Ekonomi ve İş Dünyası Portalı Turkishtime’ın bu yıl 10’uncusunu gerçekleştirdiği “Türkiye Ar-Ge 250 Araştırması” açıklandı. AKO Grup çatısı altında hizmet vermeye başladığı 2005 yılından bu yana gerçekleştirilen 630 Milyon Dolar yatırımla Türkiye’nin lastik sektöründe adından söz ettiren Petlas, 2010 yılında kurduğu Ar-Ge laboratuvarıyla alanında önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Son olarak Petlas, Türkiye’nin en fazla proje geliştiren firmaları sıralamasında yıllık 325 Ar-Ge projesi ile 3. sıranın sahibi oldu. Yıllık Ar-Ge harcamaları sıralamasında ise 70 milyon 955 bin TL Ar-Ge harcamasıyla ile 65’inci sırada yerini aldı. 2013 yılından bu yana Türkiye'deki Ar-Ge harcamalarının ölçümleyen araştırmaya göre, ilk 500 firmanın Ar-Ge harcaması yaklaşık 52 milyar 958 milyon TL olarak gerçekleşti. 

PHİLİPS, SAĞLIKLI YAŞAM SÜRECİNDE TÜKETİCİLERİN YANINDA PHİLİPS, SAĞLIKLI YAŞAM SÜRECİNDE TÜKETİCİLERİN YANINDA

SIRALAMALARDA HEP YÜKSELİŞTE

Petlas, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) hazırladığı ve geçtiğimiz günlerde açıklanan “Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşları” sıralamasında da 68'inci sırada yer aldı. Sektöründe en fazla ciro artışı sağlayan üretici olan ve 2022 yılı üretimden net satışları 12 milyar 300 milyon TL düzeyinde gerçekleşen Petlas, Türkiye'de üretim yapan büyük üreticilerin yer aldığı listede 5 sıra birden yükselerek lastik sektörünün en çok büyüyen şirketi oldu. Petlas ayrıca Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçı Araştırması’nda genel sıralamada 67’inci, sektör sıralamasında ilk sırayı üstlenerek lastik sektöründe ihracat şampiyonu oldu. Bu sene 17’incisi yayınlanan, bağımsız marka değerleme ve strateji kuruluşu Brand Finance’in 2500 Türk markası arasından seçtiği “Türkiye'nin En Değerli 100 markası” araştırmasında Petlas 66’ncı sıradan 62’nci sıraya yükselerek sektörün en çok değer kazanan markası oldu.

“AR-GE GÜCÜMÜZLE REKABET ARTIRAN ÜRÜNLER GELİŞTİRECEĞİZ”

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız, “Petlas olarak inovasyon ve gelişime verdiğimiz önceliği Türkiye Ar-Ge 250 Araştırması’nda elde ettiğimiz bu başarıyla bir kez daha kanıtlamış olduk. 325 proje ile üçüncü sırada yer almanın gururunu yaşıyoruz. Bu başarının arkasında, işini tutkuyla yapan mühendislerimiz, değerli Ar-Ge ekibimiz ve tüm Petlas çalışanlarının azmi bulunuyor. Türkiye'nin geleceğine katkıda bulunmayı hedefleyen bir şirket olarak, Ar-Ge çalışmalarımızı daha da ileriye taşıyarak ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet artıran ürünler geliştirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.