banner1339
x

Türkiye'nin Otomobili'nin fabrikasında temel mayısta atılacak

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) olan  Gürcan Karakaş, "Fabrika inşaatı için çalışmalara başladık. Mayıs ayında temel atılacak. Kaba inşaatın 12 ay süreceğini öngörüyoruz. 2022 yılı itibariyle ön üretim araçlarımızı bantlardan indireceğiz."  şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Otomobili'nin fabrikasında temel mayısta atılacak
Endüstri 40 Zirvesi

GEBZE (AA) - Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) olan  Gürcan Karakaş, "Fabrika inşaatı için çalışmalara başladık. Mayıs ayında temel atılacak. Kaba inşaatın 12 ay süreceğini öngörüyoruz. 2022 yılı itibariyle ön üretim araçlarımızı bantlardan indireceğiz."  şeklinde konuştu.

TOGG tarafından Bilişim Vadisi’nde Türkiye’nin Otomobili’ne ilişkin basın toplantısı gerçekleştirildi.

Karakaş, C-SUV modeli başta olmak üzere, fabrika yatırımı ve imalat gibi önemli konu başlıklarının masaya yatırıldığı toplantıda yapmış olduğu konuşmada, senelik 175 bin adetlik kapasitesiyle 2022'de üretime başlayacak Gemlik’teki fabrikanın temelinin mayıs ayında atılacağını belirtti.

Belirlemiş oldukları zaman çizelgesine sadık kalarak ilerlediklerini dile getiren Karakaş, "Fabrika inşaatı için çalışmalara başladık. Baharda temel atılacak. Kaba inşaatın 12 ay süreceğini öngörüyoruz. 2022 yılı itibarıyla ön üretim araçlarımızı bantlardan indireceğiz. 22 milyar TL'lik yatırımla, yıllık ortalama 175 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşacak fabrikamızda, 2032 yılına kadar 1 milyon aracı bantlardan indirmeyi hedefliyoruz."  şeklinde konuştu.

Kurulacak olan  fabrikanın akıllı fabrika konseptinde olacağının altını çizden Karakaş, "Fabrikanın plan projesi hazır. İki binadan oluşacak ikonik bir tasarıma sahip olmasını hedefliyoruz. Öte yandan dünyada imalat hattı konusunda en iyi firmalar ile görüşüyoruz." dedi.

Marka isminin belirlenmesi hususunda çalıştıklarını ve bu konudaki nihai kararlarını sonbaharda açıklayacaklarını aaktaran Karakaş, "Olabilecek en doğru markayı belirlemek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Dünyanın önde gelen tüm büyük pazarlarını da içine alacak şekilde en doğru ismin sadece Türkiye’de değil global ölçekte de kabul edilebilir bir isim olmasını hedefliyoruz. Araştırmalarımızı Norveç, Almanya, Rusya, Fransa ve Türkiye’de gerçekleştirdik. Markamızın ismini sonbaharda duyuracağız." diye konuştu.

Karakaş, İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenecek Mobile World Congress (MWC) etkinliğinde, otomotivin mobilite ekosistemine dönüştüğünün habercisi ön gösterim aracı C-SUV modelini ilk defaAvrupa'da dünya arenasına çıkaracaklarını belirtti.

Türkiye'nin otomobilini geliştirirken önemli bir vizyon ortaya koyduklarını aktaran Gürcan Karakaş, "Klasik bir otomobil şirketi değiliz. O nedenle yıkıcı teknolojilerin peşinden gidiyoruz. Kendimizi mobilite odaklı teknoloji şirketi olarak konumlandırıyoruz. TOGG olarak kabuk değiştiren otomotiv sektörüne çığır açan teknolojilerimizle öncülük edeceğiz." şeklinde konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 12:10
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını