YERLİ VE YABANCI BİNE YAKIN FİRMA KATILIM SAĞLAYACAK

Bugüne kadar kaç firma bu fuara katıldı? Toplam ziyaretçi sayısınız nedir?
Fuarımız ilk organize edildiği 1997 yılından bu yana her geçen gün daha fazla imalatçı ve sektör profesyoneline ulaşıyor. 26 yıldır iklimlendirme sektörünün lider markalarına ve yeniliklerine ev sahipliği yapan ISK-SODEX aynı zamanda sektörün en güçlü fuarlarından biri. Geride kalan tüm fuarlarımıza baktığımız zaman bugüne kadar toplamda binlerce markaya ev sahipliği yaptık ve fuarlarımızı toplamda yüzbinlerce kişi ziyaret etti.

Ekim ayındaki fuarınıza hangi ülkelerden kaç firma katılacak?
ISK-SODEX’i 25-28 Ekim 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde organize edeceğiz. Toplamda 120 bin m² sergi alanının bulunduğu fuarımızda yerli ve yabancı olmak üzere bine yakın firma katılım sağlayacak.. Katılım sağlayacak ülkelerin arasında; Çin, İtalya, Almanya, Hindistan, Fransa, Özbekistan, Azerbaycan, Polonya, İran, İngiltere, Mısır, İsviçre, Amerika, BAE, Güney Kore ve İsveç gibi ülkeler bulunuyor.

DÜŞÜK MALİYETLİ, ÇEVRECİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ YÜKSEK ÜRÜNLER

Fuarda sergilenecek ürünler ile ilgili bilgi alabilir miyiz?
Sürdürülebilirliğin odak noktası olduğu fuarımızda bu yıl da düşük maliyetli, çevreci ve enerji verimliliği yüksek olmak üzere; çatı tipi klimalar, veri merkezleri için hassas kontrollü klimalar, kumanda panelleri ve sensörler, havalandırma sistemleri ve ısı pompalarıyla birlikte hijyenik ısıtma ve soğutma sistemleri sergilenecek. Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma, Yalıtım, Pompa ve Vana sektörlerinin enerji verimliliğinin yüksekliğiyle öne çıkan ürün grupları ve en yeni teknolojilerinin yer alacağı fuarımız organize edildiği her yıl Türkiye iklimlendirme sektörünün büyümesine ve başarılı ihracat rakamlarını yakalamasına önemli bir katkı sunuyor.

Milli katılımlar ve ticari heyet anlamında neler söyleyeceksiniz?
Şu an için netleşen ülkeler arasında, öncelikli olarak fuarda 3 farklı noktada toplam 3 Alman pavilyonu yer alacak. Bunun yanı sıra gelecek haftalarda alım heyeti ile katılım gösterecek diğer ülkeler de netleşecek. Netleştikçe biz de kamuoyu ile paylaşacağız. 

80 ÜLKEDEN YAKLAŞIK 500 VIP ULUSLARARASI SATIN ALMA PROFESYONELİ 

Fuarda gerçekleştirilecek B2B ikili iş görüşmelere ilişkin bilgi alabilir miyiz?
Gerçekleştiği dört gün boyunca sektörün nabzının atacağı fuarımıza 80 ülkeden yaklaşık 500 VIP uluslararası satın alma profesyoneli katılacak. Son organizasyonumuzda 53 ülkeden 300 profesyonel satın almacıyı ağırlamıştık. Bu yıl bu rakamlarda önemli bir artış görüyoruz. Bu sayede de yapılan ikili iş görüşmelerinde maksimum verim alınmasını bekliyoruz. Gerçekleşen iş görüşmelerinin ticari yansıması yıl içerisine yayılıyor, organize edildiği her yıl fuarımız bu noktada sektöre yüzlerce milyon dolarlık bir ticaret hacmi kazandırıyor.

Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Hız Kazandı Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Hız Kazandı

Fuarı bir önceki ile değerlendirdiğinizde katılımcı firma ve ziyaretçi ilgisi nasıl?
Son fuarımızın ardından yayınladığımız rapora göre ziyaretçilerin yüzde 94'ü ISK-SODEX Fuarı ziyaretini öneriyor ve yüzde 91'i de fuardan memnun. Katılımcıların ise yüzde 95'i fuara katılımı önerirken, yüzde 94'ü de fuardan memnuniyet duyuyor. Bu nedenle bu yıl da katılımın yüksek olmasını bekliyoruz. Katılımcı kayıtlarımız devam ediyor, muhtemelen fuara kadar geçtiğimiz organizasyonun rakamlarını geride bırakacağız. Ziyaretçi sayısında ise 90 binin üzerine çıkacağımızı düşünüyoruz.

YABANCI ZİYARETÇİ SAYISI VE İŞ HACMİNDE CİDDİ BİR BÜYÜME BEKLENİYOR 

Katılımcı firmalar açısından değerlendirdiğinizde geçen yıla göre en çok artış gösteren ülkeleri sıralayabilir misiniz? Bu ilgilinin nedeni nedir?
Şu anda en yüksek katılım 15 firma ile Almanya ve 13 İtalya’dan olacak gibi gözüküyor. İlginin en temelinde ISK-SODEX’in her geçen yıl istikrarlı bir şekilde sektöre ev sahipliği yapması, yeniliklere sahne olması ve sektörün lider firmalarına yer vermesi geliyor tabii ki. Bunun yanı sıra Türkiye’de iklimlendirme sektörü hızla büyüyor. Firmalar sürekli olarak yatırımlarla dünyaya açılıyorlar. Bu nedenle gerek katılımcılar gerekse ziyaretçiler buraya gelerek tüm yenilikleri yerinde keşfetmek ve iş birliklerine imza atmak istiyorlar. Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türki devletlerde iş yapmak isteyen firma temsilcileri, vize süreçleri sebebiyle Avrupa’daki çoğu fuarı ziyaret edemediler ve iş fırsatları için ISK-SODEX Fuarı’nı bekliyorlar. Bu nedenle yabancı ziyaretçi sayısında ve iş hacminde ciddi bir büyüme bekliyoruz.

DÖRT GÜN BOYUNCA 25 SEKTÖREL FORUM VE PANEL GERÇEKLEŞECEK

Beklentileriniz nelerdir?
Ekim ayında gerçekleşecek ISK-SODEX için 120 bin m²’lik bir sergi alanımız bulunuyor. Biz bu alanda olabildiğince geniş bir alanda firmaların yer almasını ve ürünlerini sergilemelerini istiyoruz. Hedefimiz 1.000’den fazla katılımcı ve 90.000’den fazla profesyonel ziyaretçinin fuara katılım göstermesi. Dört gün sürecek fuarımız boyunca 25 sektörel forum ve panel gerçekleşecek. Bunların yanı sıra özel olarak hazırlanacak “ISK-SODEX ARENA” alanında düzenlenecek yarışmaların ilk iki gününde “Ustalar Ligi” başlığı altında sektör profesyoneli ustalar, son iki gününde ise “Geleceğin Ustaları” başlığı altında lise öğrencileri yarışacak. ISK-SODEX olarak her yıl yeniliklere ev sahipliği yapan organizasyon yapımızla bugüne kadar yakaladığımız istikrarlı yükselişi bu yıl da sürdürerek hem katılımcı hem de ziyaretçilerimizi memnun etmeyi umuyoruz.  
 


 

Editör: Haber Merkezi