BTP Grubu çatısı altında yatırım hamlesini sürdüren Batı Paslanmaz Çelik A.Ş, Türk ekonomisinin temel ihracatçı sektörleri arasında yer alan otomotiv, inşaat, gıda ve makina gibi onlarca sektörde vazgeçilmez ürünlerin başında gelen Paslanmaz Çelik sektörünün önde gelen üreticileri arasında yer alıyor.  2019 yılında İzmir-Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında faaliyetlerine başlayan Batı Paslanmaz A.Ş., 2023 yılı sonuna kadar gerekli kalite ve proses standartlarını sağlayarak otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösteren dünya devi markalara üretim yapmayı hedefliyor. Batı Paslanmaz Çelik A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Aral Güzelel sorularımızı yanıtladı.

Batı Paslanmaz Çelik A.Ş’yi ve yapılanmasını kısaca anlatır mısınız? 

Batı Paslanmaz Çelik A.Ş; Türk petrokimya sektörünün en büyük hammadde tedarikçileri arasında yer alan Batı Polimer A.Ş, Batı Compaund A.Ş ve Batı Trading şirketlerinin kurucusu Güzelel Ailesi’nin, imalat sanayisindeki girişimidir. Grubumuz bünyesine 2023 yılı ile birlikte satın alma yoluyla Batı Packaging ve big bag çuval üretiminde ülkemizin söz sahibi şirketleri arasında yer alan ERES Sentetik A.Ş’de katıldı. Gelecek yıl ise Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kendi arazimizde geri dönüşüme odaklanan bir yatırımı devreye almayı planlıyoruz. 

Şirketimiz, grubun imalat sanayisindeki ilk girişimi olma özelliği taşıyor. Ürün gamımızı geliştirmek ve güçlü makina parkurumuzun avantajlarını değere dönüştürmek amacıyla BTP Equipments adıyla ayrı bir yapılanmanın içerisindeyiz. Bu kapsamda ilk ürünümüz olan B Lifter Yatak Kaldırma Ekipmanı’nı yurtiçi ve yurt dışındaki müşterilerimizin kullanımına sunduk. 
Paslanmaz Çelik sektöründe “Türkiye pazarında lider ürün tedarikçisi olmak; müşterilere özel proje bazlı, spesifik ve kaliteli üretimlerle marka gücümüzü uluslararası boyuta taşımak” vizyonuyla üretimimize devam ediyoruz.
Batı Paslanmaz Çelik olarak, ülkemizin ve dünyanın önde gelen paslanmaz çelik üreticilerinden ithal edilen sac, rulo, boru, profil, çubuk, köşebent ve lama gibi ürünleri; müşterilerimizin projelerine uygun olarak işliyoruz. 
Güçlü finansman ve stok yapımızın, sektördeki diğer üreticilerden pozitif yönde ayrışan özelliğimiz olduğunu söylemeliyim. 

İş gündeminizi öğrenebilir miyiz? 2023’ün ilk yarısını sektör ve şirketiniz açısından değerlendirir misiniz?

2022 yılı, küresel emtia fiyatlarındaki dengesizlikler ve yüksek volatilitenin olumsuz etkilerinin yaşandığı bir yıl oldu. 2023 yılı ile birlikte, aralarında paslanmaz çeliğin de olduğu emtiaların fiyatlarında stabilitenin bir ölçüde sağlandığını gözlemliyoruz. Ülkemizde yaşanan seçim atmosferi ve belirsizliklerin ortadan kalkması ile bu yılın ikinci yarısında önümüzü daha net görebileceğimiz bir iklimin oluşmasını diliyoruz. 
Kısa adı ISSF olan Uluslararası Paslanmaz Çelik Forumu’nun verilerine göre, küresel paslanmaz çelik tüketimi gelecek yıl yüzde 3,6 artacak. Bu artışın ülkemizde çok daha yüksek seviyede oluşacağını öngörüyoruz. Bunun sebebi, yaşadığımız deprem felaketi sonrasında 500 bin adetin üzerinde konut inşa edilecek olması. Gerek konutların inşasında gerekse inşaat sektörünün tetiklediği sanayi kollarında yoğun bir paslanmaz çelik kullanımı var. Şöyle bir örnek vermek gerekirse, bir konutta 150’nin üzerinde sanayi ürünü kullanılıyor. Bu ürünlerin pek çoğunda da paslanmaz çelik bulunuyor.

MİB KAZAN FORUMU’NDA ÜLKEMİZİ TEMSİL ETTİ MİB KAZAN FORUMU’NDA ÜLKEMİZİ TEMSİL ETTİ

Makina parkurunuz hakkında bilgi vererek, son dönemde bu alanda yaptığınız yatırımları ve sağladığı avantajları anlatır mısınız?   

Batı Paslanmaz Çelik A.Ş olarak Makina, Otomotiv, Kimya, Gıda, Akış Kontrol Sistemleri, Denizcilik, Medikal Ekipmanlar, Kâğıt Sanayi, Petrokimya ve Dayanıklı Tüketim sektörlerinde kullanılan nitelikli paslanmaz çelik ürünlerin üretimini yapıyoruz. Yetkin mühendis kadromuz ve son sistem teknolojiyle donatılmış zengin makina parkurumuz sayesinde, sektörlerin ihtiyacı olan paslanmaz çelik ürünleri, istenen kalite ve özellikte, tam zamanında müşterilerimize ulaştırıyoruz. Lazer Kesim, CNC Abkant, Giyotin Kesim, Taşlama, Fırçalama, Boy Kesme ve Dilimleme makinalarından oluşan güçlü makina parkurumuz ile müşterileri taleplerine uygun en özel üretimleri sıfır hata ile gerçekleştiriyoruz. Sektörümüzde kaliteli, güvenilir ve kesintisiz profesyonel çözümlerin adresi olmaktan gururluyuz. Şirketimizin online olarak izlenen stoklarında, değişik endüstri kollarında kullanıma uygun, ana kalemlerdeki paslanmaz çelik ürünler bulunuyor.  Şirketimizin envanterinde bulunan makina parkının tamamında sadece paslanmaz çelik ürünlerin işlendiğini, üretilen paslanmaz ürünlere karbon çeliği gibi dışarıdan herhangi bir paslandırıcı materyal bulaşmadığını da özellikle vurgulamak isterim. 

Üretim tesisinizde Servis Merkezi bulunuyor mu? 

Servis Merkezimiz, en yüksek seviyede önem verdiğimiz birimimiz. Servis Merkezi’mizde bulunan paslanmaz, plaka ve boru profil işleme alanında; müşterilerimizin ihtiyaçlarına özel olarak gerçekleştirdiğimiz işlemler ile beklentilerin üzerinde hizmet veriyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu her türlü işlemde, sorun ve soruda 7/24 onların yanındayız. Yürütülen tüm işlemlerimizde, her bir müşteri ayrı bir üretim parametresi olarak sisteme kayıt edilerek takip ediyor, devam eden siparişlerde aynı parametreler kullanılarak ürün kalitesinde süreklilik sağlıyoruz.

Tesisinizde enerji maliyetlerinizi düşürmek için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Kendi enerjinizi üretmek için bir yatırım planınız var mı? Yatırım yaptıysanız sonuçlarını paylaşır mısınız?  

Bu sorunuz için özellikle teşekkür ediyorum. Sektörümüz, ülkemizin enerji yoğun sektörlerinin başında geliyor. Son iki yılda enerji maliyetlerinin 3-4 kat artış gösterdiği hatırlandığında, canımızın ne kadar yandığını tahmin edebilirsiniz. Bu durum, enerji yoğun sektörlerin uluslararası pazarlarda rekabetçi olmaktan hızla uzaklaşması sonucunu da doğuruyor. Bu sektörlerde faaliyet gösteren firmaların, tükettikleri enerjinin en azından bir bölümünü üretebilmeleri çok önemli. Kemalpaşa OSB’deki tesisimizde ve Aliağa OSB’de devam eden yatırımımızda çatı tipi güneş enerji sistemi inşa ederek, öz tüketimimizin en azından bir bölümünü yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasını hedefliyoruz. 

Son olarak yeni ürününüz B-Lifter hakkında okurlarımıza kısaca bilgi verir misiniz? 

Batı Paslanmaz Çelik A.Ş.’nin nitelikli kadrosu tarafından geliştirilen B-Lifter Yatak Kaldırma Ekipmanı; tüm yaşam alanlarında sağlığı ve hijyeni korumak, kullanıcılarına zaman tasarrufunu sağlamak ve Türk ekonomisine değer katmak amacıyla üretilen bir teknolojik cihazdır. B-Lifter’ın tek dokunuşu ile 100 kilogram ağırlığa kadar yatak, baza ve benzeri eşyalar rahatlıkla kaldırılabiliyor. Her türlü olası sakatlanmaların önüne geçilirken; başta oteller olmak üzere işletmelerde ve evlerde kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor.  TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, TS ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi kurallarına uygun olarak ürettiğimiz B-Lifter’ı, hem yurt için hem yurt dışı piyasaya sunmaya hazırlanırken; yeni ürünleri tasarlayıp üreterek müşterilerimize sunacağımızın da müjdesini vermek isteriz.

Editör: Haber Merkezi