Türkiye'nin ilk yerli hızlı treninin mutfak setleri Öztiryakiler'e emanet

Türkiye’nin ilk yerli ve milli hızlı tren projesinin mutfak setlerinin üretimini Öztiryakiler gerçekleştirdi.

Türkiye'nin ilk yerli hızlı treninin mutfak setleri Öztiryakiler'e emanet
Enerji Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Türkiye’nin ilk yerli ve milli hızlı tren projesinin mutfak setlerinin üretimini Öztiryakiler gerçekleştirdi.

Öztiryakiler'in konuyla ilgili açıklamasına göre, Türkiye, yerli ve milli üretim vizyonu çerçevesinde geliştirdiği büyük bir projeyi daha gerçeğe dönüştürdü.

Sakarya'daki Türkiye Vagon Sanayi Anonim Şirketi'nin (TÜVASAŞ) tesislerinde yerli ve milli kaynaklarla dizayn edilen tren setlerinin ilki raylara indirildi. Yüzde 80 yerlilikle üretimi yapılan tren saatte 160 kilometre hıza ulaşabiliyor. Yerli trenin mutfak setlerinde yine yerli üretim yapan ve dünyanın dört bir yanına ihracat yapan Öztiryakiler tercih edildi.

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine baş vurulan Öztiryakiler Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Öztiryaki, Türkiye'nin hemen her alanda kendi kendine yetebilecek kabiliyete eriştiğini belirtti.

TÜVASAŞ'ın tamamen yerli üretim teknolojileriyle ve Türk mühendislerle geliştirdiği milli treninin herkesin gurur kaynağı olduğunu belirten Öztiryaki, şöyle devam etti:

"Türkiye, Cumhurbaşkanı kararnamesiyle yakın gelecekte dünyaya tren seti ihraç eden bir ülke olacak. Biz, Türkiye'de üretilebilen her ürünün desteklenmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Devletimiz bu konuda üreticilerimizi sonuna kadar destekliyor. Daha önce milli gemilerimizin mutfak setlerini üretmiş ve teslim etmiştik. Bugün, milli ve yerli trenimizin mutfak setlerini üretmekten ötürü gururluyuz. Bu vagonların içerisinde yabancı firmalardan yüzde 50 fiyat avantajı olan Türk mutfak setleri yer alıyor."

Tahsin Öztiryaki, bu gelişmelerin, Türkiye'nin kendi kendine yetebildiğinin en büyük ispatı olduğunu vurgulayrak, şöyle devam etti:

"Endüstriyel mutfak sektöründe geldiğimiz noktayla yerli ve milli projeler sayesinde bir bakıma dünya sahnesinde yer alıyoruz. Yabancı üreticiler milli projeler sayesinde endüstriyel Türk mutfak sektörünün geldiği noktayı da görmüş oluyor. Bu sadece bizim değil, sektörümüzün başarısı. Yerli ve milli projeler hem ülkemizin, hem de üreticilerimizin geleceği açısından kritik öneme sahip."

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2020, 13:38
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını