Türkiye’de üretmekte olduğu yüksek teknolojili ürünleri, 6 kıtada 90 ülkeye ihraç eden Bülbüloğlu Vinç Sanayi (BVS) halka arz oluyor. Konsorsiyum liderliğini Tera Yatırım’ın gerçekleştireceği halka arz için 26, 27 ve 30 Ocak tarihlerinde “BVSAN” borsa kodu ile talep toplanacak. 

DÜNYANIN SAYILI VİNÇ ÜRETİCİLERİNDEN BVS HALKA ARZ OLUYOR

Kendi sektöründe Türkiye’nin ve bölgenin en büyüklerinden olan, dünyanın ise sayılı vinç üretim firmalarından birisi olan Bülbüloğlu Vinç Sanayi'nin (BVS) toplam arz büyüklüğü 356 milyon 500 bin TL olarak, BVS hisselerinin halka arz fiyatı ise 31 TL olarak açıklandı. Halka arzın yüzde 53’ünün bireysel yatırımcılara, yüzde 2’sinin şirket çalışanlarına, yüzde 25’inin yurtiçi kurumsal yatırımcılara, yüzde 20’sinin yurtdışı kurumsal yatırımcılara tahsis edildiği duyuruldu.

HALKA ARZ GELİRİNİN YÜZDE 40’I YENİ FABRİKA YATIRIMINA GİDECEK

Ankara’daki Başkent OSB’de altı ay önce yeni fabrika yatırımına başlayan BVS, 230 milyon TL'lik yatırımla hayata geçecek yeni fabrikası ile kapasitesini ve üretimini yüzde 50, istihdamını ise yüzde 30 oranında artırmayı hedefliyor. Halka arzdan elde edilecek olan gelirin yüzde 40’ının söz konusu yatırımın tamamlanmasında, yüzde 30’unun makine ve teçhizat alımlarında kullanılacağı, halka arz gelirinin yüzde 30’unun ise işletme sermayesine ekleneceği belirtildi.

TOPLAM SATIŞLARININ YÜZDE 45’İNİ İHRAÇ EDİYOR

Yaklaşık 100 bin metrekarelik üretim alanı ve 417 çalışanııyla faaliyet gösteren BVS; İstanbul, Ankara ve İzmir Bölge Müdürlükleri, Çukurova Servis Bölge Müdürlüğü, Almanya Satış ve Servis Müdürlüğü, yurt içi ve yurt dışındaki bayileri, yaygın satış sonrası servis ağı ve kendi sektöründe dünya markalarıyla yaptığı iş birliği ile vinç sektörünün en büyük oyuncularından birisi olarak hizmet veriyor.

2022 yılında siparişlerinin yüzde 45’ini yurt dışından alan BVS, 23 ülkede bulunan satış teşkilatının yanı sıra Almanya’da ise kendi şirketi üzerinden hizmet veriyor. BVS'nin Türkiye’de yüksek teknolojiyle ürettiği vinçleri; Yeni Zelanda’dan Avustralya’ya, Finlandiya’dan, Norveç’e ve Rusya’dan Hollanda’ya kadar dünyanın farklı coğrafyalarına ihraç ediliyor.
 

YILMADEN KUZEY MAKEDONYA’DA YENİ TESİS SATIN ALDI YILMADEN KUZEY MAKEDONYA’DA YENİ TESİS SATIN ALDI
Editör: Haber Merkezi