Türkiye'nin en büyük krom ihracatçılarından olan CVK Madencilik halka arz oluyor. Tera Yatırım'ın liderliğinde toplam 38 aracı kuruluştan oluşan konsorsiyum aracılığı ile pay başına 105 TL sabit fiyatla talep toplama 6-7 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

HALKA ARZIN BÜYÜKLÜĞÜ YAKLAŞIK 882 MİLYON TL OLACAK

1.4 milyon TL nominal değerli paylar ortak satışı ve 7 milyon TL nominal değerli paylar sermaye artırımı olmak üzere toplam 8.4 milyon TL nominal değerli payların halka arzının büyüklüğü yaklaşık 882 milyon TL olacak. 8.4 milyon TL nominal değerli payların dağıtımının yapılacağı tahsisat grupları ve tahsisat oranları ise yurt içi bireysel %70, şirket çalışanları %5, yurt içi kurumsal %15 ve yurt dışı kurumsal %10 olarak belirlenmiş durumda. Yurt içi bireysel talepleri tüm konsorsiyum üyeleri tarafından toplanacak ve eşit dağılım yapılacak. Şirket çalışanlarının, yurt içindeki ve yurt dışındaki kurumsal yatırımcıların taleplerini ise yalnızca konsorsiyum lideri Tera Yatırım toplayacak.

Türkiye’nin yüksek kaliteli krom, çinko, kurşun, bakır, manyezit cevherlerinin yanı sıra altın üretim kapasitesinin artmasına da katkı sağlayacağız.

TREYLER ÜRETİM VE İHRACATINDA REKOR KIRILDI TREYLER ÜRETİM VE İHRACATINDA REKOR KIRILDI

Halka arza ilişkin açıklamalarda bulunan CVK Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, yüzde 100 yerli bir şirket olarak var güçleriyle çalıştıklarını, ürettikleri yüksek kaliteli cevherleri dünya pazarıyla buluşturarak ülke ihracatına katkı sağladıklarını ve cari açığın kapatılmasına destek olduklarını söyledi. Çevik ayrıca halka arzdan elde edilecek gelir ve yatırımcılardan alınan güçle altın madeni sahasına üretim tesisini kurarak çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Türkiye’nin yüksek kaliteli krom, çinko, kurşun, bakır, manyezit cevherlerinin yanı sıra altın üretim kapasitesinin artmasına da katkı sağlayacaklarını dile getiren Çevik, böylece kurumsal, halka açık şeffaf bir marka olarak güçlü şekilde büyümeye devam edeceklerinin altını çizdi.

2022 YILINDA NET KAR YÜZDE 692 ARTTI

2022 yılında ihraç ettikleri 150.000 ton krom madeniyle Türkiye’nin en büyük krom madeni ihracatçıları arasında yer aldıklarının altını çizen Çevik, 2022 yılını beklentilerin üzerinde bir büyüme ile kapattıklarını ve net satışlarını yüzde 234 oranında artırdıklarını ve 967.043.250 TL ciro elde ettiklerini söyledi. Çevik ayrıca net karın yüzde 692 oranında artış göstererek 331.740.637 TL'ye ulaştığı bilgisini paylaştı.

Halka arzdan elde edeceğimiz gelirin yüzde 30’unu maden lisanslarının alımı ve işletme sermayesinde, yüzde 70’ini ise kuracağımız altın madeni üretim tesisi için kullanacağız.

SİYANÜRSÜZ ALTIN ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİRMEYİ HEDEFLİYORLAR

Balıkesir Sarıalan mevkiinde 7 yıl süresince gerçekleştirdikleri arama faaliyetleri sonucunda ciddi bir rezerv elde ettiklerini dile getiren Çevik, halka arzdan elde edecekleri gelirin yüzde 30’unu maden lisanslarının alımı ve işletme sermayesinde, yüzde 70’ini ise kuracakları altın madeni üretim tesisi için kullanacaklarını söyledi. 2025 yılına kadar tesisi kurmayı ve 30 bin ons altın üretmeyi hedefledikleir bilgisini paylaşan Çevik, burada siyanürsüz altın üretimi gerçekleştireceklerini; altını gümüş, bakır gibi diğer metallerle beraber alacaklarını ve bu diğer metallerin de değerlerini hesaplayarak doğrudan ihraç edeceklerini, yani altın konsantresi satacaklarını söyledi. Yanı sıra tesisin enerjisinin de yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasını hedeflediklerini belirten Çevik, bu doğrultuda GES yatırımları gerçekleştirmeyi de planladıklarını ifade etti.