Çin’li otomotiv ihracatı devi Chery, otomotivdeki uzmanlığını robotik alanında da sergileyeceği yeni bir adım daha attı. Aimoga şirketi ile iş birliğine imza atan Chery, somutlaştırılmış yapay zekaya sahip iki ayaklı robot Mornine’nin lansmanını yakın zamanda gerçekleştirdi. 

MALİYET ETKİNLİĞİ AÇISINDAN ATLAS’IN ÖNÜNDE

"YAPAY ZEKA DÖNÜŞÜMÜ ROBOTİK SEKTÖRÜNÜ İLERİ TAŞIYACAK" "YAPAY ZEKA DÖNÜŞÜMÜ ROBOTİK SEKTÖRÜNÜ İLERİ TAŞIYACAK"

İki şirketin ortak ürünü olan Mornine'nin, elektromotorları batarya enerjisiyle çalışıyor ve  Boston Dynamics'in robotu Atlas’ın hidrolik sistemini esas alıyor. Her ne kadar Atlas'ın zorlu arazilerdeki etkileyici gücü ve performansıyla boy ölçüşemese de Mornine, ölçeklenebilirlik ve maliyet etkinliği açısından öne çıkıyor. Bu da onu büyük ölçekli üretim ve ticarileştirme için ideal kılıyor. Mornine, insan benzeri silikon biyomimetik malzemeden üretilen yüzüyle son derece biyomimetik bir tasarıma sahip. Bu malzeme gerçekçi görsel efektler ve dokunsal hisler sunmak üzere tasarlandı. Üstelik Mornine, konuşma, gülümseme ve ağzını açma gibi ifadeleri ikna edici bir şekilde ifade ederek insanın ağız ve yüz kas hareketlerini canlandırabiliyor.

BÜYÜK DİL MODELLERİYLE DONATILDI

Mornine, robot teknolojisiyle entegre edildiğinde modelin dilini anlama ve üretme yeteneklerini kullanmasına olanak tanıyan Büyük Dil Modelleri (LLM'ler) ile donatıldı. Bu yetenek, Mornine'ın insanlardan gelen sözlü veya yazılı komutları doğru bir şekilde yorumlamasına ve bunları belirli eylem stratejilerine dönüştürmesine olanak tanıyor. Ayrıca Mornine, endüstri düzeyinde büyük ölçekli bir model geliştirmek için Chery'nin tüm modelleri ve sektör öngörülerini kapsayan kapsamlı otomotiv bilgisinden de yararlanıyor. Bu veri tabanından yararlanan Mornine, kullanıcılarla gündelik sohbetler gerçekleştirebiliyor ve otomotiv alanına ilişkin profesyonel sorulara ayrıntılı yanıtlar verebiliyor. Mornine bu çok yönlülük ile geniş bir uygulama senaryosu yelpazesini kapsıyor ve tamamen yeni bir müşteri hizmet ekosistemine öncülük yapmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda insansı robot biliminde bir paradigma değişimini temsil ediyor ve çeşitli uygulamalara olanak tanıyor. Gelişimi üç dönüştürücü aşamadan geçiyor. Bunların her biri çığır açan özellikler sunuyor ve teknolojik gelişmelere ve gelişen toplumsal taleplere yanıt olarak uygulama olasılıklarını genişletiyor. 

BİYOMİMETİĞİ YÜKSEK BİR ROBOT

Robotik endüstrisinde robotlar iki ana kategoriye ayrılıyor. Bir yanda insan benzeri ifadeler ve kol hareketleri ile yüksek düzeyde biyomimikri vurgulayan ancak yürüme yeteneklerinden yoksun olanlar var. Diğer yanda ise yürüme yeteneklerine öncelik veren ancak genellikle daha düşük düzeyde biyomimikri sergileyenler. Chery ve Aimoga arasındaki işbirliğinden doğan Mornine, gelişmiş yürüme yetenekleriyle donatılan, biyomimetiği yüksek bir robotun önemli bir örneği olarak öne çıkıyor. Mornine şu anda saatte 4 kilometreye kadar yürüme hızına ulaşıyor. Mornine, sadece Ar-Ge ekibinin ısrarlı keşfi ve zorlukların üstesinden gelmesine değil, aynı zamanda toplumsal üretkenliğin ve yaşam tarzı iyileştirmelerinin artmasına katkıda bulunan teknolojik ilerlemede önemli bir sıçramaya da işaret ediyor.

Editör: Haber Merkezi