TÜRKİYE’NİN MADEN İHRACATI 9 AYDA YÜZDE 48 ARTTI 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: "Bu sene uç ürün odaklı 14 ihaleye çıktık ve 11'inin ihale sürecini tamamladık. Bu madenler bizim ve bunu çıkaracak altyapımız, insan kaynağımız, müteşebbisimiz ve teknolojimiz de var"

TÜRKİYE’NİN MADEN İHRACATI 9 AYDA YÜZDE 48 ARTTI 
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye’nin maden ihracatı ocak ve eylül ayları arasında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 48 oranında arttı ve 4,38 milyar dolara yükseldi. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye Madencilik Sektörü Gelişim Raporu-2020" toplantısında konuştu. Dönmez, “Kovid-19 salgınına karşı olarak aşıların devreye girmesiyle birlikte maden ürünlerine olan talep arttı. Son dönemde hem Türkiye’de hem de dünyada maden ve enerji fiyatları rekor seviyeye ulaştı. Bu süreçten elbette Türkiye’de etkilendi ancak globalle karşılaştırdığımız zaman diğer ülkelere göre daha hızlı bir şekilde toparlandığımızı söyleyebilirim. Maden ihracatımız 2021'in ilk 9 ayında 4,38 milyar dolara yükseldi. Geçen yılın aynı dönemine göre ihracatımız yüzde 48'lik bir artış gösterdi. Geçtiğimiz eylülde 584 milyon dolarlık maden ihracatı yaptık. Geçen yılın aynı dönemine göre burada yakaladığımız artış yüzde 39 oldu." diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN İHRACATINA YENİ PAZARLAR EKLENDİ 

Dönmez, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bu dönem içerisinde en çok ihracat yapılan ilk üç ülke, Çin, ABD ve İspanya oldu. Türkiye’nin ihracatına eklenen yeni pazarlar arasında ise Özbekistan, Hong Kong, Arnavutluk, Endonezya ve Sırbistan gibi ülkeler yer aldı. Madencilik sektörünün gayri safi yurt içi hasılaya katkısı 2009 yılında 11 milyar lirayken, 2020 yılında 59,2 milyar liraya ulaştı. Çevre ve sürdürülebilirliğe öncelik veriyoruz. Avrupa Yeşil Mutabakatı" çerçevesinde sektörlerin dönüşümünü sürdürülebilirlik esasıyla düzenleyip yola devam edeceğiz” dedi. (AA)
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını