Röportaj: Murat Tanık

Sağlık sektörünün önemli firmalarından Humanis ile Türkiye'deki yapılanmaları, sürdürülebilirlik çalışmaları ve temiz enerjideki kurulu güç kapasiteleri gibi önemli başlıkları ele aldığımız detaylı bir röportaj gerçekleştirdik. Humanis Teknik Operasyonlar Genel Müdürü Fatih Elay; geleceğe yönelik hedefleri ve projeleri bizimle paylaştı.

   Firmanızın Türkiye’deki yapılanmasından kısaca bahsedebilir misiniz? Gündeminizde neler var?

2010 yılında Saya Grup bünyesinde Pharmactive olarak faaliyetlerine başlayan şirketimiz, 2023 yılından itibaren Humanis adıyla yoluna devam etmektedir. Her aşamasında insan odaklı bir yaklaşımla hareket eden ve "Herkes için sürdürülebilir sağlık" anlayışıyla üreten Humanis, Türkiye'deki yapılanmasıyla ilaç ve sağlık sektöründe önemli bir konuma sahiptir.

Humanis, 200 milyon dolarlık bir yatırımla Çerkezköy'de kurduğu üretim tesisi ve AR-GE merkezi ile sektöre ve Türkiye'ye önemli katkılar sunmaktadır. Dünyanın en büyük global ilaç firmaları ile üretim iş birliği yaparak uluslararası alanda da yetkinliğini kanıtlayan Humanis, güvenilirlik, faydalı olmak, liyakat ve küresel rekabet değerleri çerçevesinde tüm dünyada insana ve insan yaşamına değer yaratmayı hedeflemektedir.

Humanis'in insan odaklı felsefesi, sağlık çözümleri üretmeyi misyon edinmiştir. Güvenilen ve sevilen bir sağlık markası olma vizyonuyla hareket eden şirketimiz, Pediyatri, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, kulak-boğaz-burun, dahiliye, enfeksiyon, gastroenteroloji, dermatoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon, ortopedi ve acil gibi birçok farklı tedavi alanında etkili bir portföye sahiptir. Ayrıca, insan odaklı yenilikçi sağlık felsefesini sürdürmek adına Tüketici Sağlığı alanında da ürünler sunuyoruz. Humanis, farklı tedavi alanlarında sunduğu çözümlerle sağlıklı bir geleceğe katkı sağlamak için kararlı bir şekilde çalışmaktadır.

Sürdürülebilirlik vizyonuyla da yarınları hedefleyen Humanis, üretim süreçlerini Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlu bir şekilde şekillendirerek, mevcut kaynaklarını insan, doğa ve ekonomide verimli bir şekilde kullanma misyonunda önemli adımlar atmaktadır. Firmamızın tesislerinde kurulu 16.000 güneş enerjisi paneli, yılda 3.800 ton karbon salımının engellenmesine büyük katkı sağlamaktadır. Bu 3.000 hanenin 1 yıllık elektrik tüketimini denk gelmektedir. Atık yönetimi stratejilerini güçlendirerek, 360 ton kâğıdı geri dönüşüme kazandırmanın yanı sıra bir yıllık sürede 360 ton kâğıt tasarrufu elde edilmektedir. Böylelikle 6.000 yetişkin ağacın kesilmesi engellenmiştir. Elektronik atıkların bağışlanması ise çocukların eğitimine ve gelişimine önemli bir destek sunmaktadır.

Bilimsel Tabanlı Hedefler Girişimi kapsamında 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını azaltma taahhüdü veren şirketimiz, 2023 yılı itibariyle %10'luk bir emisyon azalımı elde etmiş durumdadır. Arazi GES (Güneş Enerji Sistemleri) yatırımımız ile de 2030 yılı karbon azaltım hedeflerine ulaşmak için kararlı bir şekilde çalışmalarımız sürdürüyoruz.

        Türkiye’de toplam kaç fabrikanız bulunuyor? Fabrikaların üretim kapasitesini artırmaya yönelik yeni yatırım planlarınız var mı?

