banner1322
x

"Türkiye'nin Otomobili" için teknik eleman yetiştirecek lisede eğitim programı şekilleniyor

"Türkiye'nin Otomobili" projesinde gereksinim duyulacak teknik elemanları yetiştirmek amacıyla Bursa Otomotiv İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde devreye giren "Elektrikli Araçlar Dalı"nın müfredatını belirlemek üzere toplantı yapıldı.

"Türkiye'nin Otomobili" için teknik eleman yetiştirecek lisede eğitim programı şekilleniyor
Enerji Zirvesi

BURSA (AA) - "Türkiye'nin Otomobili" projesinde gereksinim duyulacak teknik elemanları yetiştirmek amacıyla Bursa Otomotiv İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde devreye giren "Elektrikli Araçlar Dalı"nın müfredatını belirlemek üzere toplantı yapıldı.

Okulda gerçekleştirilen toplantı sırasında konuşan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Mehmet Salih Canbal, Bursa'nın mesleki ve teknik eğitim bakımından önemli bir yer olduğunu belirtti.

Bakanlık olarak birçok çalışmayı Bursa'da faaliyete geçirdiklerini aktaran Canbal, şkonuşmasını şöyle sürdürdü:

"Mesleki ve teknik okullar 3 bin 600 okul, 1,5 milyon öğrenci ve 150 bin öğretmenle eğitim veriyor. Oldukça büyük bir aileyiz. İçinde bulunduğumuz okulla gurur duyuyoruz. İnşallah yeni meslek dalımız olan Elektrikli Araçlar dalımızı da bu okuldan başlamak üzere startını veriyoruz. Biz birçok yeni teknolojik gelişmeyi Bursa'dan filizlendirmek istiyoruz. Elektrikli Araçlar dalı Türkiye'de bir ilk olacak. Hatta bu konuda dünyada araştırma yaptık, çok yeni bir teknoloji. Şu anda elektrikli araçlarla ilgili ulusal bir program dünyada yok. Yani lise seviyesinde elektrikli araçlarla ilgili bir program dünyada yok. Bu anlamda belki dünyada ilk olacak. Elektrikli araçlarla ilgili orta eğitim düzeyinde eğitim programını hazırlamak üzere birlikteyiz."

Mesleki ve teknik okullarda 54 alan ve toplam 203 dal olduğunu anımsatan Canbal, elektrikli araçlarla ilgili dalın da bunlardan biri olacağının altını çizdi.

Bütün meslek alanlarında sektör, akademisyenler ve alan öğretmenleriyle çalışarak programları hazırladıklarını aktaran Canbal, şşöyle devam etti:

"Hedefimiz, özellikle ortaöğretim seviyesinde bir meslek alanını oluştururken, elektrikli araçları motorlu araçlar teknolojisinin altında düşündük. Yani ana dalımız motorlu araçlar. Bunların içinde 5 tane dalımız vardı. Bu, 6'ncı dal olarak kendine yer bulacak. Önümüzdeki yıldan itibaren artık mesleki dersler başlıyor. Çocuklarımız 9. sınıftan itibaren motorlu araçlarla ilgili temel mesleki becerileri alacak. 10. sınıftan itibaren elektrikli araçlara doğru bir geçiş yapmasını öngörüyoruz."

Canbal, elektrikli araçların dünyadaki öneminingün geçtikçe arttığına işaret etti.

Geçen yıl bu araçların dünya çapındaki üretim artışının yüzde 40 olduğunu anımsatan Canbal, "Bu trendin daha hızlı ilerleyeceği düşünüldüğünde sadece yerli otomobilimizin değil, dünyada üretilen elektrikli otomobillerin bakım ve onarımlarını yapabilecek insan kaynağını da yetiştirmek üzere yola çıktık. Bursa'da startını verdik ama bu ulusal bir program. Şu anda çalıştığımız program Türkiye'nin diğer illerinde de zaman içinde yaygınlaşacak." dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten de Türkiye'nin dünyadaki teknolojik atılımlarda kendini hissettirdiğini dile getridi.

Bursa'da çok ciddi bir makine ve motor sanayisi altyapısının bulunduğunu belirtten Mesten, "Bu bakımından yerli otomobil için Bursa'nın tercih edilmesi çok önemli. Bu otomobilin teknik personelinin yetiştirilmesi anlamında da böyle bir okulun tercih edilmesi bizi mutlu etti. Zaten bu okul alanında Türkiye'de tek konumda." şeklindekonuştu.

Toplantıda Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi, Bursa Otomotiv İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Metin Sezer ile sektör uzmanları yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2020, 14:47
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını