Büyükçekmece'nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olan "Ihlamur Konakları" projesi hayata geçiriliyor. Ihlamur Konakları, aynı zamanda kentsel dönüşüm projesi olarak bölgenin ilk güneş enerji sistemini kullanan projesi olacak.

Beyaz Group’un hikayesi ve faaliyetleri ile ilgili kısaca bilgi verir misiniz?

Beyaz Group’un temelleri 1962 yılına dayanıyor. O yıllarda aile büyükleri Gümüşhane’de meşaleyi yakıyor. Ancak inşaat sektörüne girişimiz, 2005 yılında kardeşim Samet Beyaz’la Büyükçekmece’de kurduğumuz Beyaz Group İnşaat’la oldu. O günden bu yana lüks ve nitelikli konut projeleriyle sektörün öncü markaları arasında yerimizi aldık. Yalnızca yüksek standartlarda konutlar üretmekle kalmayıp, aynı zamanda bu konutların bulunduğu bölgeleri dönüştürerek daha yaşanabilir hale gelmesine öncülük etme misyonunu da üstlendik.

Devam eden diğer projeleriniz neler?

Devam eden projelerimiz ‘Ihlamur Konakları’,  69 daire 7 ticari birimden oluşan ‘Günyüzü Park Evleri-3’, 13 villadan oluşan ‘Athyra Soral’, 108 daire 4 ticari birimden oluşan ‘Athyra Albatros’ ve 9 adet malikaneden oluşan ‘Athyra Malikaneleri’nden oluşuyor.

‘Ihlamur Konakları’ projesi ile ilgili bilgi verir misiniz?

‘Ihlamur Konakları’nı ortağımız Cemrem İnşaat ile birlikte bir kentsel dönüşüm projesi olarak hayata geçiriyoruz. Büyükçekmece’nin önemli arterlerinden biri olan Cengiz Topel Caddesi üzerinde konumlandırdığımız projemiz, 8 bin 800 metrekare alanda 12 blokta 161 daire ve 34 ticari birimden oluşuyor. Dairelerimiz 1+1’den 5+2 dubleks konut seçeneklerine kadar geniş bir yelpaze ile sunuluyor. Büyüklük olarak da minimum 117,14 m2’den başlayıp, maksimumda 272,11 m2’ye kadar seçenekler söz konusu. Geniş peyzaj ve yaşam alanlarının inşaat alanından fazla olduğu projemiz 5 bin 500 m2’nin üzerindeki yeşil alanıyla bölgenin en yüksek sosyal donatıya sahip projesi olarak dikkat çekiyor. Ek olarak, tüm blokların ve peyzaj alanının altı 195 araçlık kapasiteli kapalı otopark olarak tasarlandı.

Kentsel Dönüşümün Önemi Kentsel Dönüşümün Önemi

Projede hangi mimari yönler ve ayrıntılar öne çıkıyor? Proje özellikleri nelerdir?

Standartların üzerindeki net metrekareleriyle fark yaratan projemizde balkon ve teraslar da ön plana çıkıyor. Ihlamur Konakları’nda yerel mimariyi modern çizgilerle harmanladık. Ege ve Batı Akdeniz mimarisinden esinlendik, projemiz beyaz cephesi ve tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Ayrıca projemizde güneş enerjisi sistemini kullanıyoruz. Kentsel dönüşüm projesi olarak baktığımızda Büyükçekmece’nin ilk güneş enerjisi sistemini kuran şirket biziz.

Ekran Görüntüsü 2024 07 03 154347Ekran Görüntüsü 2024 07 03 153238

Ihlamur Konakları projesinin konumu ve sosyal olanakları ile ilgili bilgi verir misiniz?

