SOYSERİN GRUP'UN 2024 HEDEFİ YÜZDE 20 KAPASİTE ARTIŞI SOYSERİN GRUP'UN 2024 HEDEFİ YÜZDE 20 KAPASİTE ARTIŞI

1974 yılından günümüze, tek eksen otomatik hassas ölçüm sistemi, iş parçası büküm açısı ölçüm cihazı ve fiber lazer kesim makineleri için otomatik iş parçası referanslama gibi inovatif çözümler geliştirerek sektöre sunan Dener Makine, son olarak görüntü işleme teknolojisi ile lazer ışın merkezleme sistemini sektöre kazandırdı.

ÜRETİM HACMİYLE SEKTÖRÜNDE DÜNYA ENLERİ ARASINDA

Türk makine sanayiinin köklü isimleri arasında yer alan, özellikle sac ve metal işleme üzerine makine üretimi gerçekleştiren Dener Makine, Ar-Ge çalışmalarına yaptığı yatırımla da dikkat çekiyor. Kayseri’nin İncesu bölgesinde, 155 bin metrekaresi kapalı, toplamda 1 milyon 300 bin metrekarelik alanda üretim gerçekleştiren güçlü şirket, fiber lazer kesim, elektrikli servo – hidrolik – hibrit tipi abkant pres, giyotin makas ve plazma kesim makinelerinin bu çapta üretildiği dünyadaki sayılı işletmeler arasında ve Türkiye'deki en büyük üretici firma konumunda. Dener Makine, yıllık cirosunun yaklaşık yüzde 6’sını da Ar-Ge çalışmalarına ayırıyor. Bu oran, Ar-Ge harcamalarının ortalama yüzde 1.40 düzeyinde olduğu Türkiye oranlarının oldukça üzerinde. Şirketin sektöre kazandırdığı son çözüm ise görüntü işleme teknolojisi ile lazer ışın merkezleme sistemi oldu.

Dener Makine Işın Merkezleme Sistemi

AR-GE KATEGORİSİNDE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ ALDI

Lazer makinesinin farklı kalınlıkta sac kesimi yapacağı zaman nozzle ucunun değiştirilmesi gerekiyor. Aynı şekilde kesim sırasında meydana gelen aşırı titreşim ve çarpmalarda kesici fiber ışık, nozzle merkezinden kayarak kesim hatalarına da sebep olabiliyor. Kesici ışığın kayma probleminin giderilebilmesi için, ışığın cıvatalı hareket aktarma ekipmanları ile manuel olarak hizalanmasına ve ayarlamanın doğruluğu için gerekli testlerin deneme yanılma ile gerçekleştirilmesine ihtiyaç duyuluyor. Dener Makine Ar-Ge bölümünün geliştirdiği bilgisayar görü tabanlı adaptif ışın hizalama sistemi ise bu sorunu ortadan kaldırıyor. Bu sistemin sağlayacağı kayda değer verimlilik artışı ise Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın organize ettiği Verimlilik Proje Yarışması’nın Ar-Ge kategorisinde birincilik ödülü almaya da hak kazandı. 

Editör: Ayşete Yavaş