Adsız Tasarım 2024 07 04T093154.503

Çerkezköy’de 108.000 m²’lik oldukça geniş bir arazi üzerine kurulu bir üretim tesisimiz bulunmakta.  Yıllık 330 milyon kutu üretim yapabilme kapasitesine sahip olan tesisimiz Almanya, Rusya ve Kanada’dan GMP (Good Manifacturing Practices-İyi İmalat Uygulamaları) sertifikalarını almaya hak kazanmış bir üretim üssü.  Sahip olduğu ISO 14001, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikaları ve teknolojik donanımıyla fark yaratan üretim tesisimizdeki tüm alanlar Akıllı Bina Yönetim Sistemi ile yönetilip kontrol edilmekte. Üretim tesisimizde katı, yarı katı ve likit formlarda üretim yapıyoruz. Humanis olarak sağlık ve iyi yaşamı erişilebilir kılma felsefemizden yola çıkarak yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. 2024 yılında yaptığımız yatırımların devreye alma çalışmaları sona yaklaştı. Bu sayede, bu yılın ikinci yarısında kapasitemizi %40 oranında artırmış olacağız. Kapasite, verimlilik arttırma, sürdürülebilirlik ve teknoloji yenileme gibi konu başlıklarında yatırımlarımız devam edecek olup insan odaklı felsefemiz ile sağlık çözümleri sunma misyonumuzu yerine getiriyoruz.

      Faaliyet gösterdiğiniz sektörü elektrik tüketimi açısından değerlendirebilir misiniz? Enerji verimliliği konusunda hangi proseslere odaklanıyorsunuz?

Humanis olarak, ilaç ve tüketici sağlığı ürünlerinin üretiminde faaliyet gösterdiğimiz fabrikamızda, elektrik tüketimi, enerji portföyümüzün önemli bir parçasını oluşturuyor. İlaç üretimindeki hassas gereklilikleri sağlamak için HVAC sistemleri, Chiller (Soğutma) sistemleri, Hava Kompresörleri ve buhar kazanları gibi kritik alt yapı sistemleri ve proses hazırlık süreçlerinde elektriğe büyük ölçüde ihtiyaç duyuyoruz.

Bu bağlamda, enerji verimliliği odaklı çalışmalarımızı belirli alanlara yoğunlaştırıyoruz. Öncelikle, mevcut tüketimlerimizi titizlikle gözden geçiriyor ve optimize etmek için yenilikçi çözümler üretiyoruz. Bununla birlikte, alt yapı sistemleri ve proses hazırlık süreçlerinde enerji tasarrufu sağlayacak iyileştirmeler ve yenilikler üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca, enerji verimliliği konusunda farkındalık oluşturmak ve ekibimizi de eğitmek de önceliklerimiz arasında. Bu sayede, tüm Humanislilerin enerji kullanımı konusunda bilinçli olmalarını hedefliyoruz.

Humanis olarak, daha güzel bir geleceğe odaklanıyor, “Ne Mutlu Bir Derde Derman Olana” yaklaşımı ile çevreye ve topluma karşı sorumlu davranıyoruz. Enerji verimliliği konusunda sürekli olarak iyileştirmeler yaparak hem çevreyi korumayı hem de operasyonel verimliliğimizi artırmayı amaçlıyoruz.

Adsız Tasarım 2024 07 03T161843.565

   Son dönemde hayata geçirdiğiniz Çatı GES ve Arazi GES projenizi anlatabilir misiniz? GES projesinin toplam kurulu gücü nedir? Elektrik tüketiminizin ne kadarını üretmeyi planlıyorsunuz?

Sanayici, Güneş Enerjisi ile Yeşil Dönüşümü Hızlandırıyor Sanayici, Güneş Enerjisi ile Yeşil Dönüşümü Hızlandırıyor

Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilaç ve sağlık şirketi olarak, sürdürülebilirlik anlayışını ön planda tutuyor; kaynaklarımızı toplum, çevre ve iş dünyası için en verimli şekilde kullanma kararlılığını benimsiyoruz. BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin ilkelerini benimseyerek bu doğrultuda hareket ediyoruz.  "Erişilebilir ve Temiz Enerji"yi önceliklerimiz arasına alarak sürdürülebilirlik yolculuğunda önemli adımlar atıyoruz. Öyle ki, 2023 yılında çatı alanlarına kurduğumuz güneş enerji santrallerinin yanı sıra, tesis sınırlarında yer alan arazide kurduğumuz güneş enerji santralleriyle de sektörde öncü bir rol üstleniyoruz.

Şu anda Çatı GES ve Arazi GES olmak üzere toplamda 6 megavatlık bir kurulu güce sahibiz. Çatı GES projemizin kurulu gücü 1.7 MWh iken, Arazi GES projemizin kurulu gücü ise 4.2 MWh'dir.