Ihlamur Konakları’nda, sakinlere açık olimpik yüzme havuzu, spor salonu, çocuk oyun alanları, kapalı otopark alanları ve 7/24 güvenlik hizmetiyle her türlü konforu sağlıyoruz. Sadece bir dakika yürüme mesafesinde olan sahil, sakinlerine 9 km’lik bir kıyı şeridi boyunca yürüyüş ve spor imkânı sunuyor. ‘Ihlamur Konakları’, ulaşım kolaylığıyla da dikkat çeken bir proje. İstanbul Havalimanı’na 45 dk, Metrobüs’e 7 dk, TEM Hadımköy gişelerine 10 dk, E-5 karayoluna 2 dk mesafede konumlanıyor. Ayrıca; Başakşehir Devlet Hastanesi, Mimarsinan Devlet Hastanesi ve özel hastanelere de kısa zamanda ulaşım mümkün oluyor. Projemiz özel eğitim kurumlarına ve alışveriş merkezlerine de dakikalar içerisinde ulaşıma imkân veriyor.

Projenin geldiği aşama hakkında neler söylersiniz? Teslim tarihi nedir?

Projemizde lansman dönemindeyiz ve hafriyat çalışmaları başladı. Projemizin bu aşamada yüzde 10’luk kısmının satışı gerçekleşti. Projenin 2025 yılı Aralık ayında teslim edilmesi planlanıyor.

Ihlamur Konakları yeni lansmana çıkan bir proje. Bu süreçte fiyatlar ve ödeme kolaylıkları konusunda özel bir çalışmanız oldu mu?

Lansmana özel bir çalışma yaptık. Ihlamur Konakları’nda daire fiyatları 5 milyon 240 bin TL’den başlıyor. Bu fiyat üzerinden lansmana özel yüzde 30 peşin 24 ay TL vadeli kampanya ile peşin alımlarda yüzde 10 indirim imkanını sunuyoruz.

Kentsel dönüşüme bakış açınız nedir? Bu alandaki çalışmalarınız nelerdir?

Kentsel dönüşüm projelerinin öneminin farkındayız. Bu Nedenle bu alandaki faaliyetleri çok önemsiyoruz. Kentsel dönüşüm konusu ülkemizde özellikle de İstanbul’da deprem gerçeği ve çarpık kentleşme nedeniyle kritik öncelikli öneme sahip. İstanbul yaklaşık 20 milyon nüfusuyla üç büyük fay hattı üzerinde bulunan ülkemizde deprem riski en yüksek olan illerin başında yer alıyor. Ek olarak 6 Şubat’ta yaşadığımız ve 11 şehri yerle bir eden Kahramanmaraş depremleri kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Konut satın alırken sadece estetik unsurlara değil, yapıların temeline ve dayanıklılığına da öncelik vermenin kıymeti hatırladık. Depremi engellemek tabi ki mümkün değil ancak güvenli bina inşa ederek kayıpları en aza indirebiliriz.

Biz de Beyaz Group İnşaat olarak bugüne kadar 15 kentsel dönüşüm projesini hayata geçirdik ve toplam 730 daire ile 56 ticari alanı tamamladık. Büyükçekmece’de bölgenin sosyal dokusunu ve çehresini şekillendiren, bulunduğu bölgeye değer katan imza işler yaptık.

Projelerinizde çevreye duyarlı, estetik, konforlu ve aynı zamanda güvenli bir yapı olması adına hangi kriterler öne çıkıyor?

Projelerimizde malzeme konusunda son derece titiz davranıyoruz. Uzun ömürlü, kullanışlı ve yüksek standartlarda üretim yapan firmaların ürünlerini tercih ediyoruz. Altyapı ve tesisat konusunda standartlara dikkat ediyoruz. Projelerimizde geniş peyzaj alanları ve sosyal donatıları ön planda tuttuk. Huzurlu ve doğa ile iç içe bir yaşam sunmayı misyon edindik. Satış sonrası hizmetlerde de tüm projelerimizin arkasında durarak, müşteri memnuniyetini önceliğimiz haline getirdik. Bu ilkeler doğrultusunda, 19 yıllık markayı hem bölgesel hem de ulusal alanda güçlü adımlarla ilerleyerek daha geniş kitlelere tanıtmayı hedefliyoruz.

RÖPORTAJA, https://dergi.stendustri.com.tr/ link üzerinden "ST İNŞAAT YAPI&MALZEME" dergisinin "TEMMUZ" sayısında ulaşabilirsiniz.

Editör: Merve Kaya