KBSB: “FABRİKANIN KALBİ KAZAN DAİRESİDİR” KBSB: “FABRİKANIN KALBİ KAZAN DAİRESİDİR”

Türkiye'nin en büyük galvanizli çelik üreticisi Borçelik, Gemlik'te bulunan üretim tesisiyle, ResponsibleSteel™ tarafından verilen prestijli sertifikayı almaya hak kazandı. Çelik üretim süreçlerinde çevresel etkileri en aza indirmeyi ve doğal kaynakları daha verimli bir şekilde kullanmayı teşvik eden ResponsibleSteel™, çelik endüstrisinin ilk küresel, çok paydaşlı uluslararası standardı ve sertifikasyon girişimi olarak tanınıyor. Çevresel, sosyo ekonomik ve yönetişim konularında 12 prensip etrafında şekillenen ResponsibleSteel™ sertifikasyon süreci kapsamında değerlendirilen Borçelik, Gemlik üretim tesisiyle Türkiye’de bu sertifikayı almaya hak kazanan ilk çelik üreticisi oldu. 

"BORÇELİK EN YÜKSEK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK STANDARTLARINA UYMAKTA KARARLIDIR"

Borçelik’in sektörde ilk olma özelliği taşıyan başarına ilişkin konuşan ResponsibleSteel CEO'su Annie Heaton, Türkiye'de faaliyet gösteren bir üretim tesisinin ilk kez ResponsibleSteel™ sertifikası almaya hak kazanmasını, Borçelik'in Türk çelik endüstrisinde lider olma çabasının ve şirketin sürdürülebilirlik yolunda en katı kriterleri uygulamayı taahhüt ettiğinin göstergesi olduğu şeklinde yorumladı. 

Çevresel boyutta net sıfır emisyon hedefine 2050'ye kadar ulaşmayı taahhüt eden Borçelik'in üretim tesisinde, birçok enerji verimliliği projesi uygulandığına dikkat çeken Heaton, bu kapsamda Borçelik'in rüzgâr ve güneş enerjisi santralleri kurulumu yaparak, yenilenebilir enerjiden yararlanmayı planladığını söyledi. Borçelik'in verimli su kullanımını izlemek ve gelecekte beklenen su kıtlığını önlemek adına kendi su yönetim programını uyguladığını söyleyen Heaton, Borçelik'in üretiminde çevresel etkileri en aza indirgeyecek çalışmalarla beklentilerin üzerine çıktığını da belirtti.

ResponsibleSteel™ sertifikasıyla Borçelik'in çevresel ve sosyal sorumluluklarını ön planda tuttuğunu ve sürdürülebilirlik alanında öncü olma rolünü kanıtladığını belirten Borçelik Sürdürülebilirlik Lideri Serkan Ürkmez ise “Borçelik olarak Sürdürülebilirlik Komitemiz ile birlikte ResponsibleSteel™ standartlarına uyum sağlamak için çok yoğun bir hazırlık dönemi geçirdik. Standardın çevresel ve sosyal olarak dönüşüm beklentileri oldukça yüksek. Bu hazırlık dönemi sonunda önde gelen bağımsız denetim şirketi UK CARES tarafından gerçekleştirilen, 14 gün süren, çok detaylı ve zorlayıcı bir denetim sürecini başarıyla tamamladık. Süreç sonunda ülkemizin ilk ResponsibleSteel™ sertifikalı kuruluşu olmanın mutluluğunu elde ettik. Faaliyetlerimizle sektörümüze örnek olmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.