Türkiye’nin lider sanayi kuruluşlarından ASAŞ, Türkiye’nin en fazla AR-GE harcaması yapan şirketlerinin yer aldığı ‘Türkiye Ar-Ge 250’ listesinde 70 Milyon TL’ye yaklaşan harcamasıyla 67’nci sırada yer aldı. Ekonomi ve iş dünyası portalı Turkishtime’ın bu yıl 10’uncusunu gerçekleştirdiği ‘Türkiye Ar-Ge 250 Araştırması’nın sonuçlarına göre ASAŞ; 2022 Ar-Ge Merkezinde Alınan Tasarım Tescil Sayısına Göre İlk 50 kategorisinde 198 tescil ile 5’inci, 2022 Ar-Ge Merkezinde Yürütülen Proje Sayısına Göre İlk 100 kategorisinde 66 proje ile 31’inci, 2022 Ar-Ge Merkezinde Çalışan Yüksek Lisans ve Doktora Personel Sayısına Göre İlk 50 kategorisinde ise 26 kişilik personel sayısıyla 44’üncü sırada yer aldı. 

SEKTÖRÜN İLK ONAYLI AR-GE MERKEZİ

 
ASAŞ Genel Müdürü Derya Hatiboğlu 2015 yılında, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan akredite sektörün ilk onaylı AR-GE merkezini kuran bir şirket olarak Türkiye Ar-Ge 250 listesinde yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Laboratuvarlar ve test merkeziyle donatılmış 1800 metrekare alan üzerine kurulu, Reed Gold sertifikasına sahip Ar-Ge bölümünün ürünlerin yaşam döngüsünde vazgeçilmez bir rol oynadığını dile getiren Hatiboğlu; “Odak noktamız; mevcut/yeni ürün ve prosesler geliştirmek, yenilikçi çözümler oluşturmak ve müşterilerimizle kısa-uzun vadeli ortak projeler yürütmek. Merkezimizde geleceğin ihtiyaçlarına yönelik kapsamlı araştırma-geliştirme faaliyetleri yürütüyoruz. Kurulduğumuz günden beri sürekli üretim ve sürdürülebilir başarıyı hedefledik ve iş ağımızı yurt dışına da taşıdık. Bugüne kadar toplamda 8 AB projesinde ürün geliştirme, teknik destek ve çözüm ortağı olarak yer aldık. Bunlardan 3’ü VULKANO, MAT4RAIL ve RETROFEED tamamlandı, 1’i ENERMAN yıl sonunda tamamlanacak, diğer 4’ü  FORGE, MARBEL, SALEMA ve SALIENT’in de 2024 ve 2025’de tamamlanması planlanıyor. ASAŞ olarak bundan sonra da uzun dönemli katma değer yaratmaya ve maliyet azaltmaya yönelik teknolojiler geliştirmek için çalışmaya, yerli ve milli üretime büyük katkı sağlamaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

Depremlerin Verdiği ve Vereceği Zararı En Aza İndirgemek Mümkün Depremlerin Verdiği ve Vereceği Zararı En Aza İndirgemek Mümkün
Editör: Haber Merkezi