operasyonlarını verimli bir biçimde yönetmesine önemli katkıları bulunduğunu vurguladı.

Günümüzde milyonlarca ziyaretçinin tek tıkla kolay bir şekilde e-ticaret sitelerinden alışveriş yaptıklarını ve siparişlerinin bir an evvel ellerine ulaşmalarını beklediklerini aktaran Develioğlu, sürecin perde arkasında siparişlerin hazırlanması için yoğun emek harcayan depo çalışanlarının yer aldığını söyledi.

TARQAN robotik teknolojileri ile donatılan depolarda sistemin farklı işlediğini, sipariş geldiğinde robotun depo içerisinde hızla vekendi verebildiği kararlar ile hareket ederek ürünlerin bulunduğu rafları (bir tona kadar) operasyon sorumlularına taşıdığını ve böylece toplama verimliliğin yüzde 300 artmasıyla birlikte hızın yanında maliyet avantajının da elde edildiğinin altını çizdi.

ALMANYA'DA İNOVASYON ÖDÜLÜ KAZANDI

Yurt dışında katıldığı fuar ve etkinliklerde de ilgiyle karşılaşan OPLOG, TARQAN ile son olarak geçen ay "E-ticaret Berlin Fuarı" kapsamında düzenlenen yarışmada inovasyon kategorisinde ödülün sahibi oldu.

Ödülün gelecek hedefleriyle ilgili kendilerine cesaret verdiğini ifade eden Develioğlu, "Lojistiğin geleceğini depo ve kamyonlara yapılan yatırımların değil geliştirilen teknolojilerin şekillendireceğine inanıyorum. Şirket olarak e-ticaret lojistiği alanında global bir oyuncu olma yolunda, geleceği şekillendirmeyi ve müşterilerimizin hizmetine yepyeni teknolojiler sunmayı sürdüreceğiz" diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2022, 11:42
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını