ABB Robotik ve endüstri uzmanları Automotive Manufacturing Solutions (AMS) tarafından yaptırılan yeni küresel araştırma, Avrupa'da artan enerji maliyetinin ve ABD'de artan işgücü maliyetlerinin otomotiv endüstrisi için en önemli zorluklar olduğunu ortaya koyuyor. 

ABB Robotik'in otomotiv endüstrisine yönelik ikinci yıllık barometre araştırması, Avrupalıların yarısından fazlasının (%53) artan enerji maliyetlerini en önemli üç endişelerinden biri olarak belirttiğini gösterdi; Asya'da ise bu oran yalnızca %38'di. Kuzey Amerika'da yüzde 63'lük kesim, artan işgücü maliyetlerinin en büyük endişeleri olduğunu söylüyor; bu durum, belki de üyeleri için çift haneli ücret artışları sağlayan son sendika müzakereleriyle daha da güçlendi. 

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE YAŞAYAN TEHDİT: BECERİ EKSİKLİĞİ 

ABB Robotik Otomotiv İş Kolu Genel Müdürü Joerg Reger, "Artan işçilik ve enerji maliyetleri ikinci yıllık araştırmamızda öne çıktı. Ancak üretim noktasında enerji tüketimini azaltacak çözümler zaten mevcut. ABB'nin OmniCoreTM gibi yeni nesil akıllı otomasyon ve robot kontrol üniteleri, önde gelen yazılımlar, daha hafif malzemeler ve rejeneratif sistemlerin kullanımı sayesinde güç kullanımını yüzde 20'ye kadar azaltıyor." dedi. 

Automotive Manufacturing Solutions’dan (AMS) Otomotiv Analisti Daniel Harrison, "Bazı çok spesifik alanlardaki beceri eksiklikleri endüstrinin endişe kaynağı olmaya devam ediyor. EV (elektrikli araç) üretimi hızlandıkça, çok sayıda mevcut çalışanın becerilerini artırma veya yeniden görevlendirmenin yanı sıra otomotiv endüstrisine yeni yetenek çekme ihtiyacı da daha kritik hale geliyor. EV üretimi, artan yazılım, elektrik ve gelişmiş elektronik içerikle birlikte yeni ve farklı beceriler gerektiriyor ve anket, daha fazlasının yapılması gerektiğine dair bu inancı yansıtıyor." dedi.

Karanlık Fabrika Konseptine Uyumlu Otonom Mobil Robotta Sona Yaklaşıldı Karanlık Fabrika Konseptine Uyumlu Otonom Mobil Robotta Sona Yaklaşıldı

TEDARİK ZİNCİRİ KESİNTİSİ VURGULANDI

Anket aynı zamanda, çoğunlukla komponent kıtlığı ve üretim gecikmeleriyle sonuçlanan küresel istikrarsızlığın neden olduğu tedarik zinciri kesintisinin, sektörün önemli bir endişesi olmayı sürdürdüğünü de vurguladı. Tüm yanıt verenlerin üçte birinden fazlası (%35) bu konuyu vurgularken, Kuzey Amerika'daki (%51) yanıt verenler arasında keskin bir artış yaşandı ve bu durum bölgenin en büyük üretim sorunu olarak gösterildi.

Editör: Haber Merkezi