Bu projeler sayesinde, elektrik tüketimimizin neredeyse tamamını karşılamayı hedefliyoruz. Humanis olarak, şirket değerlerimizden biri olan küresel rekabet ilkesi doğrultusunda insana ve doğaya saygılı rekabet anlayışı ile çalışıyoruz. Bu doğrultuda kendi elektrik ihtiyacımızın büyük bir kısmını yenilenebilir ve çevreci bir kaynaktan sağlayarak, çevremizi korumayı ve enerji maliyetlerimizi optimize etmeyi amaçlıyoruz. Bu projeler, aynı zamanda sürdürülebilirlik stratejimizin bir parçası olarak, çevresel sorumluluklarımızı yerine getirmemize de katkı sağlıyor.

·         Çatı GES ve Arazi GES projesi için toplam ne kadarlık bir yatırım bütçesi kullanıldı? Bu yatırım kendini ne kadar sürede amorti edecek?

Çatı GES ve Arazi GES projelerimiz için toplamda 5,3 milyon USD'lik bir yatırım bütçesi kullandık. Arazi GES yatırımının amortisman süresi 3 yıl olarak öngörülmektedir. Yani, bu projenin maliyeti 3 yıl içinde kendisini geri ödeme potansiyeline sahip olduğunu öngörüyoruz. Bu, yatırımın verimliliğini göstermektedir ve kısa vadede enerji maliyetlerimizin düşmesine katkı sağlayacaktır.

  Projenin teknik detaylarını paylaşabilir misiniz? Toplam kaç adet güneş paneli kullanıldı? Verimlilik noktasında nasıl bir yol izlediniz?

Projemizde teknik olarak toplamda 45.000 m² alan üzerinde, 10.980 adet güneş paneli ve 39 adet inverter kullanıldı. Proje başlamadan önce, mühendislik çalışmaları ve Güneş Enerji Santral tasarım yazılımları ile simülasyon çalışmaları gerçekleştirildi.

Güneş enerjisinden maksimum verim alabilmek için, paneller 25 derecelik bir açı ile beton blokların üzerine çelik konstrüksiyon ile monte edildi. Ayrıca, panel sıralarının arasında 3 metre mesafe bırakılarak, güneş ışınlarının panellere optimum açıyla ulaşması sağlandı.

Bu sayede, projenin verimliliği ve performansı maksimum seviyede tutuldu. Tüm teknik detaylar, güneş enerjisinin en etkin şekilde kullanılabilmesi için titizlikle değerlendirildi ve uygulandı. Bu yaklaşım, projenin uzun vadede başarılı ve sürdürülebilir olmasını sağlamak amacıyla benimsendi.

Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile güneş enerjisi santralimizin elektrik üretiminde yüksek verimlilik sağlamayı hedefliyoruz. Bu, enerji maliyetlerimizi düşürmek ve çevresel etkimizi azaltmak için önemli bir adım. Projemizin başarıyla tamamlanmasıyla, şirketimizin karbon ayak izini azaltma hedeflerine de katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

Güneş paneli ve inverter konusunda hangi markaları tercih ettiniz? Bu ürünlerin öne çıkan özellikleri ve tesise sağladığı avantajlar neler oldu?

Güneş paneli ve inverter seçiminde Phono Solar ve Hopewind markalarını tercih ettik. Phono Solar güneş panelleri, 455 Wp güç değeri ile yüksek performans sunarken, sağlam PID direnci ile de öne çıkıyor. Bu özellikler, panellerin dayanıklılığını ve uzun ömürlü bir performans sağlamasını sağlıyor.

Hopewind marka inverterler ise güneş enerjisini elektriğe dönüştürme sürecinde önemli bir rol oynuyor. Bu inverterlerin tercih edilme sebepleri arasında güvenilirlik, yüksek verimlilik ve uzun ömürlü olması bulunuyor.

Adsız Tasarım 2024 07 03T160622.777-1

  Projenin kurulması ve hayata geçmesi noktasında hangi EPC, danışmanlık ya da hangi firmalardan destek aldınız? Yollarınız bu firmayla nasıl kesişti ve nasıl bir iş birliği gerçekleştirdiniz?

Humanis olarak kalite çıtamız, ulusal ve uluslararası standartların en üst çizgisindedir. Bu nedenle Çatı GES  projemizi gerçekleştiren Akiş Enerji ve Arazi GES projelerimizi gerçekleştirirken Setaş firmasından destek aldık. Setaş, özellikle İzmir bölgesinde yapmış olduğu çalışmalarla tanınan bir firma olarak öne çıkıyor ve bu nedenle projemizin hayata geçirilmesinde önemli bir rol oynadı. Setaş’ın başarılı projelerini inceleyerek yollarımızı kesiştirdik ve proje için uygun bir iş birliği ortamı oluşturduk.

