banner1322
x

TÜRKİYE’DE ÇELİK SEKTÖRÜ YÜZDE 6 BÜYÜDÜ

KPMG Türkiye’nin Demir Çelik Sektörü raporuna göre, ABD ve AB’nin uyguladığı ihracat kotaları ve pandemi sebebi ile küresel çelik sektörü yüzde 1 daralırken, Türkiye çelik sektörü yüzde 6’lık büyüme gerçekleştirdi.

TÜRKİYE’DE ÇELİK SEKTÖRÜ YÜZDE 6 BÜYÜDÜ
Enerji Zirvesi

KPMG Türkiye’nin hazırladığı Sektörel Bakış serisinin Demir Çelik raporu yayımlandı. Rapora göre; Türk çelik üreticisi dünya geneline göre tersi bir büyüme elde etti. 2020 yılında hem büyüme gerçekleştirdi hem de 2021 yılını yüksek bir performans ile sürdürdü. 

HAM ÇELİK ÜRETİMİNDE YÜZDE 6 ARTIŞ 

KPMG Türkiye Metal ve Maden Sektör Lideri Burak Yıldırım konuyla ilgili açıklama gerçekleştirdi. Yıldırım, “Türkiye çelik sektörünün esnek bir yapısı bulunuyor. Ayrıca koronavirüs salgınına hızlı bir şekilde adapte oldu. Böyle olunca ABD ile AB’nin düşürdüğü ihracat kotalarına yeni pazarlar buldu ve çözüm üretti. Dünyada çelik üretimi 2020 yılında yüzde 1 oranında daraldı. Türk ham çelik üretimi ise yüzde 6 oranında artış yakalayarak 35,8 milyon ton değerinde üretim gerçekleştirdi. Büyük çelik üreticisi Çin hariç bakıldığında dünya genelinde sektörün 2020 yılında yaklaşık yüzde 8 daraldığı görülüyor. Bu dönem ABD’nin geçtiğimiz yıla göre üretimi yüzde 17 gerilerken, Almanya ise yüzde 10’dan fazla daralma yaşadı. AB genelinde ise düşüş yüzde 12’yi buldu. Diğer büyük çelik üreticileri olan Hindistan ve Japonya da geçen yıl sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 16 civarında düşüş yaşadı. Türkiye’nin çelik üretimi ise hızlı hareket etmesi ve zorlu sürece uyum sağlaması ile büyümesini sürdürdü” dedi. 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını