Türkiye'deki çelik boru pazarının lideri Borusan Mannesmann, sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme hedefi doğrultusunda Romanya’da, yaklaşık 15 milyon euro’luk yatırım ile yeni bir tesis kurmaya hazırlanıyor. Borusan Tube Products SA adını taşıyacak olan ve 2023’ün Mart ayında inşaat çalışmalarına başlanacak olan tesiste, amortisörde kullanılan silindir borusu, rezerve borusu ve özel kullanım alanı olan monotüplerin kesme ve işleme çalışmaları yapılacak.

4.800 m2 üretim ve stoklama alanına sahip olacak olan tesis ile Borusan Mannesmann, 2026 yılında 10 bin tonun üzerinde kısa kesilmiş amortisör borusunu müşterilerine ulaştırmayı hedefliyor. Şirket aynı zamanda bu yatırımıyla bölgede istihdam yaratmayı da hedefliyor. Tesisin tamamlanmasıyla birlikte ilk aşamada 50’den fazla kişiye istihdam olanağı sunulacak.

BORUSAN MANNESMANN'IN ANA PAZARI DOĞU AVRUPA OLACAK

Fırçalama, hat üstü yıkama, kısa kesme gibi teknolojilerin kullanılarak üretim yapılacağı yeni tesis ile Borusan Mannesmann, otomotiv tedarik zincirinde amortisör üreticilerine hizmet verecek. 

ORHAN TİMURHAN, KOCAER ÇELİK'İN İŞ GÜNDEMİNE İLİŞKİN KONUŞTU ORHAN TİMURHAN, KOCAER ÇELİK'İN İŞ GÜNDEMİNE İLİŞKİN KONUŞTU

Romanya yatırımına ilişkin değerlendirmede bulunan Borusan Mannesmann Genel Müdürü Zafer Atabey, Doğu Avrupa’daki konumlarını güçlendirmek için önemli bir adım attıklarını, başta Romanya ve Polonya olmak üzere mevcut müşterileriyle birlikte Slovakya ve Çekya’da da potansiyel projelerinin olacağını söyledi. Bu yatırımlar ile Doğu Avrupa’nın ana pazar olması yolunda önemli bir adım attıklarını belirten Atabey, önümüzdeki günlerde inşaat çalışmalarının başlayacağı tesisle birlikte hedeflerinin 2023 yıl sonuyla birlikte üretime başlamak ve nihai ürünleri müşterilerine ulaştırmak olduğunu söyledi.

ROMANYA MALİYE BAKANLIĞI 5.8 MİLYON EURO'LUK TEŞVİKTE BULUNDU

2022 sene başında tesis yatırımı için Romanya’nın Ploieşti şehrinde 805 bin euro değerinde arazi satın alımında bulunan Borusan Mannesmann, Romanya Maliye Bakanlığı’ndan yatırım kapsamında 5.8 milyon euro’luk teşvik onayını da alarak tesis yatırımını hız kazandırmıştı.