Crown Avrupa Başkan Yardımcısı  Ken Dufford, “Türkiye gelişen bir pazar ve bizim için de çok büyük önem taşıyor. Bölgede büyümeyi hedefleyen bir şirketseniz ve Türkiye’yi radarınıza almadıysanız önemli bir hata yapıyorsunuz demektir. Doğru işbirliğimiz ile bir adım önde olduğumuzu söyleyebiliriz.” dedi.


Temsa İş Makinaları ve Crown arasındaki işbirliği kapsamında Crown'un Münih'te bulunan Avrupa merkezi ve üretim tesislerine bir basın gezisi düzenlendi. Crown Avrupa Başkan Yardımcısı Dufford, burada yaptığı konuşmada, 1945'te kurulan şirketin, 5 bölgesel merkezinin bulunduğunu, yıllık cirosunun ise 3 milyar dolara yaklaştığını ifade etti. Dufford, global çapta 11 lokasyonda 19 üretim tesisi ve 84 ülkede 500'ün üzerinde perakende satış noktası olan Crown'un forklift üretiminde dünyada 4'üncü sırada yer aldığı bilgisini vererek, "Crown için yerel bazda iyi bir temsile sahip olmak çok önemli. Bunu Türkiye'de Temsa İş Makinaları ile yakaladığımızı düşünüyoruz. Temsa ile kurduğumuz güçlü ortaklık bize önemli fırsatlar sunuyor" diye konuştu. İki şirketin ortak değerlere sahip olduğunu anlatan Dufford, şöyle devam etti: “Türkiye gelişen bir pazar ve bizim için de bölge olarak çok büyük önem taşıyor. Eğer bu bölgede büyümeyi hedefleyen bir şirketseniz ve Türkiye’yi radarınıza almadıysanız önemli bir hata yapıyorsunuz demektir. Burada doğru işbirliğimiz ile bir adım önde olduğumuzu söyleyebiliriz. Sabancı Holding’in gücü ve Temsa İş Makinaları’nın profesyonel iş yapış şekliyle emin adımlarla büyüyeceğiz. Şu an için hedefimizde Türkiye’de üretim yapmak yok ancak pazar ihtiyacı olursa düşünebiliriz”

İLGİ ÇEKİCİ BİR PAZAR 

Ken Dufford, Crown'un Türkiye'de üretim planı olup olmadığına yönelik soru üzerine, "Bu bir olasılık. Gelecekte olabilir. Şu anda böyle bir planımız yok ama Türkiye hem üretim hem dağıtım açısından çok ilgi çekici bir piyasa ve her şirketin radarında olması gereken bir ülke" yanıtını verdi. Temsa İş Makinaları Genel Müdürü Eşref Zeka ise Crown ile işbirliklerinin geçen yıl başladığını belirterek, "Crown ile yapmak istediğimiz çok şey var ama ana amacımız forklift ya da depo ekipmanı satmak değil. Bizim için öncelik, iş ortaklarımıza değer katmak, onların kârlılıklarını artırmak" diye konuştu. Crown ile ortaklık yapma nedenlerine değinen Zeka, şunları kaydetti: "Biz 35 yıldır Komatsu forklift ile dizelde pazar lideriyiz. Ama Türkiye'de pazar gerek depo ekipmanları gerekse forkliftte elektrikli segmentte büyüyor. Crown bu anlamda bizim için çok değerli bir partner. Önümüzdeki hedefe koşabilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz teknoloji ve ürün gamına sahip. Ayrıca güvenlik, inovasyon, teknoloji ve verimlilik Crown ile ortak değerlerimizi oluşturuyor. Dolayısıyla hem pazardaki trend hem de ortak değerler bizi bir araya getirdi." Zeka, Crown ile Türkiye'de çift haneli pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayarak, güçlü ürün gamı ve yaygın bayi teşkilatının yanı sıra uzmanlık, danışmanlık, satış öncesi yönlendirme, depo kurulumu, satış sonrası ve yazılım alanlarında rakiplerinden ayrışacaklarını söyledi.