banner1322
x

Üçüncü büyük Türkiye yükselecektir

Kurda yaşanan sıkıntının üreticileri ihracat ve Ar-Ge’ye zorladığı tespitini yapan, Jürgen Köppel, firmaların bu durumdan daha da güçlenerek çıkarken, Türkiye’nin yükseleceğini söyledi

Üçüncü büyük Türkiye yükselecektir
Robot Zirvesi

EUMABOIS (Avrupa Ağaç İşleme Makinesi İmalatçıları Federasyonu) Başkanı Jürgen Köppel, Avro ve dolar kurunda zorluklar yaşasa da Türkiye’nin, Avrupa’da Almanya ve İtalya’dan sonra gelen en büyük üretici ülke olduğunu söyledi.

Türkiye ihracat ve Ar-Ge ile yükselecek

Köppel, “Dolayısıyla, bu süreci kolay bir şekilde atlatacağınızı düşünüyorum. Diğer taraftan ise, bu tür ekonomik krizler ülkelerde iki konuyu tetiklemektedir. Birincisi, üreticileri ihracata ve Ar-Ge yapmaya zorlaması; ikincisi ise firmaların daha da güçlenerek krizleri atlatıyor olması. Türkiye’de umarım bunu fırsat bilir ve ihracattaki konumuyla da yükselir” diye konuştu.

Ağaç işleme makineleri sektörünün çok kritik bir periyodu geride bıraktığını kaydeden Köppel, 2018 yılı sonunda gayri safi yurtiçi hasılanın dünyada toplamda yüzde 3.3 artmasının beklendiğini, bu rakamın Avrupa’da ise yüzde 2.5 olduğunu bildirdi. Köppel, “Derneklerimizden aldığımız bilgilere dayanarak, sektörümüzün 2017 yılı sonunda 7.5 Milyar Avro’luk bir büyüklüğe ulaştığını görüyoruz, Almanya ve İtalya toplam üretimin yüzde 72’sini gerçekleştiriyor. Türkiye ise yüzde 5 ile üçüncü sırada. Eumabois olarak her yıl birçok fuar ile anlaşma yaparak, bizlerde dernek üyelerimizin katılımlarında avantaj sağlıyoruz ve sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Avrupa Ağaç İşleme Makinesi İmalatçıları Federasyonu’nun (EUMABOIS) Genel Kurulu, Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği’nin (AİMSAD) ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

AİMSAD (Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği) Başkanı Mustafa Erol ise, “Avro ve dolar kurlarından kaynaklı iç piyasalarda bir kriz yaşanmasına rağmen, son 3 yılda olduğu gibi üreticiler olarak ihracatımızı arttırmaya gayret ediyoruz. Ülke olarak sektörümüzde 3 yıldır cari açık vermeden ilerliyoruz. Bunu da sürdürmeye gayret ediyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 14:27
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını