Cosmo Polymers markasının çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Sektörde uzun yıllar edindiğim tecrübe neticesinde 2015 yılında İstanbul’da ortağım ile birlikte Cosmo Polymers firmasını kurduk. Yapı kimyasalları alanında poliüretan ürün gamımızla müşterilerimize hizmet veriyoruz. Diğer firmalardan farklı olarak oldukça geniş bir ürün gamına sahibiz. Astarlar, bitüm esaslı izolasyon ürünleri, çimento esaslı su izolasyon ürünleri, derz dolgu macunları, poliüre izolasyon sistemleri, poliüretan su izolasyonları, zemin kaplama sistemleri, yardımcı ürünler, temel yalıtım sistemleri başlıkları altında 200’ü aşkın ürünümüz var. Aynı zamanda yeni teknolojileri bünyemize katarak sektörle buluşturuyoruz. Bu yeni ürünlerimizden biri Eco Silikat. Türkiye’de sektöre yeni giren Eco Silikat ürünlerini geleceğin malzemesi olarak görüyorum. Bu ürünleri hem zemin kaplama hem de yalıtım malzemesi olarak kullanabiliyorsunuz. Eco Silikat kapsamında 16 yeni ürünü ürün gamımıza dahil ettik. 

Yeni teknoloji olarak bahsettiğiniz Eco Silikat'ların özelliği nedir? 

Eco Silikat, hem zemin kaplaması hem de su yalıtımı özelliğine sahip yeni teknolojik ürünlerdir. Esnek bir yapıya sahip olan bu ürünlerin en önemli avantajı nefes almasıdır. Bu yönüyle ekolojiktir. Zemin kaplamasını ya da su yalıtımını yaptığınız otopark gibi herhangi bir alanda, aşağıdan bir nem geldiğinde bu kaplamalarda zaman içerisinde kabarma yaşanır. Eco Silikat ürünleri ise nefes alabiliyor olması sebebiyle minimum 30 yıl kullanılabilir. Ağır yüke, aside ve sıcaklığa karşı yüksek dayanıma sahiptirler. 500 derece sıcaklığa dahi dayanabilmektedir. Bu özelliğiyle özellikle endüstri tesislerinde zeminde kullanılabilmektedir. Ayrıca tek kat uygulanabiliyor ve çok fazla zemin hazırlığı gerektirmiyor olmasıyla da işçilikten tasarruf sağlatıyor. Hızlı kürlenmesi sebebiyle trafiğe kısa bir sürede açılabiliyor. Türkiye için yeni bir teknoloji olan Eco Silikatların tercih edilirliği ilerleyen yıllarda hızla artacaktır. 
 

Gündeminizde hangi çalışmalar var? 

Dünyada ve ülkemizde etkili olan Covid-19 tüm sektörlerde yavaşlamaya sebep oldu. Önümüzdeki günlerde sürecin daha da iyileşeceğini düşünüyoruz. Bildiğiniz gibi firmamızın Avrupa ayağı da bulunuyor. Avrupa ülkelerinde daha fazla yaygınlaşmak istiyoruz özellikle Eco Silikat ve poliüretan sistemlerinde. Hypertectum ve Eco Silikat markalarımızla ilgili hazırlıklarımız var. Türkiye üzerinden sekiz ülkeye ihracat yapıyoruz, bu pazarlarımızı hareketlendirmeyi planlıyoruz.