Setaş’la iş birliği yaparken, projenin her aşamasında yakın iletişim ve koordinasyon içinde çalıştık. Onların deneyim ve uzmanlığından faydalanarak, projenin planlanması, tasarımı, kurulumu ve devreye alınması süreçlerini başarıyla yönetmeyi başardık. Bu iş birliği sayesinde projenin zamanında ve başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağladık.

        Sürdürülebilirlik konusunda nasıl bir çevre politikası izliyorsunuz?

 Humanis olarak sürdürülebilirlik konusunda benimsediğimiz çevre politikası, çeşitli önlemler ve uygulamalarla çevreye olan etkimizi en aza indirmeyi hedefliyor. Tükettiğimiz enerjiyi mümkün olduğunca yeşil enerjiden karşılayarak, çevreye verdiğimiz zararı azaltıyoruz. Fabrika ve tesislerimizde kullanılan makine ve santral sistemlerinde HEPA filtreler kullanarak aldığımız temiz havayı yine temiz bir şekilde atmosfere bırakıyoruz.

Bu yılın başında paydaşlarımızı bilgilendirmek üzere ilk kez 2021-2022 Sürdürülebilirlik Raporumuzu yayınladık. Raporumuzda da olduğu gibi sürdürülebilir bir dünya için kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmayı ve bu anlayışın paydaşlarımız arasında yaygınlaşmasını hedeflediğimizin altını çizmek istiyorum.    Bu çerçevede, 2022 yılı 3. çeyreği itibarıyla toplam elektrik tüketimimizin %30'unu fabrika çatı alanına kurulan güneş enerji panellerinden sağlayarak, bu alanda farkındalık yaratan ilk yerli ilaç firması olduk ve sektöre öncülük ettik.

Humanis olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen "Sıfır Atık Belgesi"ne sahibiz. Bu doğrultuda geri dönüşüm konusundaki çabalarımızı da vurgulayarak, 2021'de 228 ton, 2022'de ise 360 ton kâğıt/karton geri kazanımı sağladık. Ayrıca, Sıfır Atık çalışmaları kapsamında, atıkların ayrıştırılmasına yönelik bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Kaynaklarımızı gelecek nesiller için en verimli şekilde kullanarak iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmeye olan katkımızı ve kararlılığımızı şeffaf bir şekilde sürdürüyoruz.

   2024 hedefleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

2024 hedeflerimizde işimize, topluma ve tüm paydaşlarımıza fayda sağlayarak değer yaratma ilkemizden yola çıkarak elektrik tüketimi alanında önemli adımlar atmaya odaklanıyoruz. Bu yıl, elektrik tüketimimizi karşılamak için Güneş Enerjisini ana kaynak olarak kullanarak net sıfır karbon hedefine ulaşmayı planlıyoruz. Bu, çevresel etkimizi azaltma ve sürdürülebilir bir işletme modeli oluşturma yolunda önemli bir adım olacak.

Ayrıca, enerji tüketimini azaltmaya yönelik çeşitli projelerimiz bulunmaktadır. Bunlar arasında LED Dönüşümü ve verimlilik sınıfı yüksek motorların kullanımı gibi önlemler yer almaktadır. LED aydınlatma sistemlerine geçiş yaparak enerji tüketimini azaltacak ve çevresel etkimizi daha da minimize edeceğiz. Aynı zamanda, daha verimli motorların kullanımı sayesinde enerji kaynaklarını daha etkin bir şekilde kullanmayı hedefliyoruz.

Bu projelerle, 2024 yılında enerji tüketimimizi azaltarak çevresel etkimizi en aza indirmeyi ve sürdürülebilir bir işletme modeli oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu sayede, hem çevreye olan sorumluluğumuzu yerine getirmiş olacağız hem de enerji maliyetlerimizi optimize ederek işletme verimliliğimizi artıracağız. Aynı zamanda, "Ne Mutlu Bir Derde Derman Olana" yaklaşımı ile hareket ederek, çevreye ve topluma karşı sorumlu davranışlarımızla karbon ayak izimizi azaltmaya ve daha yaşanabilir bir dünya bırakmaya yönelik kararlılıkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Editör: Semra Çakmak